Talous kuntoon ihmissyönnillä?

Eurooppa 2020 –strategia painottaa lisäarvon tuottamista osaamisen avulla, osallistavaa, kilpailukykyistä, verkottunutta ja vihreämpää yhteiskuntaa. Eurooppa 2020 on EU:n kasvustrategia mainittuun aikarajaan mennessä. Strategian käytännön ilmenemismuodot Suomessa näyttävät painottuvan erityisesti osallistamiseen ja kilpailukykyyn. Osallistaminen on tarkoittanut työttömien elinolosuhteiden heikentämistä, ei suinkaan työpaikkojen luomista. Pääarkkitehtina on häärinyt porvarihallituksen uuras juoksupoika, perussuomalainen työministeri Jari Lindström. Toki jo eteläpohjalainen ministeri muutama vuosi sitten kiekaisi vaatimuksen sosiaalisten tulonsiirtojen tekemisestä vastikkeellisiksi.

Kilpailukyvyn parantaminen on Suomessa niin ikään saanut lähinnä tragikoomisia sovelluksia, kun vauhtia ei suinkaan laiteta vientituotteita syytäviin koneisiin, vaan ryhdytään leikkaamaan työläisten palkkoja, lomia ja eläkkeitä lainkaan katsomatta sitä onko näillä toimenpiteillä markkinoiden näkökulmasta mitään hyötyä. On vaikea kuvitella, miten paikallisen nakkikaupan myyjän palkan heikennys edesauttaa esimerkiksi vientiä. Palkkoihin puuttuminen on taas pois kysynnästä.

Unionin päättävissä elimissä näytään kantavan huolta erityisesti kilpailukyvystä. Se on merkinnyt erityisesti verotukseen ja rakenteisiin puuttumista. Julkisten menojen vähentämisen on katsottu olevan välttämätöntä, jotta Eurooppa pysyisi mukana kansainvälisessä kilpailussa. Käytännössä tämä on merkinnyt sitä, että jäsenmaissa yritysverotus on painunut lähes olemattomiin. Verotulojen väheneminen ja aktiiviset julkisen sektorin leikkaukset ovat puolestaan heijastuneet markkinoille luomalla lähes kysyntätyhjiön. Sitä korjaamaan on keskuspankki laitettu syytämään markkinoille seteleitä. Valitettavasti jakelukanava on väärä mistä syystä raha kasautuu lähinnä rahoitussektorille eikä ohjaudu aktiiviseen kulutukseen.

Koska kilpailu ymmärretään vain epäkurantilla tavaralla kilpailemiseen, niin tämän tyyppisestä kilpailun edistämisestä ei tule loppua. Ei niin kauan kunnes ymmärretään, ettei täysin ulkona olevaa tavaraa kannata edes tuottaa. Siksi ponnistelut pitäisi keskittää uuden luomiseen.

Suomessa kaikki uudistukset koetaan jo lähtökohtaisesti kammottavina ja vieraina asioina. Erityisen takapajuinen on yrityskulttuuri. Siinä ei ole tapahtunut viimeisen tuhannen vuoden aikana yhtään mitään. Yhä vielä riisto, orjuus ja sorto ovat arkipäivää. Osaaminenkin on vain tyhjänpäiväisyyksien osaamista. Tuotannon ja markkinoinnin seuraamista tärkeämpää on kytätä vaikkapa työläisen pukeutumista. Ettei vain olisi töissä tennissukat jalassa.

Yhteenvetona voi todeta, että toimet talouden kuntoon saattamiseksi muistuttavat lähinnä oman itsen syömistä, koska syömisestä säästäminen johtaa ennen pitkää siihen, että syödään olemassa olevaa saamatta mitään korvaavaa tilalle.

0

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        109
        2260
      2. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        896
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        70
        889
      4. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        22
        872
      5. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        835
      6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        554
        789
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        80
        697
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        660
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        23
        610
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        57
        561
      Aihe