Akvaarion kypsytys

Amme

Tarvitsisin mielipidettä akvaarion kypsytykseen liittyen. Onko kaikki mennyt oikein ja nyt saa vain odottaa tuloksia...?

Elikkä ensimmäisenä pesin hiekan ja laitoin akvan pohjalle.

Täytin akvan vedellä ja lisäsin filter start -aineen. Sain tällaisen ohjeen liikkeestä.

Seuraavana päivänä lisäsin kuitenkin vielä multa ympin kun aloin epäilemään "kypsytysainetta". Lisäsin myös kalanruokaa.

Kahden päivän jälkeen lisäsin lisää multaa koska liuskatesteissä ei nitriittiä näkynyt. (Tiedän kyllä ettei välttämättä näy vielä...mutta pakko oli varmuudeksi laittaa!)

Olen lisäillyt kalanruokaa joka toinen päivä...

Kypsytelyä nyt takana kuusi päivää eikä edelleenkään nitriittiä näy. Nitraatti kohta on aavistuksen värjäytynyt.

Onko kaikki nyt kohdillaan ja ei auta kuin odottaa nitriitti piikkiä? Miksi liuskatesteissä näkyy että nitraattia olisi? Johtuukohan vedestä?

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amme

      Lisäksi lisäsin suodattimen ja lämmittimen akvaan yhtäaikaa veden kanssa. Lämpöä pidän 26 asteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      155
      3542
    2. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      20
      2963
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      41
      2901
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      11
      2834
    5. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      126
      2733
    6. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      108
      1818
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      85
      1553
    8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      4
      1518
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1386
    10. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1355
    Aihe