löysin metsästä 2 rusakon poikasta ollut 4pv siellä. otin ne mukaani ja olen nyt maitoa ruutalla antanut ja siemenii syönyt. ovat nyt sellasi nyrkinkokoisia ja 5pv vanhoja. eli mitä ruokaa näille veijareille antaa. ovat tosi aktiivisia kun on saanut nukkua hyvin. tykkää kovasti kurkusta.
Vastaukset 4
- jcfjhcvkj
Otappa yheyttä ihan eläintensuojeluun tms. löytöeläinkotiin ja kysy sieltä. Älä ala omin päin hoitamaan ,kun poikaset voi menehtyä
- Piru_vieköön
Jätä aluksi se (huumaavien?) siementen syönti ja lopeta sen jälkeen luonnonelukoihin kajoamiset. Kyllä emot poikasistaan parempaa huolta pitävät kuin sinä.
- rusakkoman
Sitten kun rusakkosi ovat isompia ja syvennätte suhteenne fyysiselle tasolle, muista olla varovainen, ettei rusakot repeä.
- Tuuliantuuli
Voi ei!! Ei niitä saa sieltä luonnosta ottaa. Emo voi olla kauaakin poissa niiden luota, mutta tulee kyllä niitä imettämään. Voi poikas raukat, kun emo vietiin heiltä ja ihminen muka auttaa....mrr.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 54619
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43552Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29507Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.27437- 33415
- 66409
- 32405