Suomenojan sataman talvisäilytys

raharatkaiseeee

NO joko oli viimeistä kertaa espoossa, suomenojan satamassa veneiden talvisäilytys? Että kuskataanko veneen tienpäällä FINNOOON uudelle x alueelle, lue vaikka länsiväylän uutinen asiasta.

Jos, vene pitää kuljettaa tienpäällä niin sehän tarkoittaa sitä että kuljetus pitää olla tieliikennelain säädösten mukaisesti toteutettu. Ei siis enää toimi se että sataman aluella kuskataan veneitä vähän parhaakseen katsomallaan tavalla.

Missä mennään?

Pitäisikö jo kattella uutta talvisäilyspaikkaa jo, rahahan se ratkaisee, niin se irwinkin viisaita lauloi jo aikoinaan raha ratkaiseeeeeeeeee....

Totta kai, ymmärrän sen että kuka tontin omistaa ja sen tuotoista kantaa huolta niin se raha ratkaisee, pitäkööt veneilijät veneensä missä lystää kunhan ei ole rahan tiellä.

En ollenkaan ihmettele tätä, raha ratkaisee ja jos itse saisin asian eteen loppaamisesta 5000te niin puoltaisin varmaan asuntojen rakentamista tuonne, (tarviiko tilinumeron tähän sille 5000 eurolle?) halvalla menee mutta menkööt kunhan se on mun lompsassa se vähäkin. Miten on muissa kaupungeissa että pitääkö veneitä kuskaa tuhat määrin pitkin autoteitä että saa venettään jossain säilyttää vai miten on. Näkyyhän noita veneitä olevan ihan hesan ykkös paikoillakin talvisäilytyksessä.

Ihan sellaiset paremmin- ja enemmänkin oppineiden viisaat ideat on varmaan tervetulleita, kun on niitä kouluja käyty ja asioista tiedetään paljon enemmmän kuin se tavallinen duunari.

Niin ja asiasta vähän toiseen, pitääkö ne pukit taas rahtaa 200 metriä toiseen paikkaan, PUKKIEN kesäsäilytys alueelle? Eihän ne pukit VOI OLLA siinä talvisäilytysalueella kesäkautta vaan ne pitää kuskata toiseen paikkaan 200 metriä, siihen paikkaan missä jonkun muun tahon vene on ollut koko talven, niin siihen viedään ne pukit kesäksi. Ja se paikka jossa pukit on olleet veneen alla KOKO talven ja edellisen talven ja sitä edellisen talven jne eivät voi olla siinä koska ne pitää viedä KESÄ säilytysalueelle 200 metrin päähän. Ettei rikkaruoho pääse kasvamaan?

Että jos ei vaan se raha, niin joskus tulee mieleen sekin että kiertääkö se veri keulan yläpuolella?

Mutta mulle se veneily tärkein asia, ei se missä juppien asunnot on tai se missä mun pukit on talvella ja kesällä AMEN.

Minullekkin se RAHA ratkaisee.

0

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        65
        2232
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        215
        2090
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        117
        1418
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1180
      5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        13
        1148
      6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        103
        1041
      7. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        939
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        71
        913
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        889
      10. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        865
      Aihe