....

...

miks sinirihmakalan "labyrintit" haalenee ja sit vähän ajan kuluttua taas tummenee..??? mist tää johtuu?

5

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakka

      Labyrintti on elin kalan sisällä...
      Täsmentäisitkö mitkä paikat sillä vaihtaa väriä? Ja mikä on vähä aika? Muutaman minuutin välein vai päivän aikana?

      Itselläni helmirihmakaloilla tumma juova kyljessä haalistuu kun sammutan valot ja tummenee kun sytytän.
      Onko akvaariossasi sellaista varjokohtaa mikä saisi aikaan saman reaktion jos kala oleilee pidemmän aikaa tuossa varjossa?
      Koirailla on myös kutuaikaan vähän erivärinen takki päällä.

      • .....

        hups!!! anteeks!! tarkoitin niit kuvioita sen kyljessä.. luulin, et nimi labyrintti tulee niist kuvioist..


    • fishuu

      Mulla ei tähän oo erityisemmin mitää vastausta, mutta voisin sannoo, että ehkä pitäs ottaa selvää kaloista ja sen "labyrinteistä" ennenkun edes hankkii mitään fisuja?

      • ......

        Mua ei hirveesti kiinnostanu, et mitä se tarkoittaa, kun luulin sen tarkoittavan jotain muuta... kutsun sinirihmakalan kuviota labyrintiksi koska se muistuttaa sitä... miksi kaikkien pitää olla niin ilkeitä täällä "akvaario"palstalla :'(


      • harakka
        ...... kirjoitti:

        Mua ei hirveesti kiinnostanu, et mitä se tarkoittaa, kun luulin sen tarkoittavan jotain muuta... kutsun sinirihmakalan kuviota labyrintiksi koska se muistuttaa sitä... miksi kaikkien pitää olla niin ilkeitä täällä "akvaario"palstalla :'(

        Siksi tällä palstalla ilkeämpää porukkaa kuin vaikka aqua-webissä, koska tänne ei ole kirjautumista, eikä valvojat kovinkaan herkästi puutu keskusteluihin.

        Tosiaan; Labyrinttikala on oma ryhmänsä, johon kuuluu mm rihmakalat, niinkuin oman ryhmän muodostaa tetrat, särkikalat...
        Labyrinttikalat käyvät pinnalla ottamassa happea, joka menee sinne labyrinttielimeen.
        Kaikilla labyrinttikaloilla ei suinkaan ole kupeessa sitä mustaa länttiä niinkuin on sinirihmoilla. Esim helmirihmalla pitkä musta viiru kupeessa, kääpiörihmalla pystyraidoitusta jne.

        Näitä "aktiivi harrastajia" ärsyttää kun ihminen kysyy jotain heille tyhmää. Ilman muuta kaikki olettaa että kun jonkunlajista kalaa hommaa, niin perehtyy sen lajikuvaukseen ja vaatimuksiin.

        Toisekseen; esitin sinulle aikaisemmassa vastauksessani jatkokysymystä, johon et millään lailla reagoinut. Tuon ensimmäisen kysymyksesi perusteella minkäänlaista vastausta ei pysty oikein antamaan - että siitäkin johtuen ilkeyksiä tulee. Eli kysymyksen asettelussa tarkkuutta.

        Eli siitä mustan läntin värin vaihdosta vielä. Valaistus vaikuttaa, kalan arkuus tai pelästyminen. Esim itse kun ostin helmirihmat, niin pari ekaa päivää olivat aivan haljakoita eikä kyljen musta viiru näkynyt lainkaan. Kalat kun kotiutuivat, niin väritkin palasivat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      119
      3919
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3291
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2734
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      19
      2425
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      37
      2405
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2357
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2251
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2226
    10. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      28
      2161
    Aihe