Porin paljon kohutusta Tornitalosta tuli totaalinen floppi. Se meni katastrofaalisesti pieleen. Ihmisuhreilta toki on vältytty, mutta noin asuintalona Tornitalossa epäonnistui aivan kaikki. Sen näkee jo siitä, että puolet asunnoista on edelleen myymättä kaksi kuukautta Tornitalon valmistumisen jälkeen ja ne puolet asunnoista jotka myytiin, ovat nyt hiljaisessa myynnissä. Koko talo on siis käytännössä kaupan! Ulkonäkö jakaa mielipiteitä, laatu on sitä-sun-tätä ja hinnoittelussa mopo keuli selälleen.
Porin kalleimpiin kerrostaloasuntoihin mennään sisään Mikonkadun puolelta siitä S-Market -valomainoksen alta, kalan kuvan vierestä. Minkä kalan kuvan? Talon seinät katutasossa on teipattu vihreiksi S-Marketin mainosseiniksi. Sinä siis menet 750 000 euron asuntoosi S-Marketin valomainoksen alta sisään, kalan kuvan vierestä. Todellista luxusta! Lontoon West End ja Kensington vaviskoot. Porissa osataan rakennetaan laadukkaasti ja näyttävästi.
Glamööriä tunnelmaa on turha hakea ala-aulasta. Sellainen nimittäin puuttuu kokonaan. Tulijan toivottaa tervetulleeksi hissin ovi, joka on heti metrin verran ulko-oven jälkeen. Mitään ala-aulaa ei ole! Kysyin välittäjältä, missä on pyörävarasto. Kuulemma 4. kerroksessa. Mitä hel****? Polkupyörävarasto 4. kerroksessa? Kyllä. Suunnittelijan mukaan on käytännöllistä, että polkupyöriä kuljetetaan joka kerta hississä nelosesta katutasoon ja takaisin. Tai urheillaan polkupyörällä ylös-alas Sokoksen parkkihallin ajoluiskaa. ”Vähän jännitystä elämään”, sanoi välittäjä. Just joo.
”Minne urheiluautot ja Ässä-Mersun saa turvallisesti parkkiin?” kysyin välittäjältä. Tarvitsen kolme tai neljä autopaikkaa. Ei minnekään, hän vastasi rehellisesti. Asukaspysäköintipaikat ovat 25 000 euron pilkkahinnalla myytäviä kylmiä paikkoja samasta hallista, johon Sokoksen asiakkaat pysäköivät. Ei ole mitään suljettua osastoa. 12 tuntia vuorokaudessa kuka tahansa voi tulla hiplaamaan vaimosi Ferraria, naarmuttamaan tyttäresi Lamborghinia tai koskettelemaan uutta 250 000 euron Ässääsi. Erikoinen pysäköintijärjestely. Täysin turvaton ja askeettinen, jääkylmä betonihalli.
Entä asunnot? Materiaalit ja laatu ilmeisesti huipputasoa? ”Ei niinkään”, myöntää välittäjä. Hartela on rakentanut mahdollisimman halvalla keskinkertaisen näyttävää. Materiaalit 5500-6000 euron neliöhintaisessa asunnossa ovat peruskamaa. Työn laatu keskinkertaista. Artisaanin kädenjälkeä ei täällä pääse näkemään, koska yhtään artisaania ei ole ollut työssä. Pääset näkemään 5500 euron (ja siitä ylöspäin) neliöhinnalla tavallisen rakennusmiehen vähemmän mairittelevaa kädenjälkeä. Visuaalista silmienhivelyä ja aistien nautintoa on täältä turha hakea. Nämä ovat Perusasuntoja, isolla peellä.
Onko asuntoja vielä vapaana, kysyn lopuksi välittäjältä. ”Käytännössä kaikki asunnot ovat kaupan yhtä lukuun ottamatta”, saan vastaukseksi. ”Virallisesti puolet talosta on edelleen tyhjillään, todellisuudessa 75 %” sanoo ohi kulkeva rakennusmies. Ihmettelen mitä rakennusmies tekee kaksi kuukautta sitten valmistuneessa talossa. Vastaus on, että aikataulu tuli kliseisesti ”reisille” eli talo ei ole vieläkään valmis vaikka asuntojen luovutus oli 29.2. Miten niin voi olla? ”Näin nykyään rakennetaan”.
Kerron haluavani kaksi kerroksisen huoneiston, joka on vähintään 200 neliöinen. ”Ei onnistu” sanoo välittäjä. Koko talossa ei ole kaksi kerroksisia asuntoja. Surkeaa. Eikä yhtään yli 125 neliöistä asuntoa. Entä koko ylin kerros? Kai voin ostaa sen? Ei kuulemma onnistu. Ylimmässä kerroksessa on enemmän kuin yksi huoneisto, joten kaikkien ylimmän kerroksen osakkeenomistajien olisi suostuttava myymään huoneistonsa, jotta pääsen ylimpään kerrokseen. Mutta eikö koko ylin kerros pitänyt olla erään rahamiehen? Porissa ei kuulemma sellaista rahamiestä olekaan, joka olisi tehnyt niin suurta virhettä, että olisi hankkinut koko ylimmän kerroksen itselleen!
Ehkä en itsekään tee sellaista virhettä, että ostaisin asuntoni kummitustalosta, jossa kukaan ei halua asua. Kummitustalohan tämä on, kun iltamyöhällä näkee koko talossa vain kahdessa asunnossa valot päällä.
Missä ovat kaikki asukkaat?
Porin Tornitalo floppasi
64
4310
Vastaukset
- Katsojan_silmä
Ja Ah, ne henkeä salpaavat näkymät, kyllä vaan aivan fantastista päivästä toiseen katsella "mu kaunist porrii", kauniita ja elegantteja betonikuutioita ja kattoja.
- mu_pori_o_kaunis
Älä nyt ole negatiivinen. Satakunnan Kansa 20.8.2016 yrittää taas hehkuttaa Tornitalon hienoutta! Oikein kahden sivun juttu ja talon ainoan (?) asukkaan haastattelu.
Tornitalosta on edelleen puolet asunnoista myymättä ja rakennustyöt kesken. Talon piti valmistua 29.2.2016. Rakennuttaja on vähän paineissa, kun kauppa ei käy.
Miten tässä näin kävi? Porin halutuimmat asunnot ovatkin vähiten haluttuja.
- sama_kämppä
Porilaisille on valehdeltu törkeästi ja anteeksiantamattomasti päin naamaa. Koska Hartela pyytää anteeksi? Miten vedätys alkoi?
14.5.2012 "Rikkaita riittää - Porin Tornitalo täyttyy nopeasti" Porin keskustan 16-kerroksinen tornitalo on aiheuttanut ennennäkemättömän kiinnostuksen. Halukkaita on ilmaantunut käytännössä jo koko talollisen verran.
http://yle.fi/uutiset/rikkaita_riittaa_-_porin_tornitalo_tayttyy_nopeasti/6092551
Annettiin ymmärtää rivien välistä, että käytännössä koko talo oli jo myyty. Hienoa! Tällä vedätyksellä yritettiin saada lisää kiinnostusta aikaiseksi. Väitän, ettei koko talollista kiinnotuneita ole koskaan ollutkaan! Kyseessä oli vanha kunnon markkinointitempaus: "Nämä viedään käsistä!" huutaa myyjä ja toivoo, että asiakkaita juoksee jostain paikalle, "kun kaikki muutkin ostavat."
Sitten alettiin ottaa takaisinpäin:
7.4.2015 "Porin pilvenpiirtäjä kiinnostaa – suuri osa asunnoista jo myyty"
Porin keskustaan nousevasta pilvenpiirtäjän asunnoista on jo myyty tai sitovasti varattu kuutisenkymmentä prosenttia.
http://yle.fi/uutiset/porin_pilvenpiirtaja_kiinnostaa__suuri_osa_asunnoista_jo_myyty/7904315
Sitten otettiin lisää pakkia:
29.2.2016 "Ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan juuri valmistuneeseen tornitaloon Porin keskustassa. Puolet asunnoista jää vielä tyhjilleen."
Tornitalon 42 asunnosta on tähän mennessä myyty vasta puolet. Rakennuttaja Hartela uskoo talon täyttyvän pian.
– Asuntoja meni kaupaksi alkuvaiheessa paljon, mutta tällainen seesteinen vaihe on yleistä. Nyt kun näyttöjä on järjestetty, on niissä käynyt jopa 150 kiinnostunutta.
http://yle.fi/uutiset/ensimmaiset_asukkaat_muuttavat_porin_tornitaloon/8707840
29.4.2016 porilainen sisäpiiriläinen paljastaa, että nykyiset osakkaat ovat laittaneet asuntojaan hiljaiseen myyntiin. Kaupankäynti on seisahtunut täysin. Talosta siis ainakin 75-80 % on "tyhjillään" eli kaupan, eikä kauppa käy ollenkaan.
Mihin se suuri kiinnostus katosi? Ehkä se ei ole kokonaan kadonnut, mutta ostajia ei vain löydy! Kuten jokainen myyjänä työskennellyt tietää, ei se kiinnostus vielä riitä. Pitää tulla nimeä paperiin ja rahaa tiskiin, jotta tuotetta voi sanoa onnistuneeksi. Tuote joka vain kiinnostaa potentiaalia asiakasta on täysin susi ja totaalinen floppi.
Miten tässä näin kävi?- eri_kämppä
Itse ajattelin jo 2012 asiaan liittyviä juttuja lukiessa, että rikkaita kyllä riittää, mutta tosirikkaalla ei ole ostohalukkuutta epälikvidiin kerrostalokohteeseen, jonka ainoa "luxus" on korkeus. Jälleenmyyntiarvohan kohteessa on täysin hämärän peitossa.
Tällöin kiinnostuneiksi jäävät rikkaiden sijasta ylemmän keskiluokan edustajat, jotka ovat valmiita ottamaan suuria lainoja asumiseensa. Mutta hekin löytävät helposti asuntotarjonnasta mielenkiintoisempia kohteita ja sopuisampaan hintaan.
Ja asunnot eivät kuitenkaan käsittääkseni poikkea mitenkään normaalista bulkkirakentamisesta, pohjaratkaisujen ja materiaalien suhteen. Ja näinollen ostajan pitäisi vieläpä remontoida kämppä seiniä siirrellen saadakseen tunteen "luxuksesta". - sama_kämppä
eri_kämppä kirjoitti:
Itse ajattelin jo 2012 asiaan liittyviä juttuja lukiessa, että rikkaita kyllä riittää, mutta tosirikkaalla ei ole ostohalukkuutta epälikvidiin kerrostalokohteeseen, jonka ainoa "luxus" on korkeus. Jälleenmyyntiarvohan kohteessa on täysin hämärän peitossa.
Tällöin kiinnostuneiksi jäävät rikkaiden sijasta ylemmän keskiluokan edustajat, jotka ovat valmiita ottamaan suuria lainoja asumiseensa. Mutta hekin löytävät helposti asuntotarjonnasta mielenkiintoisempia kohteita ja sopuisampaan hintaan.
Ja asunnot eivät kuitenkaan käsittääkseni poikkea mitenkään normaalista bulkkirakentamisesta, pohjaratkaisujen ja materiaalien suhteen. Ja näinollen ostajan pitäisi vieläpä remontoida kämppä seiniä siirrellen saadakseen tunteen "luxuksesta".Kaikki mitä kirjoitat on totta.
Sarjassamme vuoden epäonnistumisia eli kirsikkana kakun päällä oli tuoreen kaavamuutoksen julkaisi: vähän ennen kuin Tornitalo tuli valmiiksi tuotiin julkisuuteen kaavamuutos, jossa esitetään toisen tornitalon rakentamista kulmittain vastapäiselle tontille.
Jokainen joka luki kouluaikoina edes alkeet kysynnästä/tarjonnasta ja niiden muutoksen vaikutuksesta hintaan tietävät, ettei kannata lisätä tarjontaa, kun kysyntä muutenkin on heikkoa ja hataraa. Paitsi jos haluaa saada hinnan romahtamaan. Käytännössä myynti pysähtyi ja Tornitalon asuntojen hinnat laskevat parhaillaan juuri sen takia, että viereen suunnitellaan toista vastaavaa taloa. Tämänhän piti olla aivan ainutkertainen rakennus Porissa. Vain yhden kerran tarjottiin mahdollisuutta päästä asumaan tornitaloon. Tämä elämäsi tilaisuus, nyt tai ei koskaan, houkutteli ihmisiä tutustumaan Tornitaloon.
Kuka haluaa ostaa harvinaisen ja "ainutkertaisen" asunnon Tornitalosta, jos viereen tulee toinen tornitalo? Sehän vesittää koko idean ainutlaatuisuudesta. Näitähän riittää meille kaikille! Jos kysyntää on, tehdään tornitaloja varmaan kolmas ja neljäskin. Se siitä ainutlaatuisuudesta. Voit alkaa shoppailla tornitaloasuntoasi vaikka viiden vuoden kuluttua ja tiedät, että tarjontaa löytyy. - eri_kämppä
sama_kämppä kirjoitti:
Kaikki mitä kirjoitat on totta.
Sarjassamme vuoden epäonnistumisia eli kirsikkana kakun päällä oli tuoreen kaavamuutoksen julkaisi: vähän ennen kuin Tornitalo tuli valmiiksi tuotiin julkisuuteen kaavamuutos, jossa esitetään toisen tornitalon rakentamista kulmittain vastapäiselle tontille.
Jokainen joka luki kouluaikoina edes alkeet kysynnästä/tarjonnasta ja niiden muutoksen vaikutuksesta hintaan tietävät, ettei kannata lisätä tarjontaa, kun kysyntä muutenkin on heikkoa ja hataraa. Paitsi jos haluaa saada hinnan romahtamaan. Käytännössä myynti pysähtyi ja Tornitalon asuntojen hinnat laskevat parhaillaan juuri sen takia, että viereen suunnitellaan toista vastaavaa taloa. Tämänhän piti olla aivan ainutkertainen rakennus Porissa. Vain yhden kerran tarjottiin mahdollisuutta päästä asumaan tornitaloon. Tämä elämäsi tilaisuus, nyt tai ei koskaan, houkutteli ihmisiä tutustumaan Tornitaloon.
Kuka haluaa ostaa harvinaisen ja "ainutkertaisen" asunnon Tornitalosta, jos viereen tulee toinen tornitalo? Sehän vesittää koko idean ainutlaatuisuudesta. Näitähän riittää meille kaikille! Jos kysyntää on, tehdään tornitaloja varmaan kolmas ja neljäskin. Se siitä ainutlaatuisuudesta. Voit alkaa shoppailla tornitaloasuntoasi vaikka viiden vuoden kuluttua ja tiedät, että tarjontaa löytyy.Porin kaupunginhallituksen pj ja hallitus varmaan näkee Tornitalon(t) sopivina paikkoina majoittaa "pakolaisia" keskelle kaupunkiä tylsästä Länsi-Porista. Jostainhan asuinhuoneistojen omistajienkin on saatava tuottonsa..
On hankala nähdä, että omilla rahoillaan asuva myöskään esim. vuokraisi Tornitalosta asunnon, koska nykyinen hintataso edellyttää huimia vuokria - tuoton saamiseksi sijoittajalle. Eiköhän vuokran maksajaksi tarvita yhteiskunta ja asuikkaiksi "pakolaisia". - sama_kämppä
eri_kämppä kirjoitti:
Itse ajattelin jo 2012 asiaan liittyviä juttuja lukiessa, että rikkaita kyllä riittää, mutta tosirikkaalla ei ole ostohalukkuutta epälikvidiin kerrostalokohteeseen, jonka ainoa "luxus" on korkeus. Jälleenmyyntiarvohan kohteessa on täysin hämärän peitossa.
Tällöin kiinnostuneiksi jäävät rikkaiden sijasta ylemmän keskiluokan edustajat, jotka ovat valmiita ottamaan suuria lainoja asumiseensa. Mutta hekin löytävät helposti asuntotarjonnasta mielenkiintoisempia kohteita ja sopuisampaan hintaan.
Ja asunnot eivät kuitenkaan käsittääkseni poikkea mitenkään normaalista bulkkirakentamisesta, pohjaratkaisujen ja materiaalien suhteen. Ja näinollen ostajan pitäisi vieläpä remontoida kämppä seiniä siirrellen saadakseen tunteen "luxuksesta"."Itse ajattelin jo 2012 asiaan liittyviä juttuja lukiessa, että rikkaita kyllä riittää, mutta tosirikkaalla ei ole ostohalukkuutta epälikvidiin kerrostalokohteeseen, jonka ainoa "luxus" on korkeus. Jälleenmyyntiarvohan kohteessa on täysin hämärän peitossa."
Kieltämättä jälleenmyyntiarvoa romuttaa se, että viimeisiä asuntoja myydään 30 %:n alennuksella tällä hetkellä. Ne ostajat tekivät huonoimmat kaupat, jotka ennakkovarasivat asuntonsa jo rakennusvaiheessa tai olivat ensimmäisiä taloon muuttaneita. Heitä vietiin kuin pässiä narussa. Hävettää koko kuvio. Sen lisäksi Porin tulevat tornitalot pitävät huolen siitä, että kiinnostus tätä taloa kohtaan tullee pysymään vaimeana.
Odotetaan Juhana Herttuan (Itäpuisto 1) uutta 14-kerroksista taloa ja katsotaan miten siinä käy kauppa. Olen jo nyt kuullut talosta mielenkiintoisia asioita.
- PersaukinenBiljonääri
Kiitos aloittajalle kattavasta arviosta. Ompa surullista että huonoilla valinnoilla ja osaamattomilla suunnittelijoilla pilattu kerrostalo. Tuossa tönössä olisi ollut potenttiaalia vaikka mihin.
- LINGVISTINEN
Ompa-sanan kirjoitusasu paljastaa kirjoittajan älykkyydestä yhtä ja toista.
- ÄidinkielenopenLellikki
Lopeta vittuilu, tai et enään kauaan kukkoile.
- OmpaKivvaa
LINGVISTINEN kirjoitti:
Ompa-sanan kirjoitusasu paljastaa kirjoittajan älykkyydestä yhtä ja toista.
Ei vaan "Ompa" sanan ihmettely kertoo kaiken sinun alkeelisuudesta ja kouluttamattomuudestasi. Ompa on porilainen murresana ja aivan käyttökelpoinen ja virheetön.
- JärkyttävätHinnat
http://www.etuovi.com/kohde/7148290
No eipä nämä uudet karhukorttelinkaan panokorsut halpoja ole.
35m2 yksiö, hinta 182 000€.
Tuohon hintaan saa jo uusia kastellikartanoita muuttovalmiina.
Tai sampolasta 6 saman kokoista yksiötä, laittaa 5 vuokralle ja muuttaa yhteen itse.
Onnea välittäjälle yksiön myyntiin :)- kallistavaan
Kukakohan nämä hinnat on keksinyt porissa? Jossain on jotain vikaa, jos turusta saa isomman asunnon halvemmalla esim: tämän http://www.etuovi.com/kohde/c43472?sc=M158098374&so=pra&pos=1
- Kornitalo
Parvekkeet tässä talossa eivät ainakaan ole liian pieniä. Eri asia sitten on, voiko niissä viettää aikaansa kesän kuumimpina päivinä. Pakko hankkia sälekaihtimet, lasku on nelinumeroinen ja olo edelleen tukala.
- sama_kämppä
En ole vielä koskaan nähnyt ketään parvekkeilla. Tänään on sellainen ilma, että parvekkeiden pitäisi olla täynnä Tornitalon asukkaita. Pitääpä lähteä katsomaan Tornitaloa.
- Hrrr_kun_paleltaa
"Parvekkeet tässä talossa eivät ainakaan ole liian pieniä. Eri asia sitten on, voiko niissä viettää aikaansa kesän kuumimpina päivinä."
Puhumattakaan talven kylmimmistä päivistä. - rikasmies47
Tein johtopäätökset ja muutin ulkomaille. Hyvästi Pori ja Tornitalo.
- Epäilys
Miten minusta tuntuu että liki kaikki (vai kaikki?) viestit tässä on yhden itsekseen keskustelevan kirjoittajan?
- OletIdiootti
No etpä mikää serlokki vaikuta oleva. Heti tunnisti kirjoitusasuist ettei kaikki kirjoita yht täyrellisestu ku alottaja.
- missä.äss.siellä.o
Missä Äss-Market, siellä ongelma.
- Göbbels
Onko tästä vedettävä se johtopäätös, että kuningaslintukin on hyljännyt/ hylkäämässä pesänsä?
- mökki.kausi.ei.jää.kaus
Hyvää kesä mökki kautta!
- onnellinen8krs
Alottaja voi vetää vitun päähänsä. Talossa asutaan ainakin kerroksissa 5,6,7,10,11,12,16 mukavia naapureita. Ja ne sun parkkipaikat meni jo. Meidän mersu makaa kolmosen varatulla asukaspaikoilla. Lisää löytyy nelostasosta jossa myös pyörävarasto.
Se raksamies pyörii täällä siks että myytyjä asuntoja tehdään ostajalle mieleiseksi.
T:onnellinen tornitalon asukas.
Ps. Mene köyhäilemään jonnekkin muualle.- OletVelkaperse
8 kerroksen persaukinen imbesilli saapui keskusteluun.
- onnellinen8krs
Niin. Toiset meistä saa lainaa pankista. Toiset taas ei
- HyppääSieltäTornista
onnellinen8krs kirjoitti:
Niin. Toiset meistä saa lainaa pankista. Toiset taas ei
Ei vaan toiset tarvitsevat (sinunkaltaiset persaukiset) lainaa, ja toiset ostavat varoillaan.
- tuskinoletterahamiehiä
Pakko puuttua teidän kahden taisteluun sen verran että kysäisen mitäs laitoitte lainan pantiksi kun haitte pankilta?
- Antero555555
Olisko vaikka omaa rahaa?
- sama_kämppä
"Alottaja voi vetää vitun päähänsä."
No sinnepä on saatu kivan oloisia ihmisiä asumaan Tornitaloon. Ihan harmittaa etten itse asu siellä, kun noin mukavan oloista väkeä on. Oikein ihannenaapureita. Taitaa olla hyvä henki talossa ;) - sama_kämppä
tuskinoletterahamiehiä kirjoitti:
Pakko puuttua teidän kahden taisteluun sen verran että kysäisen mitäs laitoitte lainan pantiksi kun haitte pankilta?
Oisko asunto itsessään 75-80 % vakuusarvolla lainan vakuutena. Loput omarahoitusta. Eli 250 000 euron asuntoon saa lainaa 200 000 euroa ilman mitään muita vakuuksia kuin asunto itsessään.
- eri_kämppä
Ja kerroksessa 8 ei asu ketään?
- pojupojupojuuuu
Äitis on flopannut kun tuommosen pojun teki
- Uniquemikonkatu
Porissa ei ymmärretä sitä, että ainutlaatuisista kohteista veloitetaan eri hinta kuin tavallisista. Tässä esimerkki:
http://www.etuovi.com/kohde/7159169?sc=M155505118&pos=1
Ensi vaikutelma tästä kohteesta on se, että hinta on yläkanttiin, mutta kun kohdetta tarkemmin tutkii, niin huomaa, että kyseessä on unique -asunto.
Muistetaanpa siis kaava: unique -asunto = unique hinta.- jariiiiilehtiiiiiii
Hahahhaahahahahaha ja niekka myymässä. Onko koko keskustelun kirjoitusten takanakin??? Vittu tuo sanoo vaik et talo muuttuu urheiluautoks kunhan saa myytyä.
- eiporilainen
Jaa onko tuo se Army House? Nooh, kaikki uppoo porilaisee kuhan se vaan lehresä on sanottu.
- sama_kämppä
Sepä hyvinkin. Army Camouflage -Tornitalo, joka on edelleen keskeneräinen ja rakennustyöt jatkuvat.
- Tornifloppi
Tiistaina päästään kaikki Porilaiset ihailemaan maisemia,kun siellä on esittely!
- Tyytyväinenasukas
Tornitalo kyllä täyttyy. Floppi olisi, jos ei olisi tullut yhtään asukkaita tai rakennus olisi huonosti tehty.
- monessako_kämpässä
Asutaan? 15 kämppää asuttuna?
- kallistaon
monessako_kämpässä kirjoitti:
Asutaan? 15 kämppää asuttuna?
Etuovessa 16 kämppää myytävänä. En tiedä sitten montako tehtiin....
- onnellinen8krs
tehtiin
- onnellinen8krs
42 asuntoa tehtiin
- joopa_joo_joo
onnellinen8krs kirjoitti:
42 asuntoa tehtiin
Tyhjänä on siis 42-15=27 asuntoa?
- puolet_myyynnissä
joopa_joo_joo kirjoitti:
Tyhjänä on siis 42-15=27 asuntoa?
kesällä tyhjänä oli vielä yli puolet huoneistoista. kaikki ei listata myyntiin, ettei porukka laske allensa. talosta on myymättä noin 45 %, mutta jo myydyistä asunnoista 10 % on hiljaisessa myynnissa. Yli puolet tornitalosta on siis kaupan.
- Torniravintola
Yläkerroksiin saisi hyvän näköalaravintolan!
- ammattirappari
Ylimpään kerrokseen sopisi rappareiden kokoustila. Monikaan ei tarvitsisi kokousmatkallaan edes päällystakkia.
- Eläkkeellehaluava
Tämän yhden tornin vielä ymmärtää, mutta että useampia samaan nippuun, ei ikinä. Ei löydy ostajia. Ikkunasta näkyy Keskuskartano ja linja-autoaseman asfalttikenttä. Onko kiva siinä viettää eläkepäiviä. Hinta 4 tuhatta euroa per neliö tai enemmän. Samaan hintaan saa kaksi kämppää Espanjasta.
- hinnat_per_neliö
on 4500 - 7300 euroa nyt myynnissä olevissa.
- Taloudellinen
hinnat_per_neliö kirjoitti:
on 4500 - 7300 euroa nyt myynnissä olevissa.
Halvalla menee. Kannattaa ostaa useampi huoneisto sijoitusmielessä.
Voisin laittaa asunnot vuokralle ja muutaman vuoden jälkeen myydä ne hyvällä voitolla.
- Poriilaine
Tornitalo,tornitalo...???? Mikä ihmeen tornitalo? Ai PIRUN PENIS tai Pirun kyrpä. Kaikilla kunnon rakennuksilla kun on joku lemppari nimi kiinanmuuri, pirtulinna. Pori kun on tunnettu pirustaan.
- Maurionniinonnellinen
Kyllä täällä yläkerrassa on kiva asua. Ei paljon naapurit kiikaroi.
- V.Aris
Taas Kotka ullakolla vai?
- uteliasolen
Päin vastoin. Uteliaat naapurit joutuvat kiikaroimaan enemmän näkeäkseen yläkerroksiin.
- naapurisi__
jos asut ylimmässä kerroksessa, niin onhan sinulla naapuri. jaatte ylimmän kerroksen keskenänne.
- 7300neliö
Paljonko noita asuntoja on oikeasti myynnissä? Tänään tuli taas pari uutta, hintataso 700 000 - 900 000 euroa.
- naapurisi__
asunnoista on vielä myymättä vähän vajaa puolet. erään arvion mukaan noin 45 % asunnoista etsii vielä ostajaa.
tosin joitakin jo myydyistä asunnoista ollaan laittamassa hiljaiseen myyntiin, kun asunnon hyväveli-hintaan ostaneet haluavat paeta tornista eli rahastaa puoli-ilmaiseksi Hartelalta saamansa asunnon. luin lehdestä, että esimerkiksi ylimmän kerronksen toinen asunto on tyhjillään ja etsii ostajaa/vuokralaista. tornitalon ylinkään kerros ei siis kelpaa asuinpaikaksi kuin yhdelle porilaiselle lehtikirjoituksen mukaan. - naapurisi_
naapurisi__ kirjoitti:
asunnoista on vielä myymättä vähän vajaa puolet. erään arvion mukaan noin 45 % asunnoista etsii vielä ostajaa.
tosin joitakin jo myydyistä asunnoista ollaan laittamassa hiljaiseen myyntiin, kun asunnon hyväveli-hintaan ostaneet haluavat paeta tornista eli rahastaa puoli-ilmaiseksi Hartelalta saamansa asunnon. luin lehdestä, että esimerkiksi ylimmän kerronksen toinen asunto on tyhjillään ja etsii ostajaa/vuokralaista. tornitalon ylinkään kerros ei siis kelpaa asuinpaikaksi kuin yhdelle porilaiselle lehtikirjoituksen mukaan.tornitalon arki jatkuu käsittämättömiä rakennusaikaisia virheitä ja laatuongelmia selviteltäessä. rahaa ja aikaa palaa. moni suunnittelun yksityiskohta on flopannut totaalisesti ml. pysäköintijärjestelyt.asukkaat ovat ns. "vaikeita" ja ylimielisiä ihmisiä vaikka orgiat Porin tornitalossa eivät olekaan samaa tasoa kuin elokuvassa High-Rise - Tornitalo (2015).
kierrä tornitalo kaukaa!
