paleteilla ryppy rakkaudessa...

fishlover

Mikä meni pieleen?
Mulla on 128 l akvaariossa palettipariskunta.Pitkän aikaa on kaikki mennyt hyvin ja näytti siltä että pian saadaan katsella pieni poikasia,mutta kuinkas kävikään.
Uros häätää naarasta koko ajan pois yhteisestä kodista(iso kolmijalkainen kanto jonka ympärillä tiheästi anubiasta ja kannon päällä kasvaa tiheästi jaavansaniasta).
Uros koreilee väreillä ja puhkuu intoa ja naaras värjöttelee kalpeana toisella puolella allasta rusolehtien kätköissä tai suodattimen alla.
Ja silloin tällöin uros tulee ja hätyyttää sitä agressiivisesti.
Mikä siis vialla?
Vai eikö tuota naarasta oikeasti vaan ole luotu vakisuhteeseen?
Se on jo tuplaleskikin ja ollut meillä pitkään,sääliksi sitä käy.vinkkejä?

1

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttönen

      Silloin kun itse vielä harrastin palettikaloja, niin jos naaras ei ollut valmis kutemaan, uros kyllästyi ja jahtasi, mutta kun ne erotti pariksi päiväksi ja antoi naaraalle paljon elävää ruokaa ja pisti takaisin yhteen, niin johan alkoi vaaveja tulemaan urakalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      628
      2888
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1522
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1466
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1390
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1276
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1274
    7. 104
      1125
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1051
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      960
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      929
    Aihe