Suomenojan sataman talvisäilytys

raharatkaiseeee

NO joko oli viimeistä kertaa espoossa, suomenojan satamassa veneiden talvisäilytys? Että kuskataanko veneen tienpäällä FINNOOON uudelle x alueelle, lue vaikka länsiväylän uutinen asiasta.

Jos, vene pitää kuljettaa tienpäällä niin sehän tarkoittaa sitä että kuljetus pitää olla tieliikennelain säädösten mukaisesti toteutettu. Ei siis enää toimi se että sataman aluella kuskataan veneitä vähän parhaakseen katsomallaan tavalla.

Missä mennään?

Pitäisikö jo kattella uutta talvisäilyspaikkaa jo, rahahan se ratkaisee, niin se irwinkin viisaita lauloi jo aikoinaan raha ratkaiseeeeeeeeee....

Totta kai, ymmärrän sen että kuka tontin omistaa ja sen tuotoista kantaa huolta niin se raha ratkaisee, pitäkööt veneilijät veneensä missä lystää kunhan ei ole rahan tiellä.

En ollenkaan ihmettele tätä, raha ratkaisee ja jos itse saisin asian eteen loppaamisesta 5000te niin puoltaisin varmaan asuntojen rakentamista tuonne, (tarviiko tilinumeron tähän sille 5000 eurolle?) halvalla menee mutta menkööt kunhan se on mun lompsassa se vähäkin. Miten on muissa kaupungeissa että pitääkö veneitä kuskaa tuhat määrin pitkin autoteitä että saa venettään jossain säilyttää vai miten on. Näkyyhän noita veneitä olevan ihan hesan ykkös paikoillakin talvisäilytyksessä.

Ihan sellaiset paremmin- ja enemmänkin oppineiden viisaat ideat on varmaan tervetulleita, kun on niitä kouluja käyty ja asioista tiedetään paljon enemmmän kuin se tavallinen duunari.

Niin ja asiasta vähän toiseen, pitääkö ne pukit taas rahtaa 200 metriä toiseen paikkaan, PUKKIEN kesäsäilytys alueelle? Eihän ne pukit VOI OLLA siinä talvisäilytysalueella kesäkautta vaan ne pitää kuskata toiseen paikkaan 200 metriä, siihen paikkaan missä jonkun muun tahon vene on ollut koko talven, niin siihen viedään ne pukit kesäksi. Ja se paikka jossa pukit on olleet veneen alla KOKO talven ja edellisen talven ja sitä edellisen talven jne eivät voi olla siinä koska ne pitää viedä KESÄ säilytysalueelle 200 metrin päähän. Ettei rikkaruoho pääse kasvamaan?

Että jos ei vaan se raha, niin joskus tulee mieleen sekin että kiertääkö se veri keulan yläpuolella?

Mutta mulle se veneily tärkein asia, ei se missä juppien asunnot on tai se missä mun pukit on talvella ja kesällä AMEN.

Minullekkin se RAHA ratkaisee.

0

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        110
        2331
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        27
        1085
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        71
        932
      4. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        105
        930
      5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        597
        887
      6. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        855
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        85
        770
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        680
      9. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        69
        664
      10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        31
        656
      Aihe