Onko tällaista asetta vai onko se ase jota ei alettu valmistaa ennen sotaa sodan aikana tai sodan jälkeen ja jos sellainen malli oli voisiko joku kertoa sellaisesta jotain fakta tietoa kun en sellaista löydä
27-30 kivääri
11
237
Vastaukset
- outoon1
kaliperi, outo? kerro aseen paino valaisis jonkun verran...
- mikähän
Mitähän mahdat tarkoittaa. Kenties kiväärin mallimerkintää? Kyseessä voisi olla mosinin m/91 jokin suomalainen versio. m27 ja siitä tehty koemalli m27-30. Jos nyt tarkoitit mallimerkintää
- outoon1
jospa, ei olis sepän tekemä, ootko varma, että tehdastekoinen? mulla oli hanallinen, kivääri maasepän tekemä, haulikosta tehty hanallinen, kal. muistaaksenin 6.13-65, näitä kalipereja, ei oo ainakkan suomessa, nykysin. Myin sen pois, tehty varmaan -50 luvul.
- humuluslupulus
Voisi olla jalkaväenkivääri m27 vanhempi "rakenteeltaan vahvistamaton malli" jota tehtiin jonnekin 1930 asti. Vastaava suojeluskuntamalli olisi m28-30. Kuva aseesta esiin niin siitä voi päätellä paljon enemmän.
- Outokivääri
Aseen malli on kaverini mukaan 27-30 mosin nagan kun siinä on takatähtäin samanlainen m91 kanssa.Kiinnostuin vain siksi kun en löytänyt aseesta tietoa ja ajattelin mallin olevan kaverin vitsi.Jos kyseessä on todellinen malli niin onko neuvoja mistä löytyy enemmän tietoa.
- eiuusavuton
Osaisitkohan ihan itse käyttää googlea? http://mosinnagant.net/
Tai käydä kirjastossa: Suomalaiset sotilasaseet - Outokivääri
Kävin katsomassa myös tämän sivuston ja en löytänyt sieltäkään mitään tietoa tästä aseesta.
- outokyselijä
Outokivääri kirjoitti:
Kävin katsomassa myös tämän sivuston ja en löytänyt sieltäkään mitään tietoa tästä aseesta.
Et sä nyt osaa itse etsiä yhtään, vaan odotat muiden tekevän työn. Lisäksi et ymmärrä edes kertoa mitä merkintöjä aseesta löytyy.
- mossini
Laita kuvia esim aijaa.com ja linkitä tänne...
- Outokivääri
Ei minulla sellaista ole minä vain kysyin onko tätä asetta olemassa enkä voi siksi laittaa kuvaa.Ase on vastausten mukaan olemassa vaikka sellaista ei kukaan netistä löytänyt kuten en minäkään.Kuva tai enemmän juttua ei olisi ollut hyvä löytää mutta olen tyytyväinen jo näihin vastauksiinkin kiitokset vain.
- essonveijjo7
Noita kaverin höpinöitä ei kannata todesta ottaa jos ei ole esittää vehkeestä edes kuvia. Esson baarin juttuja taas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1714519
- 363261
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412738- 252358
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.622218Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.72214Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191958Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311740Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391705Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.711356