Onko mahdollista, että on skitsofrenia

Aspergervaiskitsofrenia

Onko mahdollista, että on diagnoosina sekä Asperger että erityisosatekijätön skitsofrenia? Mulla on noi diagnoosit ja ensin diagnosoitiin Asperger ja sitten skitsofrenia vuosia myöhemmin.

Mulla on ollut sellaisia ajatuskulkuja, että perheenjäsenet ja sukulaiset edustavat eri valtioita ja olen nähnyt yhteneväisyyksiä maailmanpoliittisten tapahtumien ja sukulaisten välisen vuorovaikutuksen välillä.

Onko mielestänne kyse ensisijaisesti psykoottisista ajatuksista vai Aspergeriin kuuluvasta mielikuvituksesta? Psykiatrini myönsi, että Aspergerin ja skitsofrenian välillä erotusdiagnostiikka on hankalaa.

5

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjklfjlh

      Sulla taitaa olla tosi pätevä "psykiatri".

    • bipoko

      niin miten varmistua ettei ole vaan bipo

    • Vertailukelpoinen

      Vielä hurjempia ajatuksenkulkuja kuulee kirkossa papin suusta

    • kjhgfdsasdfghjk

      Minusta hauskoja noi sun valtioideoinnit.

      Olis hyvä kun olisit esim. science fiction kirjalija niin voisit sanoa lääkärille, ettei saa häiritä luovaa uraasi.

      Ja sitähän sanotaan että aspergerit voi nähdä poikkeuksellisella tavalla säännönmukaisuuksia.
      Voisihan sitä keksiä eri henkilöissä eri kansallisuuksien piirteitä. Miksei saisi ?

      Varmaan sinulla on kyse vain Aspergerista, ettet tajunnut sosiaalista tilannetta ja kerroit lääkärille mitä saisi kertoa vain luovan alan ihmisille.

      Minulla oli nuorena vähän samaa vikaa kun en vielä ollut ihan oikea taiteilija.
      Sitten tajusin, ettei lääkärille voi kertoa taiteellisia ideoita.

    • Info-valtio

      on uusin idani. olen hakenut sille patenttia Patentti- ja rekisterihallitukselta. PAT pending rno. 135792468. Joten tämä on parasta jättää Rauhaan, jota ei enään ikävä ole.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      183
      5272
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1661
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1477
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1018
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      827
    6. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      817
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      57
      804
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      788
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      759
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      751
    Aihe