Säästämällä lisäturvaa

dhiufhshfiuhi

"Joka viides suomalainen uskoo, että eläkepäiviä varten pitäisi olla säästössä 20 000-50 000 euroa. Hiukan useampi kuin joka kymmenes uskoo tarvittavan summan olevan 50 000-100 000 euroa"

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/suuri-osa-suomalaisista-ei-usko-tulevan-elakkeen-riittavan/kUw8DR9v

Mitä vetoa, että verottaja / valtiovalta kyllä keksii keinot tällaistenkin säästöjen ohivetämiseen, mikäli ihmiset alkavat tosissaan Amerikan malliin pistää rahaa sivuun eläkepäiviään varten .

5

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fjhkgkjgj

      Se on jo Suomessa keksitty:

      Toimeentulotuki

      Tuki jota niin monet nykypäivänä kadehtivat ja päivittelevät netissä. Sitä ei saa jos on säästöjä, muutakin kuin omistusasunto jossa itse asuu.

      • Halooooooo

        Ei kai toimentulotukea maksetakaan asunnon omistajille!! Haloo! Voithan sä myydä kämppäsi ja elää niillä rahoilla. Kadehdi sä vaan oikeesti köyhiä ja sairaita.


    • tyytyväinen-oon

      rahaa on säästetty töissä ollessa hilkkua vaille se 100 000. Putkeen hakeuduin tarkoituksella 2009 ja viime elokuussa eläkkeelle tyytyväisenä. Se raha ei ole mihinkään kulunut, on hiukka lisääntynyt.Mihinkään en ole enkä aio sijoittaa, sillä en tarvi enempää....ei ne kaikki kuitenkaan 0-korko tilillä makaa muttei paljon muutenkaan.

    • KöyhäJaKipeä

      Miten ja mistä voi yksinäinen ihminen säästää, jos sairastuu ja joutuu työkyvyttömyyseläkkeelle esim. 5-kymppisenä? Ei tasan mistään, vaan mahd. työssä ollessa kootut säästöt kuluvat lääke- ja lääkärimaksuihin ja erilaisiin hoitoihin (sairauksiin liittyviin). Tuommoisia summia saavat ne säästää, jotka siihen pystyvät, saavat olla terveinä ja päästevät normaalille vanhuuseläkkeelle.

      P.S. Sellaiselle ihmiselle ei mitään avustuksia kuulu maksaakaan, jolla on omaisuutta tai varallisuutta (oma talo, asunto-osake, kesämökki tms.). Ensin pitää realisoida omaisuus. Itse ole joutunut tk-eläkkeellä ollessani myymään kaiken. mistä voi yleensä rahaa kuvitella edes saavansa (mm. kaikki korut rippi- ja yo-lahjaa myöten ym. olen vaihtanut rahaksi, vaikka romukullasta ei pajon toki makseta). Sossun luukulle en ole ilennyt mennä, enkä sieltä mitään varmaan saisikaan, kun en ole juoppo, vaan olen ollut syömättä tai syönyt melkeinpä mitä vaan. Ruoka on ainoa mistä ylipäänsä voi jotain pihistää, kun muut maksut (vuokra ym.) on maksettava joka tapauksessa. Lääkkeistäkin olen joutunut tinkimään eli jättänyt ostamatta, vaikka tarve olisi ollut, kun rahaa ei ole. Repikää siitä!

    • tyytyväinen-oon

      Puolisoni joutui tk eläkkeelle 1985 selkäleikkauksen jälkeen 35v. ikäisenä.Eläke on ihan kohtuullinen ja toimeen on tultu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe