Satuin viime perjantaina näkemään kun noin 3 tai 4-luokkalainen meni suukapuloituna kouluun. Minkä ihmeen vuoksi kukaan vanhempi laittaa suukapulan koululaiselle? Eikä ollut mikään kertakäyttö hengityssuoja vaan ihan nenän ja suun eteen laitettu liina joka oli solmittu niskan takaa kiinni ettei tuon ikäisellä ole mahdollisuutta saada sitä itse pois.
Vastaukset 7
- mitä.häh
Mahdanko edes uskoa.
- outotapaus
Sellaisen kertakäyttösuojaimen kyllä erottaa. Ja niissä on kuminauha. Pakkasta ei ollut,eikä kyllä katupölyäkään siihen aikaan. Satuin sen verta läheltä näkemään,kun istuin autossa ja odotin kun kyseinen koululainen ylitti kadun ja kulki ohi.
- mitä.häh
outotapaus kirjoitti:
Sellaisen kertakäyttösuojaimen kyllä erottaa. Ja niissä on kuminauha. Pakkasta ei ollut,eikä kyllä katupölyäkään siihen aikaan. Satuin sen verta läheltä näkemään,kun istuin autossa ja odotin kun kyseinen koululainen ylitti kadun ja kulki ohi.
Mistä tiedät, ettei lapsella ollut itse sitä mahdollista irroittaa tai ettei hän ollut itse sitä jopa laittanut?
En nimittäin usko että kukaan laittaisi lastaan sellaisessa kouluun, sillä siitähän tulisi automaattisesti lastensuojeluilmoitus jos menisi opettajaa pyytämään irrottamaan sen. Sadistisia vanhempiahan kyllä valitettavasti löytyy, mutta hekin tekevät julmuutensa aina muilta piilossa, sillä hekin kyllä tietävät mikä yhteiskunnan normistossa on kiellettyä. - outotapaus
Niin, onhan se mahdollista,että oli itse laittanut. En kyllä ymmärrä miksi olisi laittanut. Sään tai pölyn vuoksi kyllä ei todellakaan ollut tarvetta suojata kasvoja. Meillä ei kyllä saisi edes kokeilemaan sellaista,saati liikkumaan ulkona tuollaisen kanssa. Kiitos ja anteeksi kun tulin pahoittaneeksi teidän herkät mielenne.
- sairasoli
Se oli suusta leikattu .
- Pedofiili_perkele
Sairas mielesi työsti varmasti jo paljon muutakin, kun näit tuon lapsen.
- hätäinenpäätelmäkövain
ettei kyseessä olisi ollut hampaiden tai peräti leuan (purennan) oikomiseen käytettävä väline? muistan lapsuudestani kun molemmilla siskoillani oli vaikka jos jonkinlaista oikomalaitetta suussa. Kaikenlaisia kokeiltiin. Useimmat olivat yöllä käytössä nukkuessa. Mutta jotakin laitetta ainakin toinen siskoistani käytti jossain vaiheessa koulussakin päiväaikaan ainakin osan ajasta.
mutta mutta.. kyllä oli tosinaan hauskaakin kun ne laitteet sai siskot näyttämään joltakin Hannibalilta :D turpavärkeiksi niitä kutsuttiin :)
Niin. ja kyllä on nyt molemmilla niin suorat ja kauniit hampaat ja purenta kunnossa vaikka välillä itkivätkin lapsena niitä vekoittimia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1622529- 801097
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois236997- 121976
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä74823- 81676
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun97593Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa50566- 38542
- 36498