P12 nykii

-03 visia

2 vuotta vanhassa 1.6 primerassa ilmeni outo vika. Kun vilkku on päällä oikealle niin auto nykii kun on veto päällä (esim moottoritiellä tai risteyksessä kiihdyttäessä. Tyhjäkäynti ja kevyt kaasu toimivat ok. Samaa ei ilmene vasemmalle vilkuttaessa. Kuivilla keleillä ei vikaa mutta sateella/kostealla vaivaa. Onko kellään muulla ilmennyt vastaavaa?

12

9793

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hämmästynyt

      Onpa huvittava vika, nykiikö samaan tahtiin kuin vilkuttaa?

      Näköjään vaivannut jo pitkäänkin, kun olet eri keleillä ehtinyt tehdä havaintoja. Mitähän lie merkkikorjaamo sanonut??? Muistathan, että takuu on voimassa.

      • -03 visia

        Pari viikkoa sitten alkoi, tälläviikolla tuo on toistunut kun kelit vaihtelee melkoisesti. Kone ns hyytyy kun vilkku syttyy. Takuu on tiedossa mutta hankala selittää huollolle asiaa kun saattaa olla että vika ei oo päällä just silläkertaa. Toki se huoltoon lähtee pian!


    • vian korjaaja

      Kuskilla taitaa nykiä korvien välissä,oli vilkku minne suuntaan tahansa.Luulen näin.

      • -03 visia

        Sitä en kiellä etteikö päässä viiraisi mutta olen keskustellut autosta, en itsestäni.


    • mopoko?

      Ei jätä vikakoodia, aiheuttaa voimattomuutta, yms.öröjä. Itselläni 1.8 trave- 7/02,jossa kulutus oli suurta, jä välillä kone ei vetänyt kuin kierroksilla, joskus nykienkin. Anna shokkihoitoa, kaasuta parikertaa rajoittimeen ja voi ruveta toimimaan hetkeksi.

    • DatsunNissanPrimera

      Täsmälleen sama vika -03 primerassa, joskin reilut 5v myöhemmin. Selviskö korjaus?

    • Turbo Rammy

      Saattaa olla takavalon maadoitus ongelma,kuulostaa uskomattomalta mutta kyseinen maadoitus ongelma aiheuttaa erillaisia vikoja.Kokeile takavalon liittimen puhdistusta vaikka CRC:llä,minulla samoja ongelmia
      ja häipyivät pois.

      • DatsunNissanPrimera

        CRC auttoi. Purin takavilkun osiin ja suihkuttelin kaikki liittimet/kontaktit CRC:llä. Nykiminen ja ajoittainen peruutustutkan ja/tai näytön päälle/pois vilkkuminen jarruttaessa hävisi myös kokonaan.

        Yksi vika vielä jäi: Tämä tulee samalla tavalla, kun vilkuttaa oikealle, niin varoitusääni kuuluu vilkun tahtiin (samalla tavalla kuin peräkärry olisi kiinni). Kun hehkun poistaa vlikusta oikealta takaa, niin sitten ei enää kuulu. Valojen liittimessä oli reunimmainen pinni (5?) vähän sulanut, johtuen aiemmin ennen korjausta olleesta viasta, jossa vilkku vilkkui todella nopeasti. Liekkö liika lämpökuorma sulattanut vähän tuota liitintä. En tiedä voisiko tuo varoitusääni tulla tuosta liittimen "huonosta" kontaktista? Onko kellään ideoita miten kannattaisi edetä?


    • Mirona

      CRC:llä Nissan Primeran nykiminen hoidetaan, syynä takavalon liitin

      • Anonyymi

        Jeps kiitos... Auttoi ainakin minulla Nissan Primera P12 vm.2005


    • Anonyymi

      Mulla hävis nykiminen kosteilla keleillä maadottamalla vasen takavalo uudestaan. Primera 1.8 wagon vuosimallia 2004.

    • Anonyymi

      Mulla sama vika primerassa ja nimenomaan oikealla. Kiitos CRC vinkistä, täytyy kokeilla, ois torstaina viimenen päivä katsastaa. Ihmettelin kyllä kans, että voiko toi nykiminen johtua maadoitusviasta takalampuissa, mut näköjään voi jos muillakin samaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      887
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe