Tetrasykliini ei auta?

Näppynaama

Hei!
Olen 14-vuotias tyttö ja olen nyt kärsinyt aknesta reilut kuusi vuotta. Finnejä & mustapäitä alkoi tulla ollessani toisella luokalla ala-asteella ja olen kärsinyt näistä koko sen ajan tähän päivään saakka ja tätä varmasti jatkuu myös vielä pidempään. Aknea minulla esiintyy kasvoissa, selässä ja rintakehässä ja satunnaisesti yksittäisissä paikoissa. Finnit ovat suuria, kipeitä ja sitkeitä. Pääsin kuitenkin ihotautilääkärin vastaanotolle pari kuukautta sitten ja hän määräsi minulle tetrasykliini antibiootti kuurin (kuurin kesto 4kk). En ole varma siitä kuinka kauan aikaa vie että ne alkavat vaikuttaa, mutta kuuristani on nyt melkein puolet mennyt, eikä ole tapahtunut mitään muutosta. Finnejä vain ilmaantuu lisää jopa sellaisiin paikkoihin missä niitä ei ennen ole esiintynyt. Toivoisin että joku voisi kertoa minulle että syönkö tätä kuuria nyt ihan turhaan kun eivät nämä lääkkeet tähänkään mennessä ole auttaneet mitenkään. Kiitos vastauksista jo etukäteen!

10

1456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaarasitusta

      Yleensä se kestää ennenkuin auttaa, mutta isoin juttu on se, että tuolla lääkityksellä hoidosta ei tule pysyvää. Eräs tuntemani nuori söi monta tuollaista kuuria ja ihan turhaan.

      • Näppynaama

        Juu no musta tuntuu että mäkin syön tätä ihan turhaan, mutta onneksi mulla on jo toinen lääkitys odottamassa kunhan pääsen näistä nyt ensin eroon!


    • Jagunigaahedialahu

      Alussa läkkeet ei aina välttämättä auta, mutta ne rupee sitten loppupuolella auttamaan. Ite oon kans kärsiny aknesta tosi pitkään, jo tokalta lähtien, ja sain kans just lääkkeet mun akneen. Ei eka vaikuttanu mut sitte ku aikaa kulu nii kyl se sit siitä alko vaikuttaa. Valitettavasti joillekkin ei kaikki lääkkeet aina auta, mutta toivottavasti ainaki sulle auttais :) siinä menee jonkin aikaa mut kyl se siitä rupee paranee .

    • Viisuri

      Täällä kohtalotoveri joka pääsi pahasta aknesta eroon sellaisella valmisteella kuin Roaccuttan. Tämän saa määrätä vain spesialisti eli ihotautilääkäri. Kuuri on pitkä ja sivuvaikutuksena limakalvojen kuivuminen. Kuurin aikana seurataan verikokein maksa-arvoja ja lääkityksen aikana pitää olla hyvä raskaudenehkäisy. Minulla sivuvaikutukset olivat lieviä, helpottuivat lääkityksen aikana. Söin lääkettä muistaakseni i,5 v ja sen jälkeen iho on ollut hyvä, arpiakaan ei juuri näy.

      Minullekin määrättiin ensin tetrasyksliiniä ja erilaisia voiteita, mutta vasta tuo Roaccutan toi pysyvän avun.

      • Viisuri

        Selkeytän: Kuuri kesti 1,5 v.


      • Näppynaama

        Joo kävin ihotautilääkärillä ja se sanoi että saan sitten syksyllä ne kaikista vahvimmat lääkkeet eli sen isotretinoiini kuurin, mutta se ei halunnu määrätä mulle niitä ennen ku kokeilen tätä antibioottia ja sain kans semmosen epiduo rasvan niitten antibioottejen kanssa. Todennäköisesti varaan piahkoin uuden ajan sille samalle lääkärille niin saan ne toiset lääkkeet. Kiitos vastauksestasi, kiva kuulla että toi Roaccutan auttoi sulla, toivottavasti mullakin kunhan nyt ensin saan sen! :)


      • Epiduo
        Näppynaama kirjoitti:

        Joo kävin ihotautilääkärillä ja se sanoi että saan sitten syksyllä ne kaikista vahvimmat lääkkeet eli sen isotretinoiini kuurin, mutta se ei halunnu määrätä mulle niitä ennen ku kokeilen tätä antibioottia ja sain kans semmosen epiduo rasvan niitten antibioottejen kanssa. Todennäköisesti varaan piahkoin uuden ajan sille samalle lääkärille niin saan ne toiset lääkkeet. Kiitos vastauksestasi, kiva kuulla että toi Roaccutan auttoi sulla, toivottavasti mullakin kunhan nyt ensin saan sen! :)

        Mä oon tällä hetkellä kans epiduo kuurilla ! Kuivattaa alussa ihan helvetisti ja iho menee punaseks mut se rupee helpottaa ajan myötä :)


      • Näppynaama

        Joo oon huomannu saman et helpottaa mut silti se kirvelee ihan sikana nii en pysty käyttää joka päivä :D


    • ADSEINL

      Mullakin oli n. vuoden ne tetrasykliini epiduo, ei ollu melkein mitään apua. Nyt oon puoli vuotta syöny roaccutania ja se auttaa tosi hyvin ainaki mulla. Haittavaikutuksia itelläni on ne perus huulien, silmien yms kuivuminen. Monilla kuivuu kans iho.

      Vakavampia oireita on mm. masentuneisuus ym. mielialavaihtelut mitä mullaki on kuurin aikana tullu, mut ne on tosi harvinaisia, alle yhelle tuhannesta tulee mitään psyykkisiä ongelmia. Jos kuitenkin huomaa sellasta, niin pitää kertoa lääkärille nii mietitään voiko lääkitystä vielä jatkaa.

      Roaccutanin alottamista ennen pitää siis lain mukaan olla luotettava ehkäsy, koska jos lääkkeen käytön aikana on raskaana, sikiö todennäkösesti vammautuu. Yleensä käytetään pillereitä ja lisäksi pitää parin kk:n välein käydä labrassa raskaustestissä (ja maksa-) missä seurataan tilannetta.

      Jos suunnittelee roaccutanin alottamista niin kannattaa, on oikeesti tosi tehokas akneen! :)

      • Näppynaama

        Joo soitinki tässä yks päivä mun lääkärille ja kerroin että nää antibiootit ei oo toiminu, mut se pyys mua syömään tän 4kk kuurin kuitenki loppuun ja sano että syyskuussa saan sitten alottaa tolla roaccutanilla :) en malta odottaa, koska oon kärsiny näistä jo niin kauan! :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      166
      2981
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      292
      2662
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1758
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      47
      1655
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1530
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1296
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      103
      1203
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1174
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      369
      1113
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    Aihe