Kokous pidettiin Helsingin rukoushuoneessa 30.4.2016 alkaen klo 12.00. Kokous kesti äänestys- ja kahvitaukoineen noin kahdeksan tuntia!!!
Kahdeksan tuntia tappelua ja kinastelua!! Voiko olla mahdollista?
Kahdeksan tuntia tappelua ja kinastelua!! Voiko olla mahdollista?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Olin paikalla enkä nähnyt yhtään tappelua enkä kinastelua.Ainoastaan rauhallisia asiallisia puheit ja kovia syyttäviä puheenvuoroja.
Iisaksonilaiset porasivat uikuttavalla äänellä, kun Persäterin ja Minden kaikkivaltiutta ja erehtymättömyyttä epäiltiin. He lauloivat peloissaan, saatana julmana väijyvi juuri.
Ei olisi uskonut että tällaiseksi menee herätysliikkeemme iisaksonilaisten kaapattua vallan Jellivaarassa, 1990 luvun alussa.
No jo on rumaa kielenkäyttöä. Antaisin varotuksen jos oltaisiin työelämässä ja olisit mun työntekijäni.
Kirkolliset liberaalit puhuivat ja syyttelivät perättömiä ja jättivät osan sanomatta mikä olisi ollut heitä itseään vastaan. Tässä esimerkki: kirkkolakia vastaan toimitaan kun otetaan sakramentit, vaikka kirkkolaki kertoo näin: Joka harhauttamismielessä jakaa ehtoollista ja sanoo niiden olevan Evlut-seurakunnan ehtoollinen, silloin rikkoo kirkon lakia ja sääntöjä ja ties mitä.
Todellisuudessa kirkko ei voi mitenkään puuttua itsenäisen yhdistyksen oman ehtoollisen pitoon. Tämänkin he jättivät kertomatta. He puhuivat puolitotuuksia.
Mukaan oli rahdattu sellaisia henkilöitä jotka eivät olleet missään kosketuksessa seuraelämän kanssa vuosikausiin aivan tuntemattomia.
Kummalliselta ja Raamatun vastaiselta tuntuu, että olisi kahdenlaisia ehtoollisia, joissa kristityt voisivat käydä mielihalunsa mukaisesti: evl kirkossa ns. "juopon papin" jakamana tai rukoushuoneella "puhtain omin käsin" jaettuna.
"Todellisuudessa kirkko ei voi mitenkään puuttua itsenäisen yhdistyksen oman ehtoollisen pitoon. Tämänkin he jättivät kertomatta. He puhuivat puolitotuuksia. "
Ei olekaan, mutta se ei ole silloin luterilaisen kirkon herätysliike vaan jokin muu vapaa tunnustuksellinen hengellinen yhdistys. Ja käsittääkseni EW otti tämän esiin siellä kokouksessa yhtenä ratkaisumallina.
Itse taisit nyt yrittää puolitotuuksilla mennä kuin se kuuluisa koira veräjästä.
Entäpä ne totuudet kuunteluista ja niiden kieltämisistä ja häirinnästä, jotka otettiin kokouksessa esiin? Voisitko vastata niihin?
"Mukaan oli rahdattu sellaisia henkilöitä jotka eivät olleet missään kosketuksessa seuraelämän kanssa vuosikausiin aivan tuntemattomia."
Sellaiseen kokoukseen ei saisi rahdattua yhtään omilla aivoillaan ajattelevaa kristittyä, ellei hän itse haluaisi. Vai oletko eri mieltä?
Ja ulkonäön perusteella ei taivaspaikkoja jaeta. Kumosit juuri separatisti/pyhäthäväistyy/kaidantienkulkijan hurskastelevan väitteen, että "rukoushuoneelle ovat kaikki tervetulleita." Eivät ole, ja sinäkin sen huomaamattasi myönsit.
ÄÄNITAKAPENKISTÄ Sanot näin:
""Raamatun vastaiselta tuntuu, että olisi kahdenlaisia ehtoollisia, joissa kristityt voisivat käydä mielihalunsa mukaisesti""
Aivan oikea tunne!
Ei olekkaan kuin yksi raamatun mukainen ehtoollinen ja ehtoolliis sanat ja kaava. Ja sen aikana ei dance soi, eikä sitä jaa naispappi.
Ymmärrätkö, Silloin kun se kirkossa jaetaan oikein, niin se on sama ehtoollinen kuin rukoushuoneella jaettu.
Mutta KIRKOSSA ON tänä päivänä ei vain kahden, mutta Monen laisia ehtoollisia!!
Joten miksi et yksinkertaisesti sanonut ainoastaan näin: (""Kummalliselta ja Raamatun vastaiselta tuntuu, että olisi kahdenlaisia ehtoollisia, joissa kristityt voisivat käydä mielihalunsa mukaisesti, evl kirkossa!!"")
Ei hän mitään kumonnut.
KUINKA PIMEÄ SINÄ OLETKAAN??
On eriasia suruttoman tulla kuuntelemaan jumalan sanaa, tarpeeseensa, (siihen on kaikki muotoon katsomatta tervetulleitta!) Tai tulla sinne sillä mielellä, että etsiä kristillisyydestä virheitä, tai tahtoo vaikuttaa kristillisyyden asioihin.
Ja vielläpä vastaan, kristillisyyden ajatusten ja ymmärrysten!!!
Ja minä en ole käynyt kirkossa kuin yhdenlaisella ehtoollisella.
Miespapin jakamana ja toivomamme kaavan mukaan hoidettuna. Kauniit ja ihanat ovat nämä tilaisuudet olleet. Siellä on kirkossa tehty parannuksia ja saatu nauttia Kristuksen ruumis ja veri. Olemme saaneet näyttää mitä me olemme ja mihin me uskomme. Myös ulkopuolella tämän herätysliikkeen ihmisille. Olemme olleet ja tulemme olemaan samalla tavalla myös jatkossa valona kaikelle kansalle. Emme vetäydy kuoreemme ja omista tätä kristityn iloa vain itsellemme vaan jaamme sitä kaikille kaipaaville.
Näihin kirkon tilaisuuksiin me menemme. Muihin tilaisuuksiin joita kirkossa järjestetään ei meillä ole mitään tarvetta mennä.
"Kirkkoonkotini" Katso vaan ,kuinka kauan onnistuu. Moni ei edes ymmärrä tai välitä onko Ehtoollinen jaettu ,kuten Lutter sen puhdisti oikeaan muotoon katolaisuudesta, kuten sen Jeesus tarkoitti. Lutter sanoo teoksessaan ehtoollisesta, että esim. uhrirukouksien ollessa läsnä ,ehtoollinen on vain pelkkä viini ja pelkkä leipä. Siinä on suuri ero. Mutta he jotka hylkää P.H. johdatuksen meidän parhaaksemme, tulee johdettua harhaan .
Aika näyttää kuinka pitkään, mutta nyt ei ole mitään syytä rikkoa kristittyjen rakkautta toisiaan kohtaan. Ei ole mikään kiire vielä.
Mietin usein, että kai Jeesuksen ja Lutherin välissä joku ihminen on nauttinut myös ehtoollista ? Onhan siinä välissä aika monta armorikasta vuotta. Ja uskon, että hän on nauttinut silloin ainoastaan ja vain Jeesuksen veren ja ruumiin. Ja olen miettinyt että missä tämä on tapahtunut ? Vuorilla ? Ja mikä kaava tuolloin on ollut ? Ei ole tainnut olla kaavoista ajatustakaan. Liian teknistä tällaiselle juhla-aterialle. Ja kuka on jakanut ? Teidän edessänne annettu ja vuodatettu. Nämä sanat kai ovat olleet tuolloin tuon muistoaterian pääasia.
Niin on ollutkin ennen. Ymmärrätkö nyt tämän päivän tilannetta, missä ollaan menossa??? Usko hengen johdatukseen,niin kuin Israelin kansa Mooseksen johdatukseen. Kansa napisi,eikä ymmärtänyt. Sanoivat :"Moosesko yksin Aaronin kanssa meitä johtaa? Paljon on selvitetty näitä asioita seuroissa. Kannattaa uskoa, ettei usko eksyttäjiä ja eriseuroja.
Ymmärrän kyllä, että sinulle tämä on vaikea asia, kun valehtelet päin näköä, että rukoushuoneille kaikki ovat tervetulleita.
Toisella kädellä pokkuroit ihmisiä sisään ja toisella sysit takaovesta pihalle.
Omien sanojesi mukaan olet jo kaiken sanonut. Vielä löytyykin sanottavaa.
Hyvä. Tuo mieli on varmasti oikea ja hyvä, niin kauan kun siinä ei ole kapina mieltä, seurakuntaa vastaan. Tiedä siis vaikka istuisimme vierekkäin, siellä kirkossa joskus. Huolimatta siitä, että saan nauttia herran pyhää ehtoollista myös rukoushuoneella.
Ymmärrän tämän päivän tilanteen. Mikään ei ole muuttunut ehtoolliskäytännössä kohdallani kymmeniin vuosiin. Ja näyttää jatkuvan samanlaisena. Sellaisena jossa esi-isämmekin ovat sitä saaneet nauttia ja varmasti sillattoman virran rajan saaneet ylittää. Eivät he ole eksyneet. En usko myös minäkään eksyttäjiä. Onneksi esivanhempammekaan ei uskonut. Sama usko, sama armo, sama anteekianto, siksi en eksykään. Sovintoverestä voimaa saan. Ehdoitta.
Minä uskon Pyhän Hengen johdatukseen. Pyhä Henki ei hajoita.
Kiitos ja Aamen !
Niin toinen on nsiis väärin tuleekin uskoa vaian raamattuun eikä kirkon rottiin sillä jeesus asetti ehtoollisen vain kristityille eli omilleen ei koulleeseen jumalisuuteen eikäi kuolleenuskon pappien nautittavaksi saatikka jaettavaksi
Kuollutta uskoasi sinä 500-1200 täällä julistat. Rukoile, että henki tulisi eläväksi sydämessäsi.
Jos nyt ei saadakaan hajaannusta vaan kristityt taipuvat hajaannuksen estämiseksi rukoushuone-ehtoollisiin, niin sitten GP:llä ja OM:llä on miettiminen, että mikä uusi vaatimus kehitetään, jotta voidaan jatkaa riihen perkkausta.
Koska maailman loppu kuulemma tulee nyt, ei perkkausta voi lopettaa. Ilmoitettiinhan se jouluna ihan saarnaspöntöstä. Perkkuu jatkuu, mutta konstit vaihtuvat.
Menee silloin jehovien ennusteluksi. Konstit ei lopu, vaikka Sana osoittaisi vanhat vääriksi.