luovutin munasoluja

pieni vaiva, hyvä mieli!
5461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minä luovutin MUNASTANI s.....Hyvä mieli tuli!

Äänestä

Ei mun mielestä nyt niin hirveen pieni vaiva ollutkaan. Hyvä mieli kylläkin. Toivon,että autoin jotakuta.

Äänestä

Hieno juttu!! Teet jonkun pariskunnan tosi onnelliseksi!!

Äänestä

Haluaisin tiedustella kuinka munasolujen luovutus tapahtuu?
Minkälainen prosessi se on?

Ystävä piirissäni on lapsettomia pareja ja haluaisin tietää kuinka heitä muita lapsettomia pareja voi auttaa?

Äänestä
  • Ota yhteyttä jollekin lapsettomuusklinikalle (Väestöliitto, Felicitas muutamia mainitakseni) - yksityisiltä saat myös hyvän korvauksen (maksavat lääkityksen, matkakulut, kaikki lääkärikulut sekä pienen ylimääräisen korvauksen). Sieltä saat tarkempiakin tietoja.
    Munasolujen luovutus tapahtuu siten, että ensin sinulle annetaan hormoneja (ensin sumutetta joka lopettaa oman hormonitoiminnan, sen jälkeen pistoksia (vatsanahkaan), jolla saadaan munarakkuloita kasvamaan paljon, ja lopuksi irrotuspiikki ennen punktiota) noin kuukauden verran. Tällä välin käyt ultrassa kontrolloitavana että lääkitys toimii. Sitten onkin punktion vuoro, eli saat kipulääkityksen ja sitten munarakkulat tyhjennetään neulan avulla. Aika vaativahan tuo hoito on ja varmasti kuulostaa hurjalta nuo piikitykset. Mutta ei se loppujen lopuksi kamalaa ole!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iiris kirjoitti:

pieni vaiva, hyvä mieli!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu