....

miks sinirihmakalan "labyrintit" haalenee ja sit vähän ajan kuluttua taas tummenee..??? mist tää johtuu?
5286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Labyrintti on elin kalan sisällä...
Täsmentäisitkö mitkä paikat sillä vaihtaa väriä? Ja mikä on vähä aika? Muutaman minuutin välein vai päivän aikana?

Itselläni helmirihmakaloilla tumma juova kyljessä haalistuu kun sammutan valot ja tummenee kun sytytän.
Onko akvaariossasi sellaista varjokohtaa mikä saisi aikaan saman reaktion jos kala oleilee pidemmän aikaa tuossa varjossa?
Koirailla on myös kutuaikaan vähän erivärinen takki päällä.

Äänestä
  • hups!!! anteeks!! tarkoitin niit kuvioita sen kyljessä.. luulin, et nimi labyrintti tulee niist kuvioist..

    Äänestä

Mulla ei tähän oo erityisemmin mitää vastausta, mutta voisin sannoo, että ehkä pitäs ottaa selvää kaloista ja sen "labyrinteistä" ennenkun edes hankkii mitään fisuja?

Äänestä
  • Mua ei hirveesti kiinnostanu, et mitä se tarkoittaa, kun luulin sen tarkoittavan jotain muuta... kutsun sinirihmakalan kuviota labyrintiksi koska se muistuttaa sitä... miksi kaikkien pitää olla niin ilkeitä täällä "akvaario"palstalla :'(

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Mua ei hirveesti kiinnostanu, et mitä se tarkoittaa, kun luulin sen tarkoittavan jotain muuta... kutsun sinirihmakalan kuviota labyrintiksi koska se muistuttaa sitä... miksi kaikkien pitää olla niin ilkeitä täällä "akvaario"palstalla :'(

    Siksi tällä palstalla ilkeämpää porukkaa kuin vaikka aqua-webissä, koska tänne ei ole kirjautumista, eikä valvojat kovinkaan herkästi puutu keskusteluihin.

    Tosiaan; Labyrinttikala on oma ryhmänsä, johon kuuluu mm rihmakalat, niinkuin oman ryhmän muodostaa tetrat, särkikalat...
    Labyrinttikalat käyvät pinnalla ottamassa happea, joka menee sinne labyrinttielimeen.
    Kaikilla labyrinttikaloilla ei suinkaan ole kupeessa sitä mustaa länttiä niinkuin on sinirihmoilla. Esim helmirihmalla pitkä musta viiru kupeessa, kääpiörihmalla pystyraidoitusta jne.

    Näitä "aktiivi harrastajia" ärsyttää kun ihminen kysyy jotain heille tyhmää. Ilman muuta kaikki olettaa että kun jonkunlajista kalaa hommaa, niin perehtyy sen lajikuvaukseen ja vaatimuksiin.

    Toisekseen; esitin sinulle aikaisemmassa vastauksessani jatkokysymystä, johon et millään lailla reagoinut. Tuon ensimmäisen kysymyksesi perusteella minkäänlaista vastausta ei pysty oikein antamaan - että siitäkin johtuen ilkeyksiä tulee. Eli kysymyksen asettelussa tarkkuutta.

    Eli siitä mustan läntin värin vaihdosta vielä. Valaistus vaikuttaa, kalan arkuus tai pelästyminen. Esim itse kun ostin helmirihmat, niin pari ekaa päivää olivat aivan haljakoita eikä kyljen musta viiru näkynyt lainkaan. Kalat kun kotiutuivat, niin väritkin palasivat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

miks sinirihmakalan "labyrintit" haalenee ja sit vähän ajan kuluttua taas tummenee..??? mist tää johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu