Kp pikakiväärinä?

juhakin

Sotamiehen taskukirjassa vuodelta 1944 sanotaan, että ”Suomi -konepistooli on ensi sijassa tehokas lähitaistelu- ja rynnäkköase, mutta johtuen siitä, että luotisuihkun läpäisykyky on huomattavan suuri vielä 200-300 metrin päässä, voidaan konepistooleilla hetkellisesti korvata myöskin pikakiväärien tuli.”

Väitteen alkuosaa pitää varmasti paikkansa, mutta miten on tuon pikakivääritulen korvaamisen kanssa? Konepistoolin luodin energia piipun suussa lienee sellaiset 660 joulea, kun kivääriaseilla se on yli 3600 joulea. Voisiko kp:lla aiheuttaa vahinkoa 300 metrin päässä ja osuiko sillä edes miehen kokoiseen maaliin tuolta matkalta? Itsestäni tuntuu siltä, että ampuminen menisi täysin roiskimiseksi eivätkä luodit puhkaisisi helpolla paksua toppatakkia tai ainakin vahinko olisi pieni. Mitenkähän kaukaa alik Pylkäs alias Rokka ampui Tuntemattomassa sotilaassa vihollisjoukon talviselle suolle kp:lla?

Onko kenelläkään parempaa tietoa?

4

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sebbu

      Mihin perustat tuon piipunsuun energian 660joulea. Löysitkö netistä tiedon?

      Jossain artikkelissa kerrotaan että normaalin 9mm patruunaan verrattuna esim. p patruunan potku on liki 20 % kovempi.

      No tuossahan otettava huomioon myös piipun pituus.

    • jooseppikin

      Suomi kp:n luodin lähtönopeus patruunan kp-latauksella oli tiettävästi noin 380-400 m/s. Jos luoti painoi noin 8 g ja sen nopeus oli vaikkapa 390 m/s, oli sen energia piipun suulla tuollaiset 608 joulea. Sadan metrin matkalla luodin nopeuden sanotaan laskeneen noin 300 metriin/s, jolloin sen energia olisi ollut about 360 joulea. Mitä se sitten 200 metrin päässä oli, sitä en tiedä.

      Totta kai kp-tuli sai aikaan tuhoa vielä 100 metrissä ihmiskehoon. Mutta jos otetaan huomioon yksittäisen kp:n tulen hajonta, on tulen vaikutus ainakin 200 metrissä aika vähäinen. Kokemusta tästä ilmiöstä on 50 metriin matkalta, joka ammuttiin "pursketulena" (3-4 laukkausta kerrallaan). Ei ollut helppoa pitää tulta koossa tuoltakaan matkalta, tai sitten olin harvinaisen huono ampuja.

    • Ballistinen_kerroin

      on ysimillisellä sen verran huono, että 300 m päässä tulen vaikutus on ainoastaan moraalinen, sanottiin käsikirjassa mitä sanottiin.
      Olihan tupakointikin aikanaan terveellistä, ja aurinko kiersi maata ihan oppikirjojen mukaan.

      • tulituki

        Tuo "moraalinen" puoli on yllättävän tehokasta. Jos suoltaa rumpulippaallisen patruunoita muutamassa sekunnissa 300m päähän, niin että tanner ropisee kuin raekuurossa, niin kuka tahansa vetää maihin vaikkei sateesta juuri muuta vaaraa olisi. Liike pysähtyy siihen paikkaan ja sehän tulitukitiminnassa on yksi tarkoituksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      23
      3000
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1477
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      75
      1052
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      998
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      911
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      872
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      848
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe