Yhteinen vuokrasopimus + toinen ei maksa vuokraa

jdfsjfsdjfdsdf

Mitenkäs käy, kun on yhdessä mieheni kanssa yhteinen vuokrasopimus, eli siinä lukee vuokraajana tyyliin "Mikko Mallikas ja Essi Esimerkki", ja nyt mies ei voikaan vuokraa maksaa, koska se irtisanottiin töistä ja nyt ollaan jo eroamassa. Taitaa olla kahden kk vuokrat rästissä... hohhoijjaa

Meneekö minunkin vuokratakuut nyt noihin sen vuokravelkojen maksuun? Mitenkä osaan ikinä asuntoa löytää, jos en saa takuutani takaisin (ei jää rahaa kyllä muuton jälkeen penniäkään). Asuntoa ei olla tuhottu, joten ei jäisi sen takia euroakaan vuokratakuusta.

Vuokratakuut on yhteisellä pantatulla vuokravakuustilillä. Olen maksanut joka kerta oman vuokrani omalta tililtäni, joten siellä aina näkyy maksaja minä. Mies on maksanut omalta omansa, jos on sattunut maksamaan.

Kylläpä pistää vihaks, jos tuon vuokrat pitää vielä alkaa maksamaan.

10

4305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tabou

      Olette lain edessä yhteisvastuussa vuokrasta siihen asti, kunnes sopimus molempien nimistä irtisanotaan/puretaan. Siinäkin tapauksessa, että vain sinun tai miehesi nimi olisi sopimuksessa, koska puolisojen yhteisvastuu säilyy, vaikka sopimus olisi vain toisen nimissä. (finlex.fi, AHVL)

      Nyt kannattaisi yhteisymmärryksessä purkaa vuokrasopimus molempien nimiltä ja sinä muutat pois. Voit periä maksamattomia vuokria puolisolta, mutta voipi jäädä saamatta...

      • Toisaalta kysyjä ei kertonut suhteensa laatua. Avopuolisoilla ei ole elatusvelvollisuutta. Aviopuolisoilla kummankin puolison tulee kykynsä mukaan ja asumis- ym. –oloista riippumatta ottaa osaa perheen yhteiseen talouteen ja puolisoiden elatukseen.
        .
        Avoliitoissa olettamus tietenkin on, että kukaan ei vapaaehtoisesti lahjoita varoja toiselle täysi-ikäiselle. Noita asioita on hankala selvitellä jälkeenpäin. Kaikki olisi aina helpompaa, jos olisi jotain mustaa valkosella siitä, kuinka asumismenot ja muut menot on tarkoitettu ja sovittu hoidettavaksi.
        .
        Mahdollisuus näiden ylimääräisten menojen velkomiseen on, mutta se vaatii vaivannäköä ja tietenkin sitä, että että ex.kumppanilla on jossain vaiheessa tuloja.


    • ap....a

      Ollaan tosiaan avopuolisoita.

      En kyllä koe enää mitään velvollisuutta elättää toista. Mutta minkäs teet, jos poiskaan et voi muuttaa, kun tuloista ei jää pakollisten menojen jälkeen oikein säästöön ja takuuvuokratkin menee = ei ole varaa muuttaa poiskaan.

      • Ehkä sittenkin kannattaisi pistää vuokrasopimus poikki. Nythän näyttää siltä, että sinä teet uutta elatusvelkaa koko ajan. Nyt sinulla on vielä luottotiedot kunnossa (kai), mutta onko 12 kuukauden kuluttua? Silloin uuden vuokrasopimuksen saaminen vaikeutuu huomattavasti.


    • pistejaloppu

      kyllähän sinä olet vastuussa siitä vuokrasta täysimääräisesti.
      Jos ette maksaa vuokraa täysimääräisesti, vuokraisäntä pitää vuokravakuuden ja pistää teidät molemmat pihalle ja sanoo tapelkaa keskenänne raha-asianne kuntoon.

      • Totta, vuokraisännällä on oikeus periä saatavaansa ihan kummalta tahansa. Vuokraisäntä tietenkin perii vuokraa maksukykyiseltä vuokralaiselta. Vuokralaiset saavat keskenään riidellä siitä, miten vuokra heidän keskensä tulisi jakaa.


    • pistejaloppu

      ja lisään vielä sen verran, että vuokraisäntää ei kiinnosta onko sinulla tai miehelläsi rahaa muuttaa muualle vai ei.
      Jos joutuu työttömäksi, saa työttömyyskorvausta tai hakee sossusta vuokrarahat.
      mutta jos on yhtä saamaton tai tyhmä niin kuin te , niin sitten joutuu taivasalle kumpikin.

    • Seuraaneuvoa

      Ala etsimään kaikessa hiljaisuudessa omaa kämppää ja yritä säästää takuuvuokraan tarvittava summa tai voisitko saada lainaksi joltain kaverilta tai vanhemmiltasi? Kannattaa kuitenkin muuttaa pois heti kun vain pystyt.

    • enosaaneuvoa

      Tämän tyyppisestä elämästä ei ole kokemusta.

      • Vuokraisäntä

        Ota poskeen naapurin äijältä säännöllisesti ni se maksaa sun vuokran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe