Pitämättömät pekkasvapaat.

Antero002

Olen käyttänyt tähän mennessä tänä vuonna yhden pekkaspäivän. Kun menen kysymään, onko minulla pekkasia, niin tuotantopäällikkö ei halua sanoa, montako pekkaspäivää minulla on käyttämättä. Toki ymmärrän että firma haluaa että käyttäisin niitä joustavasti sillä tavalla että olisin töissä silloin kun töitä on ja käyttäisin pekkasia hiljaisempana aikana. Kysymykseni kuitenkin on että jos en ole käyttänyt kaikkia vuoden 2016 pekkaspäiviä ennen 2016/2017 vuodenvaihdetta, onko työnantajalla velvollisuus ilmoittaa, montako pekkasta minulla on käyttämättä vai onko niin, että jos en itse niistä huolehdi, ne menevät "firman pussiin"?

4

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p_alkuinenkirosana

      täällä jos yrittää käyttää pekkasia niin eipä ole takaisin tulemista pekkasilta

    • Konne

      Jos olet vahingossa liittynyt liittoon ja jos työpaikalle on saatu valittua luottamusmies, niin ota yhteyttä häneen. Luottamusmies saa selville pekkasesi ja valvoo, että tessin määräyksiä noudatetaan.

    • Antero002

      Jaha eli ilmeisesti vastaus on että lain mukaan ei ole velvollistuutta ilmoittaa työntekijälle.

      • Konne

        Työnantajan velvollisuus on pitää huolta siitä, että kaikki saavat pekkasvapaansa työnantajan määräämänä aikana. Työnantajan on pidettävä kirja pekkaspäivienkin kertymisestä. Sinulla on tietysti oikeus saada niistä tieto. Jos et rupea saamaan, niin laita luottamusmies asialle. Mutta kysyitköhän oikealta henkilöltä? Kysy palkanlaskijalta.

        Kannattaa myös itse olla selvillä, mitä alan tessissä tai paikallisessa sopimuksessa määrätään pekkaspäivien ilmoittamisesta ja pitämisestä. Ja laskea niitä myös itse, että tietää, että saaa sen, mitä pitää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      275
      15311
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      133
      10424
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9420
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      25
      7349
    5. 183
      6587
    6. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      56
      6494
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      180
      6288
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      34
      5829
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2072
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      154
      1746
    Aihe