vähän olen haaveillut, et pääsisin ruotsiksi opiskelemaan kyseiseen Åbo akademiin.Kun tuo ruotsin kieli on jotenkin vain niin kivaa, et ei lukion jälkeen haluaisi sitä hylätä;)
mutta sitä ennen haluaisin kuitenkin kuulla siellä opiskelevien (etenkin suomenkielisten) mielipiteitä yliopistosta:)
Kiitos:)
mutta sitä ennen haluaisin kuitenkin kuulla siellä opiskelevien (etenkin suomenkielisten) mielipiteitä yliopistosta:)
Kiitos:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joo, mäkin haluisin kuulla, joten kertokaa ihmeessä :)
Mitä sukulaispoika nyt Åbo akademissa opiskelee, niin olen havainnut siitä seuraavaa:
- hyvin lyhyet koulupäivät
- ruoka maksaa n. 3e
- ruotsin se oppi äkkiä
- opiskelijoilla aika vähän sosiaalista elämää
Mutta ne varmaan paremmin tietää, jotka siellä opiskelee...
Vähän kommenttia edelliseen:
- hyvin lyhyet koulupäivät
-> sama yliopistossa melkein aina
- ruoka maksaa n. 3e
-> aika kallista, meillä 2,20-2,35
- ruotsin se oppi äkkiä
-> ok, myönnetään
- opiskelijoilla aika vähän sosiaalista elämää
-> riippuu varmatenkin serkkupojasta
Olen opiskellut ÅA:ssa syksystä lähtien ja viihtynyt oikein hyvin. Luentoja ei ole ollut liikaa, mutta tenttikirjojen lukeminen ruotsiksi ei kylläkään ole kovinkaan helppoja. Tenteissä vastaukset kirjoitetaan ruotsiksi, mutta sanakirjaa saa pitää mukana. Suomea en ole käyttänyt lähes yhtään (yksi ainoa tenttikirja on ollut suomeksi), joten ruotsi tulisi kyllä hallita varsin hyvin. Toisaalta kukaan ei välitä vaikka tekisit virheitä puhuessasi ruotsia ja niinhän se on, että vain virheiden kautta oppii!
Hei!
Opiskelen itse Åbo Akademissa ja olen suomenkielinen. Itselläni on melkeinpä pelkästään huonoja kokemuksia Akademista ja olen todennut että se koulu ei ole todellakaan tehty suomenkielisille. Luennoista en ymmärrä juuri mitään ja tenteistä en sitä kautta pääse läpi. Ruotsinkielisten asenne suomenkielisiä kohtaan on myös todella huono. Kadun päätöstäni mennä opiskelemaan Akademiin todella paljon ja toivon ettei kukaan muu suomenkielinen tee samaa virhettä.