talousmatematiikkaa

bisnestäpukkaa

Joskus on hyvä kaivaa taskulaskin pöytälaatikosta ja tehdä vähän numeroharjoituksia. Jos esimerkiksi minä ajattelisin rakentaa Virojoelle rivitalon, johon tulisi 21 huoneistoa yht. 1007 m2 eli 48m2 per kämppä, niin sen hinta voisi olla vaikka 2,67 miljoonaa euroa. Eli siis n. 127.000 euroa per kaksio. Tuollaisia pikkuasuntoja taitaa saada kylältä jo kolmasosan hinnalla, sataan tonniin saa jo omakotitalonkin. Saa siinä olla sekä jetro että kaisa niitä myymässä, mutta varmaan niistä muutama kaupaksi menisi.

No voisinhan minä ne vuokratakin. Käypä vuokra tuollaisesta voisi olla ehkä 500 eur/kk, mutta korkean paikan lisää hinnoittelen ne 600 eur/kk. Hoitovastike kulu voisi olla vaikka 150 eur/kk, joten veronalaista voittoa jäisi 450 eur/kk. Eli 21 kaksiosta saisin kuukaudessa n. 9.500 eur ja vuodessa n. 113.000 eur. Jos saisin panaman kautta verot nollattua ja rahallakaan ei mitään korkoa ole kun inflaatio katosi, niin jo 24 vuoden päästä olen omillani. Tietysti edellyttäen että joka kämpässä on koko ajan vuokranmaksaja ja mitään remppa tms kuluja ei ensimmäiseen neljännesvuosisataan tule.

Pitää vissiin laittaa lotto vetämään jos vaikka rupeais grynderiksi.

11

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaviestioli

      Asiaa. Vaihteeksi. Kiitos.

      • Olkjasui

        Ei se niin asiaa ollu, taas musta tuntuu meininkiä, unohtu vaan yks pikku juttu... Rahoitus!


    • Yhksyhks

      Unohdit kokonaan, että tuskin kellään on tuota rahaa säästössä. Laskepa lainan lyhennyksen ja koron osuus vaikkapa 30 vuoden lainalle. Vieläkö on pelkkää tuloa? Taitaapa mennä miinuksen puolelle.

      • Yhksyhkskahks

        2 670 000, 30 v laina, lyhennys / vuosi 89 000 €, korot eka vuonna n. 40 000 €, lainan hoitokulut siis 129 000 €/v. Tuolle 1007 neiliölle 10, 67 €/m2 kuukaudessa ja siis 48 m2 asunnossa lainavastike 512,16 € mainitsemasi hoitovastike 150 €, tekee yhteensä 662,16 €. Missä voitto?


    • triviaalia

      no nostetaan vuokraa tai myydään kunnalle, kumpikohan tuottaisi varmemman tulon

    • YKSINKERTAINENTOIMITUS

      ..eli lyhyesti ja ytimekkäästi sanottuna JÄRJETÖN INVESTOINTI jopa Virolahden kunnalle...

      • Iikiikiik

        Ehkäpä kunnan laina-ajat on pidempiä ku 30 v ja korkotasokin alhaisempi? Sehän muuttaa tilannetta ihan toiseksi.


    • kunnallisbisnestäpukkaa

      Tuossa aloituksessa koetin todistella ettei rivitalon myyminen/vuokraus vapaille markkinoille voi tässä taloustilanteessa olla oikeastaan minkäänlainen vaihtoehto grynderille.

      Samoilla ehdoilla kunnan kuitenkin kannattaa rakennuttaa ja edistää uusia asuntoja. Jokainen asukas on ainakin jonkinlainen veronmaksaja ja jokainen asukas on lisäämässä kunnan palveluiden kysyntää, niin kaupoissa kuin terveyskeskuksissa ja siten varmistaa niiden säilymistä kunnassa. Tällaisten vuokra-asuntojen kunnallinen tukeminen on tavallaan samaa palvelua kuin kyytien tukeminen syrjäkylille ja ikään kuin jäsenmaksu siitä että kunta pysyy asuttuna.

      Nyt tässä tilanteessa kun talot on jo tehty, niin onko kunnan parempi pelastaa yksi grynderi (& rahoittajat) vai rakennuttaa sillä rahalla vielä lisäksi oma 3 miljoonan euron talo ja edistää siten vielä useampien asukkaiden saamista? Onko yhden rakennusyhtiön pystyssä pitäminen sellaista toimintaa johon kunnan kannattaa suunnata verorahoja? Sekin on mahdollista mikäli kyseinen firma on kunnalle korvaamaton ja vaikkapa merkittävä työllistäjä ja jota ilman ei vastaavia työpaikkoja säily.

      Kaikkeen liiketoimintaan liittyy riski, ja riskienhallintaan liittyy tarvittavien sopimusten tekeminen. Sen että onko tämän hankkeen riskit hoidettu riittävillä sopimuksilla kertonee käräjäoikeus. Ja seuraavaksi hovioikeus.

      Loppuviimeksi nämä talot tulevat joka tapauksessa markkinoille. Joko oikeus toteaa ne kunnan taloiksi, tai sitten joku muu taho ne asuttaa, jos ei muuten niin voudin huutokaupan kautta.

      Sen että onko ostamisen kannalla enemmistö vai vähemmistö kuntalaisista kertonee vasta seuraavat vaalit. Toivottavasti niiden edellä kerrotaan minkälaista elinkeinotoiminnan tukemista kukakin ehdokas pitää tarpeellisena ja sopivana.

    • Yrittäjyyskannattaa

      Loistoidea. Aloitan rakentamisen heti huomenna!

    • Keiljus

      Kun katsoo kunnan nykyisten vuokra-asuntojen kuntoa ei pitäisi ostaa tai rakentaa enää yhtään asuntoa jos ei niistä osata pitää huolta.

      • Uolevi561

        Mikäs niissä nykyisissä on vikana?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      135
      1043
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      822
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe