Säästämällä lisäturvaa

dhiufhshfiuhi

"Joka viides suomalainen uskoo, että eläkepäiviä varten pitäisi olla säästössä 20 000-50 000 euroa. Hiukan useampi kuin joka kymmenes uskoo tarvittavan summan olevan 50 000-100 000 euroa"

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/suuri-osa-suomalaisista-ei-usko-tulevan-elakkeen-riittavan/kUw8DR9v

Mitä vetoa, että verottaja / valtiovalta kyllä keksii keinot tällaistenkin säästöjen ohivetämiseen, mikäli ihmiset alkavat tosissaan Amerikan malliin pistää rahaa sivuun eläkepäiviään varten .

5

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fjhkgkjgj

      Se on jo Suomessa keksitty:

      Toimeentulotuki

      Tuki jota niin monet nykypäivänä kadehtivat ja päivittelevät netissä. Sitä ei saa jos on säästöjä, muutakin kuin omistusasunto jossa itse asuu.

      • Halooooooo

        Ei kai toimentulotukea maksetakaan asunnon omistajille!! Haloo! Voithan sä myydä kämppäsi ja elää niillä rahoilla. Kadehdi sä vaan oikeesti köyhiä ja sairaita.


    • tyytyväinen-oon

      rahaa on säästetty töissä ollessa hilkkua vaille se 100 000. Putkeen hakeuduin tarkoituksella 2009 ja viime elokuussa eläkkeelle tyytyväisenä. Se raha ei ole mihinkään kulunut, on hiukka lisääntynyt.Mihinkään en ole enkä aio sijoittaa, sillä en tarvi enempää....ei ne kaikki kuitenkaan 0-korko tilillä makaa muttei paljon muutenkaan.

    • KöyhäJaKipeä

      Miten ja mistä voi yksinäinen ihminen säästää, jos sairastuu ja joutuu työkyvyttömyyseläkkeelle esim. 5-kymppisenä? Ei tasan mistään, vaan mahd. työssä ollessa kootut säästöt kuluvat lääke- ja lääkärimaksuihin ja erilaisiin hoitoihin (sairauksiin liittyviin). Tuommoisia summia saavat ne säästää, jotka siihen pystyvät, saavat olla terveinä ja päästevät normaalille vanhuuseläkkeelle.

      P.S. Sellaiselle ihmiselle ei mitään avustuksia kuulu maksaakaan, jolla on omaisuutta tai varallisuutta (oma talo, asunto-osake, kesämökki tms.). Ensin pitää realisoida omaisuus. Itse ole joutunut tk-eläkkeellä ollessani myymään kaiken. mistä voi yleensä rahaa kuvitella edes saavansa (mm. kaikki korut rippi- ja yo-lahjaa myöten ym. olen vaihtanut rahaksi, vaikka romukullasta ei pajon toki makseta). Sossun luukulle en ole ilennyt mennä, enkä sieltä mitään varmaan saisikaan, kun en ole juoppo, vaan olen ollut syömättä tai syönyt melkeinpä mitä vaan. Ruoka on ainoa mistä ylipäänsä voi jotain pihistää, kun muut maksut (vuokra ym.) on maksettava joka tapauksessa. Lääkkeistäkin olen joutunut tinkimään eli jättänyt ostamatta, vaikka tarve olisi ollut, kun rahaa ei ole. Repikää siitä!

    • tyytyväinen-oon

      Puolisoni joutui tk eläkkeelle 1985 selkäleikkauksen jälkeen 35v. ikäisenä.Eläke on ihan kohtuullinen ja toimeen on tultu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2284
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1592
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1110
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe