Hengitys viheltää

sgdsvdfg

Hengitys viheltää ulospäin hengittäessä, voiko olla astmaa? Muita oireita on ajoittainen yskä ja palan tunne kurkussa(limaa?) mutta mitään varsinaista hengästymistä tai hengenahdistusta ei ole.

9

2859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khjggdfgfgdf

      Voisi olla, mutta luulisi ahdistavankin. Ainakin rasituksessa. Ehkä kannattaisi käydä kuitenkin lääkärissä, jos henki vinkuu kovin paljon. Jotain ahtaumaa on, kuulostaa ikävältä vähintäänkin muiden korviin. Jos nenän kautta hengittäessä vinkuu, niin sitten asia on erikseen, voi kokeilla nenähuuhteluita ja nenätippoja, jotta saa röörit auki.

      • sgdsvdfg

        Ihan suun kautta hengittäessä siis vinkuu. Ei aina mutta välillä.


    • pirppis57

      kuulostaa keuhoahtaumalta copd . hyvänä lisänä astma. mars lääkäriin! puhun kokemuksesta.

      • sgdsvdfg

        Voiko muka olla keuhkoahtauma vaikka olen melko nuori enkä myöskään tupakoi?


    • pirppis57

      kuulostaa keuhkoahtaumalta. lisänä astma. mars lääkäriin.
      omakohtainen kokemus

    • tekotohtori

      Flunssan jälkitauti. Limaa keuhkoputkissa.

    • Pef-mittari

      Käy terv hoitajalla puhaltamassa Pef-mittariin. En usko ahtaumaan, mutta voi olla rasitusastmaa tms. Ei välttämättä ahdista vaikka olisi lievää astmaa.

    • igoi

      Minulla on keskivaikea astma eikä koskaan ole ollut mitään "hengenahdistusta". Juurikin tuollaisia oireita kuin ap:llä on ollut.

    • aloituspostaaja

      Terveyskeskuslääkärin mukaan tuo viheltävä ääni hengityksessäni ei tule keuhkoista joten ei ole astmaa(hengitys kuunneltiin jne.). Ääni tulee kuulemma kurkunpäästä/äänihuulista. Sanoi että ääni on vaaraton mutta voi kokeilla jotakin allergia nenäsumutetta, voisi kuulemma poistaa tuon äänen?

      Kai tuohon sanaan sitten on vaan luotettava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7161
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      59
      4737
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4721
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3869
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3798
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      216
      3762
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      26
      3343
    8. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      51
      2721
    9. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      37
      2614
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      38
      2299
    Aihe