Avensis lll t27 AUTOM. -vm.2010 2.2d-cat 150hp.
-Onko normaalikulutus kun täällä eteläsuomessa ave vie 7.8L/100km?
Tämä laskettu tankkausten välissä. Ajotietokone näyttää 8.2L/100km.
Ajelen aika rauhallisesti tosin joskus rivakka kiihdytys tulee tehtyä. Eli kevyt kaasujalka on.
Ajoa on kehä3,Tuusulan väylä ja taajama-ajoa ja hieman kaupunkia.
Ave ollut mulla vasta kuukauden. Ilmanputsari ja öljyt vasta vaihdettu.
Autom.laatikon öljyistä ei tietoa onko ne vaihdettu.
Onko tässä mallissa 2.2 d-cat 150 sitä kansi ongelmaa? Ja ketjukone varmaankin on kun ei mitään mainintaa huoltokirjassa hihnan vaihdosta...
Eipä muuta. Jos kulutus on tuo niin sitten se on. Auto on muuten erittäin positiivinen yllätys monen saksalaisen jälkeen! Jopa ohjaus on nyt tarkka mitä edellisissä aven koeajoissa ei ollut.
2.2 D-Cat kulutus?
16
6492
Vastaukset
- P.e.n.t.t.i
Tosi vähällä liikkuu sinulla. Tosin olen ymmärtänyt että kulutus loppuu monilla kokonaan kun 100 tkm on täynnä.
- Ave10
No hyvä tietää että menee vähällä :)
Avella nyt ajettu 238000km.
Ja uuden tuntuinen peli edelleen.
Ei kolise eikä natise mikään paikka. - Jm-asentaja
Mielestäni kulutukseen pitää lisätä n. 8000 euroa 150 tkm välein moottorin uusimisesta aiheutuvana kuluna, joka tässä tuotteessa on pakollista.
- Ave10
Vuosimallit 2008->Bmw 2.0d ja MB kaikki muut paitsi 350cdi konerikko. Jakoketjun takia. Eipä siinä. Lisättäköön vielä että Volvo v70 2008-> D3,D5 kone leviää kun jakohihna saa ylimääräistä kamaa niskaansa. Sitten vielä VAG ryhmän 7vaiht.dsg ei hyvä,ei todellakaan. Niin ja unohtui mainita Bmw 320/520d LCI(facelift) autom.ei kestä vm.-2008->
Ford mondeo tdci 2011->muuten hyvä mutta nykivä powershift vaihteisto hiljasissa nopeuksissa.
Turha yleistää että kaikissa tämä ongelma on,myös avensista turha parjata että kaikissa niissä malleissa on tämä vika. Se nyt vaan on nykypäivää että autotehtaatkin tekevät kulutusosat niin että "tunnit" tulee täyteen ja poks! Raha ratkaisee.
Taisi olla turha kysely täältä suomi24 sivuilta. Arvasinhan tuon,kunhan tiedustelin asiaa.
- Lurkki75
Noinko pitkälle meinaat tojo dieselillä yhellä koneella päästä.
- Ave10
Miksei?
Pidemmälle tojo porskuttaa kuin muut yhteensä. .- EriMerkki
Ei taida porskuttaa etenkäön tuolla moottorilla.
Kulutuksesta sen verran, että korkealta tuntuu. Itsellä nelivetoinen diesel, tehoa 245 hp ja kuluttaa matka-ajossa 5.5 l/100 km ja seka-ajossa 6.3 l/100 km. - Pekma1.6ave
EriMerkki kirjoitti:
Ei taida porskuttaa etenkäön tuolla moottorilla.
Kulutuksesta sen verran, että korkealta tuntuu. Itsellä nelivetoinen diesel, tehoa 245 hp ja kuluttaa matka-ajossa 5.5 l/100 km ja seka-ajossa 6.3 l/100 km.Öö toi kulutus varmasti katsottu ajotietokoneesta joka heittää aina väärin lukemat. Laske tankkauksen yhteydessä kulutus se paljon oikeampi tulos.
- Passat_DSG_14
2,0D4d kulutti minulla 75tkm mittauksella 5,6l/100km. Tutun 2,2D4d manuaali vie kuulemma 5,8l/100km.
Laatuun ja ajettavuuteen olin todella tyytyväinen. Nyt tosin toinen automerkki alla, mutta Avea vm.12 kyllä kaipailen. Luultavasti palaan takaisin vielä Toyotaan seuraavassa vaihdossa- Tyypkllinenkukutus
Joo joo, eihän takuulla vie ellet aja tasaista kahdeksaakymppiä saumat teipattuns ja valot sammutettuna ja laturi irroktettuna kuten normilulutustestinä. Kahdeksan litraa on jopa hyvä suoritus tuolta koneelta, sekalaisessa ajossa voi viedä enemmänkin.
- Caterpillar12
TAKA TALVENA OLI KULUTUS 12,9 L SATASELLE TOSIN OLI PAKKAAST -39C AIKAS PALJON SYÖ AVENSSI
- Usko_meni
Siis ton moottorityypin takiahan dieselit päätettiin ostaa saksalaiselta valmistajalta. Tuli monelle tojouskikselle yllätys, kun moottori sanoi kaputt sadassa tonissa.
- Anonyymi
Japanilaiset ovat olleet aina noin 10 vuotta jäljessä saksalaisia dieseltekniikassa, vaikka olisivat kestävän koneen aikaan saaneetkin.
- Anonyymi
Mulla toyota ave Aut.2.2 D-CAT farmari -13 ajettu 230 000 kuluttaa tietokoneen mukaan 8.7L/100km Pori
- Anonyymi
Verso 2010, D-CAT 2.2 automaatti, nipin napin saa alle 9 litran matka-ajossa. Jotain tässä mättää.
- Anonyymi
2.2 d-cat matkaajon kulutus vakkarilla 90km/h 10litraa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.34787091 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!
Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit12561Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill692338- 1791945
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161532Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91381- 1121337
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181791307RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601300Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j421217