- sama_kämppä
"Missä ovat kaikki asukkaat?"
Talo valmistui yli 2,5 vuotta sitten ja asuntoja on edelleen myymättä: Asumattomia asuntoja, jotka eivät kelpaa kenelllekään täysijärkiselle. Kyllä meni tornitalossa moni asia pahasti pielee. Hävettää ja hirvittää perustajaurakoitsijan ja jokaisen asukkaan/osakkaan puolesta.
Etuovesta löytyvät kaksi viimeistä myynnissä olevaa asuntoa. Yleensä viimeiset asunnot myydään kalleimpaan hintaan. Viimeiset revitään käsistä. Ei tornitalosta.
"Tinkivaraa on 27-30 % velattomasta hinnasta", kertoo paikallinen välittäjä. En yhtään ihmettele. Jouluna aleprosentti on 50. Suomeksi se tarkoittaa, että tornitalosta
95,5 m2, velaton 592 000 € asunnon saa 440 000 €:lla (ja kaupanpäälle autopaikkaosakkeen)
125 m2, velaton 912 500 € irtoaa 640 000 €:lla (ja kaupanpäälle autopaikaosakkeen).
Kallista silti. 5000 €/m2. Kaupanpäälliset sitoumuksetta. En voi luvata niitä välittäjän puolesta. Ohjeeni: Odota jouluun ja tarjoa puolet asunnon velattomasta hinnasta. Tosin 50 %:n alennuskaan ei tee tornitalon asunnoista ostamisen arvoisia. - VeijoVastike
Jokos ensimmäisiä asuntoja on alettu pakkolunastamaan yhtiölle kun viimeisetkin lainojen lyhennykset alkavat juoksemaan eikä ostohetkellä tullut luetuksi kaikkea pienellä präntättyä?
- Katumittari
Katelliset vitisee ja karavaani kulkee.
- g5g5gyggy5rt
https://www.etuovi.com/kohde/7207134?sc=M1301477103&pos=4
pääomavastike 1, 1.6.2018 alkaen 2,10 e/m2 (200,55 e/m2/kk), 1.7. 2018 alkaen muuttuu, uusi 3,60e/m2/kk (343,80 e/m2/kk).
Mikäs siinä kun pikku hiljaa nostavat vastiketta. - Ekonoomi
Taidan ostaa tuon yläkerran 125m2 kämpän..
"Ennen lyhennyksiä vuosina 2016 - 2017 6,60 EUR/m2/kk (arvioitu korko 2,5 %)
1. lainan lyhennysten alkaessa vuosina 2018 - 2020 12,73 EUR/m2/kk (arvioitu korko 3 %)
2. ja 3. lainan lyhennysten alkaessa vuodesta 2021 24,25 EUR/m2/kk (arvioitu korko 3 %)
Lainan 1 ensimmäinen lyhennys on 2 vuotta valmistumisesta
Lainojen 2 ja 3 ensimmäinen lyhennys on 5 vuotta valmistumisesta"
..tai ehkä en sittenkään! v.2021 alkaen nimittäin menee 3031.25€/kk toisen ja kolmannen velan paukahtaessa maksuun. Tietty vastike ja mahdollinen oman lainan lyhennys (otettu myyntihintaan) siihen vielä päälle niin avot! Miksei näitä kerrota avoimesti? - Anonyymi
Komea talo on, ostaisin heti asunnon mikäli tili taipuisi. Jollakin on selvästi paha olla kun haukkuu eri nimimerkeillä rakennusta täällä. Menisit vaikka töihin voisit saada rahaa omaan asuntoon. :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624392Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551833Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141553Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !401331Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681093- 58939
- 79925
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.170855Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791