Voiko aiheuttaa?

Hei!
Muistan lukeneeni jostain osoitteesta netistä, että siitepölyallergia voi aiheuttaa korvasärkyä?
Onkos kukaan kuullut vastaavaa tai onko kokemuksia?
82550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

itselläni oli juuri kuukausi sitten kohtaus, jossa ensin korvassa piippasi, jonka jälkeen oksentelin pari päivää ja päässä huimasi. Diagnoosia ei tohtori osannut sanoa mutta epäili alkaneeksi pölystä, ja tauti nimettiin menieren taudiksi.

Äänestä

Menieren tauti on ihan eri tauti, eikä liity siitepölyyn. Kuulon alenema (toinen korva) tinnitus eli piippaus ym. ja huimaus (kovakin oksentelu) siihen liittyy. Syy ei ole selvillä.

Allergian kautta voi nenän limakalvot olla tukossa ja samalla yhteysputki nenästä korvaan tukossa ja siellä väärä paine, kenties jopa nesteen kertyminen välikorvaan ja kipua ja lukkoisuutta ja "ryskämistä".
Asianmukaisesti siitepölyallergiaan varustautumalla, eli sumute nenään antihistamiini, kenties silmätipat vältyt pahemmilta korvaoireilta

Äänestä
  • Kiitos! Sain todella tärkeää tietoa. Yritän maanantaina saada lähetteen allergiatesteihin. Mitä sinä tarkoitit tuolla "ryskämistä".
    Mun vasenta korvaa on särkenyt, "humpannut" (niinkuin verenpainetaudissa), kutittanut. Sitten vasen nenäsierain on tukossa.
    Kävin myös tänään lääkärissä, lekuritar antoi kortisonipohjaista Flixonasea ja antihistamiinia Telfast. Kiitos vielä, täytyy sanoa että tämä netti on todella hyvä ja suomalaiset auttavaisia!

    Äänestä

Juu, kyllä särkee ja nenä on tukossa käytti lääkkeitä tai ei, ja välillä vihloo oikein kunnolla.
Miten siellä testeissä kävi?

Äänestä
  • Sain lääkäriajan 9.2. ja toivottavasti saan lähetteen sieltä allergiatesteihin. Kerron sitten!
    Kortisoninesäsuihke Nasonex 50 mikrob/annos ja (antihistamiinit) ovat auttaneet.

    Äänestä

  • Multa otettiin kissa-allergiatesti ja se oli normaali. Muita allergiatesteja ei otettu, mutta tiedän että puiden siitepölyallergiaa on ja heinästä tulee oireita.
    Nasonex 50 mg (nenäsumute) on auttanut, en ole ottanut antihistamiinia.
    Purentakiskot hommasin myös.
    Ihanaa kun särky on loppunut!

    Äänestä

mikseipä siis myös kipua

Äänestä

Tuskinpa allergia voi suoranaisesti korvasärkyä aiheuttaa, eiköhän se ole ennemminkin keuhkoputkien tulehdustauti, joka saattaa "tuntua" korvissakin. Väärä hoito sensijaan voi saada astmankin puhkeamaan, kuten minulle kävi. Hoisin korvakipuani, nenän tukkoisuutta ym. tulehduskipua Frantsilan "Karvakorva"-uutteella. . Otin tippoja 3x5 tippaa pv. ja vähitellen alkoivat tulla oireet. Hengitys vinkui ja täydellinen tukehtumiseen asti tuntuva kohtaus tuli ihan yllättäen. Jouduin aloittamaan, lähes 25 vuoden jälkeen lääkityksen. Nyt on jo aika helppoa, vaikka tästä kokemuksesta on vasta kaksi viikkoa.
Siis varoitus KUKAAN PUJOALLERGIKKO ÄLKÖÖN KÄYTTÄKÖ Ukonhattua tai Karvakorvaa. Vastuu pitäisi olla Frantsilan ja myyjien, mutta se jää tässä tapauksessa yksin kuluttajalle.
terv. olen paranemaan päin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomalainen kirjoitti:

Hei!
Muistan lukeneeni jostain osoitteesta netistä, että siitepölyallergia voi aiheuttaa korvasärkyä?
Onkos kukaan kuullut vastaavaa tai onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu