rusakon poikaset

rusakkoboy

löysin metsästä 2 rusakon poikasta ollut 4pv siellä. otin ne mukaani ja olen nyt maitoa ruutalla antanut ja siemenii syönyt. ovat nyt sellasi nyrkinkokoisia ja 5pv vanhoja. eli mitä ruokaa näille veijareille antaa. ovat tosi aktiivisia kun on saanut nukkua hyvin. tykkää kovasti kurkusta.

4

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jcfjhcvkj

      Otappa yheyttä ihan eläintensuojeluun tms. löytöeläinkotiin ja kysy sieltä. Älä ala omin päin hoitamaan ,kun poikaset voi menehtyä

    • Piru_vieköön

      Jätä aluksi se (huumaavien?) siementen syönti ja lopeta sen jälkeen luonnonelukoihin kajoamiset. Kyllä emot poikasistaan parempaa huolta pitävät kuin sinä.

    • rusakkoman

      Sitten kun rusakkosi ovat isompia ja syvennätte suhteenne fyysiselle tasolle, muista olla varovainen, ettei rusakot repeä.

    • Tuuliantuuli

      Voi ei!! Ei niitä saa sieltä luonnosta ottaa. Emo voi olla kauaakin poissa niiden luota, mutta tulee kyllä niitä imettämään. Voi poikas raukat, kun emo vietiin heiltä ja ihminen muka auttaa....mrr.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      242
      3085
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      17
      1728
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      22
      1424
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1241
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1238
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1147
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1052
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      952
    Aihe