Kysymys puhelinliittymästä kun ulosotossa

Velkainen

Osaako joku kertoa, minulla saunalahden/elisan liittymät itselle ja pojalle, sekä luottokauppasopuksia. Nyt kun olen taloudellisesti ylivelkaantunut ja menossa ulosottoon on jäänyt nyt yksi lasku maksamatta ja siirsin eräpäivän kuulaudella, mitä käy jos maksan ainoastaan liittymien maksut? Sulkeutuuko puhelinliittymät myös jos jättää maksamatta luottokaupat?

13

2256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietavainen

      Eivät sulkeudu, luottokauppasopimukset menevät normaalisti perintään ja sitten ulosottoon. Puhelinliittymien sopimuksia et ole rikkonut, joten miksi ne sulkeutuisivat?

    • Velkainen

      Huoh, kiitos paljon! Olo helpottui nyt hiukan! Toki yritän saada maksettua ne mutta pelkään pahoin etten pysty. Koska liittymät ovat olleet vuosia meillä olisi kamalaa niistä nyt luopua!

    • wthwthwh

      Mulle ei tule koskaan Saunalahdelta tai Elisalta mitään kokemus kertoo ja aina olen ollut oikeassa.

    • Velkainen

      Miten jos liittymien laskut ja luottokauppalaskut ovat samalla laskulla? Voiko silloin Saunalahti sulkea liittymät?

      • Velkainen

        Jos siis maksan ainoastaan liittymien yhteenlasketun osan..


      • sajcdovdskomkmk

        Liittymäsi sulkeutuu automaattisesti. Suljettu liittymä avautuu puolestaan automaattisesti 1-3 vrk sen jälkeen, kun erääntynyt summa on kirjautunut suoritetuksi.


    • Debitkotti

      Elisa ja Sonera laskuttaa kaikki liittymät yhdellä laskulla ja laitteet erillään. Jos on samaan aikaan Elisa Viihde ja puhelin niin ne laskutetaan erikseen koska niissä on eri palvelun tuottajat vaikkakin sama emoyhtiö.

      Mutta jos asiakas alkaa itse vähentää laskun loppusummaa omatoimisesti asiaa sopimattomia, niin ns alisuoritus tekee sen ettei lasku kirjaudu saajalle maksetuksi ja siitä on sitten tulossa omat seuraukset.

      Erämaksu ei ole monestakin syystä fiksu tapa hankkia kalliita laitetta ja edulliset laitteet ostetaan aina käteisellä tai ei sitten ollenkaan.

      Itse hankin juuri 350e puhelimen Citymarket sonerapisteestä. He eivät kuitenkaan käsittele käteistä, niinpä tein 36kk sopimuksen ja itse sain päättää millä tahdilla maksan laitteen kunhan maksan sen verran kuin se jaettu summa tekee. Maksoin laskun yhdessä erässä, sillä puhelin on turhaa maksaa kolmea vuotta ja hankinta alkaa vain kaduttamaan jos sitä miettii pitkään.

    • 1712

      Jos ne laskuttaa kaikki yhdellä laskulla, niin et sä siitä osaa voi tosta vaan jättää maksamatta - voi käydä niin että kohdistavat sen osamaksuun eikä puhelinlaskuihin. Ota rohkeasti yhteyttä Saunalahden asiakaspalveluun ja selitä tilanne. Et sä ensimmäinen ja viimeinen asiakas ole jolta osamaksut menee ulosottoon.

    • Moikka!

      Tällaisissa tapauksissa kannattaa aina olla yhteydessä asiakaspalveluumme, niin voidaan tarkistaa mikä on tilanne :) Yhteyden meihin saa esimerkiksi Palstan kautta, kun laittaa yksityisviestiä täältä: elisa.to/viestipalstatiimille

      Jenica / Palstatiimi
      http://elisa.fi/palsta

    • Itsellä ollut jo 2012 lähtien DNA:n prepaid sekä 4G prepaid. Ei tule rästimaksuja saatikka laskuja. Varsin vaivaton kun vertaa perinteisiin kännykkäliittymiin.

      • suhteellista

        Kalliimpi kylläkin jos käyttää nettä paljon


      • xnldslncldnscvlnksdc

      • DNA super 4g esim 30 vrk rajaton 16€.... kuten sanoin niin ei ainakaan joudu vaikeuksiin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      21
      3818
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      89
      1890
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      88
      1296
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1261
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1129
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      52
      1007
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      187
      976
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      922
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      886
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      849
    Aihe