Käytättekö Mazda Silver-huoltoa?

346463463

Eli merkkiliikkeessä saa edullisemman Silver-huollon 150 eurolla. Sisältää öljyt, suodattimen ja kattavat tarkistukset (26 kohtaa). Tarkoitettu etenkin vanhemmille Mazdoille joissa takuu ei ole enää voimassa.

Ostin puolisen vuotta sitten Mazda6 -03 auton, viime huollosta ei ollut tietoa joten vein merkkiliikkeeseen Silver huoltoon. Tuo sisältää aidot Mazda Dexelia 5w-30 öljyt (65e/5l) ja alkuperäsilaatuisen suodattimen (15-20e) ja lopulla 70 eurolla saa pakokaasutestin, jarrutestin, akkutestin, nesteiden kosteus ja pakkaskestävyysmittaukset, lukot öljyttyä ja koritarkastuksen.

Mielestäni edullinen kun huomioi huippuöljyt (5tkm aikana ei kulunut tippaakaa) ja merkkikoulutetun mekaanikon tarkastukset/työt. Eikä itse tarvitse läträtä öljyjen kanssa auton alla, vaikka aiempiin autoihin olen aina itse vaihtanut. Ja samalla voi teettää muita huoltoja, erityisesti hanakalampia kuten vaikka jarrunesteen vaihdon, sekin oli merkkiliikkeessä 60e eli ei paha. Huoltamolla ottavat 40-50e.

http://www.mazda.fi/ostaminen-ja-omistaminen/huolto/huolto-ja-varustetarjoukset/silver-auton-kattava-ja-edullinen-huolto-ohjelma.html

Itse ainakin olen ollut tuohon tyytyväinen ja yllätyin ettei merkkiliikkeessä maksa tuon enempää.

14

5002

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skfkljfkldsskld

      Mazdalla oli jo 90-luvulla vanhemmille Mazdoille tarkoitettuja edullisia huoltoja, esim. Senior -huolto josta sai esim. pakokaasutodistuksenkin katsastukseen.
      Eko -huolto taisi olla toinen ja Smile -varaosakuvastoja tuli joskus postissa missä oli hinnat yleisimmille varaosille.
      Mielestäni ihan hyvä jos vanhemmillekin autoille tarjotaan kohtuuhintaisia merkkihuoltoja ja varaosia. Kokemukseni mukaan muissa korjaamoissa ja varaosaliikkeissä ei joskus onnistu hommat millään, esim. kun omistin 323:n niin yhtä venttiilikopan tiivistettä ei onnistuttu muualla löytämään millään oikeanlaista, merkkiliikkeen varaosatiskillä minuutti ja oikea osa oli heti edessä.

    • öljysheikki

      Varmaankin ihan kannattava tarjous. Mikään mun mazdoista ei ole ikinä syönyt öljyä noin puolen miljoonan ajokilometrin ainana. Tämä tietysti kuulostaa erittäin oudolta, jos edellinen auto on ollut esim. VAG konsernin tekoa. Mut näin on.

      • Anonyymi

        Mulla aikoinaan 323 ja nykyää 6 - 04,ei syö öljyä. T. Hannu


    • RMB

      On todella hienoa, että Mazda tarjoaa vanhemmille autoille ko. huoltoja. Muuten huollattaminen jää öljyn suod. vaihdon tasolle. Silver-huollossa on myös se etu, että merkkiosaava henkilökunta tekee tämän todella kattavan huollon.
      Ei pidä unohtaa myöskään, että valtuutettu varaosamyynti tarjoaa vanhoille myös maahantuojan hyväksymiä halpaosia. Esimerkiksi jarrupalat ja iskunvaimentimet eikä tarvitse lähteä tarvikemyyntiin arpomaan oikeaa osaa.

    • Anonyymi

      Mulla mazda 6 -04 ollu 12-v,käytän silver huollossa. Kattovat huoltokohteet ja ilmoittavat jos jtn ongelmaa tulossa. Kerran jarru nesteet ja vapaapyörä vaihdettu. Sanoppa mikä vapaapyörä on..

      • Anonyymi

        Vapaapyörä on laturin, kompuran, vesipumpun ja mitä onkaan hihnan kulkureitille, hihna menee aika monen mutkan kautta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vapaapyörä on laturin, kompuran, vesipumpun ja mitä onkaan hihnan kulkureitille, hihna menee aika monen mutkan kautta

        En ole koskaan kuullut minäkään tuollaista kuin vapaapyörä, eikö olisi voineet nimittää sitä vaikka laturin- / ilmastoinnin kompuran- / ohjaustehostimen (mikäli hydraulinen) hihnan ohjainrullaksi, jos se on eri rulla kuin kiristinrulla?


    • Anonyymi

      Osta öljykanisteri 25eur sekatavarakaupasta

      Öljynsuodatin, ilmansuodatin, sisäilmansuodatin nettikaupasta 30eur

      Ja vie johonkin autohuoltoon 50eur riittää katteelliseen työhön, 30min vaihdossa.

      Rauhassa tekee nämä kaikki uudet tulpat alle tuntiin omassa pihassa.

    • Anonyymi

      Paljonko näiden huollot uusissa maksaa? cx-30 tms..

    • Anonyymi

      Eikö kenelläkään ole uutta mazdaa.. 2018-> uudempi tms.. paljonko maksaa merkkihuolto näihin??

      • Anonyymi

        Silver huolto ei varmasti ole tarkoitettu uusille Mazdoille, vaan uudet autot on normaalin määräaikaishuolto-ohjelman puitteissa, kuten muillakin merkeillä.
        Normihuollon hinta vaihtelee sen mukaan miten iso huolto on tehtävä kullakin kilometrimäärällä tai aikaperusteisesti.

        Ja toisaalta, en tiedä haluaisiko ne ottaa Silver huoltoonkaan jotain miljoona km ajettua autoa, joka on viimeksi huollettu 20 vuotta sitten ja joka kohta paskana :D


    • Anonyymi

      isohuolto, pikkuhuolto jne.. mitä ne maksaa mazdaan cx-5. 3,6 tai mihin vaan noista? Hintaluokkaa tässä haen? Itellä uusi C-mersu ja sen huollot on noin 600-700€ vuodessa.. Aiemmin Subaru Forresterissa vuosihuollot merkkarilla oli noin 300-400€
      Mihin hintaluokkaan nuo Mazdan huollot menee noissa uusissa?
      Paljonko on 2.0l G tai X koneen öljytilavuus, vaatiiko jotain erityiskallista nestemäistä kultaa kuten mersussa tarvii jo 1.6l bensakoneeseeen syöttää 7L kerralla pataan ja maksaaa noin 180€ pelkät öljyt?

    • Anonyymi

      Normihintainen matukan huolto lienee n. 250 egen luokkaa. Itse arvostan esim. jarruosien huoltoa koska matukan takajarrut tuppaavat jumimaan ilman säännöllistä putsailua. Eipä ole jarrut jumineet nyk. 5 vuotiaassa c5:ssa.

      • Anonyymi

        No C5 on lähes laatuauto verrattuna 5v vanhaan 6:een, ei voi verrata


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe