Säästämällä lisäturvaa

dhiufhshfiuhi

"Joka viides suomalainen uskoo, että eläkepäiviä varten pitäisi olla säästössä 20 000-50 000 euroa. Hiukan useampi kuin joka kymmenes uskoo tarvittavan summan olevan 50 000-100 000 euroa"

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/suuri-osa-suomalaisista-ei-usko-tulevan-elakkeen-riittavan/kUw8DR9v

Mitä vetoa, että verottaja / valtiovalta kyllä keksii keinot tällaistenkin säästöjen ohivetämiseen, mikäli ihmiset alkavat tosissaan Amerikan malliin pistää rahaa sivuun eläkepäiviään varten .

5

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fjhkgkjgj

      Se on jo Suomessa keksitty:

      Toimeentulotuki

      Tuki jota niin monet nykypäivänä kadehtivat ja päivittelevät netissä. Sitä ei saa jos on säästöjä, muutakin kuin omistusasunto jossa itse asuu.

      • Halooooooo

        Ei kai toimentulotukea maksetakaan asunnon omistajille!! Haloo! Voithan sä myydä kämppäsi ja elää niillä rahoilla. Kadehdi sä vaan oikeesti köyhiä ja sairaita.


    • tyytyväinen-oon

      rahaa on säästetty töissä ollessa hilkkua vaille se 100 000. Putkeen hakeuduin tarkoituksella 2009 ja viime elokuussa eläkkeelle tyytyväisenä. Se raha ei ole mihinkään kulunut, on hiukka lisääntynyt.Mihinkään en ole enkä aio sijoittaa, sillä en tarvi enempää....ei ne kaikki kuitenkaan 0-korko tilillä makaa muttei paljon muutenkaan.

    • KöyhäJaKipeä

      Miten ja mistä voi yksinäinen ihminen säästää, jos sairastuu ja joutuu työkyvyttömyyseläkkeelle esim. 5-kymppisenä? Ei tasan mistään, vaan mahd. työssä ollessa kootut säästöt kuluvat lääke- ja lääkärimaksuihin ja erilaisiin hoitoihin (sairauksiin liittyviin). Tuommoisia summia saavat ne säästää, jotka siihen pystyvät, saavat olla terveinä ja päästevät normaalille vanhuuseläkkeelle.

      P.S. Sellaiselle ihmiselle ei mitään avustuksia kuulu maksaakaan, jolla on omaisuutta tai varallisuutta (oma talo, asunto-osake, kesämökki tms.). Ensin pitää realisoida omaisuus. Itse ole joutunut tk-eläkkeellä ollessani myymään kaiken. mistä voi yleensä rahaa kuvitella edes saavansa (mm. kaikki korut rippi- ja yo-lahjaa myöten ym. olen vaihtanut rahaksi, vaikka romukullasta ei pajon toki makseta). Sossun luukulle en ole ilennyt mennä, enkä sieltä mitään varmaan saisikaan, kun en ole juoppo, vaan olen ollut syömättä tai syönyt melkeinpä mitä vaan. Ruoka on ainoa mistä ylipäänsä voi jotain pihistää, kun muut maksut (vuokra ym.) on maksettava joka tapauksessa. Lääkkeistäkin olen joutunut tinkimään eli jättänyt ostamatta, vaikka tarve olisi ollut, kun rahaa ei ole. Repikää siitä!

    • tyytyväinen-oon

      Puolisoni joutui tk eläkkeelle 1985 selkäleikkauksen jälkeen 35v. ikäisenä.Eläke on ihan kohtuullinen ja toimeen on tultu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      52
      3295
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      1054
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      910
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      19
      844
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      800
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      44
      694
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      27
      682
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      617
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      610
    Aihe