Eurooppa 2020 –strategia painottaa lisäarvon tuottamista osaamisen avulla, osallistavaa, kilpailukykyistä, verkottunutta ja vihreämpää yhteiskuntaa. Eurooppa 2020 on EU:n kasvustrategia mainittuun aikarajaan mennessä. Strategian käytännön ilmenemismuodot Suomessa näyttävät painottuvan erityisesti osallistamiseen ja kilpailukykyyn. Osallistaminen on tarkoittanut työttömien elinolosuhteiden heikentämistä, ei suinkaan työpaikkojen luomista. Pääarkkitehtina on häärinyt porvarihallituksen uuras juoksupoika, perussuomalainen työministeri Jari Lindström. Toki jo eteläpohjalainen ministeri muutama vuosi sitten kiekaisi vaatimuksen sosiaalisten tulonsiirtojen tekemisestä vastikkeellisiksi.
Kilpailukyvyn parantaminen on Suomessa niin ikään saanut lähinnä tragikoomisia sovelluksia, kun vauhtia ei suinkaan laiteta vientituotteita syytäviin koneisiin, vaan ryhdytään leikkaamaan työläisten palkkoja, lomia ja eläkkeitä lainkaan katsomatta sitä onko näillä toimenpiteillä markkinoiden näkökulmasta mitään hyötyä. On vaikea kuvitella, miten paikallisen nakkikaupan myyjän palkan heikennys edesauttaa esimerkiksi vientiä. Palkkoihin puuttuminen on taas pois kysynnästä.
Unionin päättävissä elimissä näytään kantavan huolta erityisesti kilpailukyvystä. Se on merkinnyt erityisesti verotukseen ja rakenteisiin puuttumista. Julkisten menojen vähentämisen on katsottu olevan välttämätöntä, jotta Eurooppa pysyisi mukana kansainvälisessä kilpailussa. Käytännössä tämä on merkinnyt sitä, että jäsenmaissa yritysverotus on painunut lähes olemattomiin. Verotulojen väheneminen ja aktiiviset julkisen sektorin leikkaukset ovat puolestaan heijastuneet markkinoille luomalla lähes kysyntätyhjiön. Sitä korjaamaan on keskuspankki laitettu syytämään markkinoille seteleitä. Valitettavasti jakelukanava on väärä mistä syystä raha kasautuu lähinnä rahoitussektorille eikä ohjaudu aktiiviseen kulutukseen.
Koska kilpailu ymmärretään vain epäkurantilla tavaralla kilpailemiseen, niin tämän tyyppisestä kilpailun edistämisestä ei tule loppua. Ei niin kauan kunnes ymmärretään, ettei täysin ulkona olevaa tavaraa kannata edes tuottaa. Siksi ponnistelut pitäisi keskittää uuden luomiseen.
Suomessa kaikki uudistukset koetaan jo lähtökohtaisesti kammottavina ja vieraina asioina. Erityisen takapajuinen on yrityskulttuuri. Siinä ei ole tapahtunut viimeisen tuhannen vuoden aikana yhtään mitään. Yhä vielä riisto, orjuus ja sorto ovat arkipäivää. Osaaminenkin on vain tyhjänpäiväisyyksien osaamista. Tuotannon ja markkinoinnin seuraamista tärkeämpää on kytätä vaikkapa työläisen pukeutumista. Ettei vain olisi töissä tennissukat jalassa.
Yhteenvetona voi todeta, että toimet talouden kuntoon saattamiseksi muistuttavat lähinnä oman itsen syömistä, koska syömisestä säästäminen johtaa ennen pitkää siihen, että syödään olemassa olevaa saamatta mitään korvaavaa tilalle.
Talous kuntoon ihmissyönnillä?
0
68
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857