Moi,
Netissä surffailessa olen huomannut että NY:n hotellien check-in time on yleensä viimeistään klo 15. Onko tämä neuvoteltavissa helposti, vai meneekö sinun varaus samantien jos tule myöhemmin?
Jami
Netissä surffailessa olen huomannut että NY:n hotellien check-in time on yleensä viimeistään klo 15. Onko tämä neuvoteltavissa helposti, vai meneekö sinun varaus samantien jos tule myöhemmin?
Jami
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet ymmärtänyt väärin, se on aikaisintaan klo 15. Eipä haittaa jos tulee myöhemmin, kannattaa varmaan soittaa jos tulee kovin myöhään illalla... useimmiten kyllä varausvahvistuksessa lukee jotain asiaan liittyen (esim "quaranteed late night arrival" tjsp)
Yleensä check-in tosiaan tarkoittaa vain mainitusta ajankohdasta saman päivän aikana eteenpäin. Olen aina saapunut ennalta varaamiini hotelleihin suhteellisen myöhään illalla. Ainoa ongelma jonka kohtasin oli Chicagossa: soitin päärautatieasemalta hotellille että myöhästyin junasta ja että olisin paikalla vasta puolenyön jälkeen. Varaukseni oli kuulemma kunnossa ja voisin aivan hyvin saapua vasta sitten. Varaukseni oli kuitenkin jostain syystä poistunut ehdittyäni paikalle ja respan henkilökunta vaihtunut. Asiaa saatiin seuraavana aamulla selvitellä oikein faxien kanssa. Onneksi oli printit mukana varauksesta, niin henkilökunta "jousti" ja antoi yösijan :) (kannattanee varmistaa ainakin nuo myöhäisemmät ajankohdat että pitävät varattuna).