Hei, 8-vuotiaalla uros kissallani on todettu epilepsia nuorena. Otin vajaa kaksi vuotta sitten pentukissan (narttu) ja kissat ovat tulleet mainiosti toimeen. Vanhempi kissa on saanut 2 kohtausta uuden kissan tulon jälkeen. Ensimmäisellä kerralla nuorempi kissa hyökkäsi vanhemman kissan kimppuun kohtauksen aikana, koska säikähti tilannetta. Kohtauksen jälkeen nuorempi kissa pelkäsi vanhempaa kissaa ja sähisi yms. sille. Tätä kesti noin tunnin verran kunnes nuorempi kissa rauhoittui ja elämä jatkui taas normaalisti. Vanhempi kissa sai toisen kohtauksen viime lauantaina ja taas kävi samoin eli nuorempi hyökkäsi sen kimppuun ja vihoitteli kohtauksen jälkeen. Mutta tällä kertaa nuorempi ei rauhoittunutkaan vaan hyökkäilee jatkuvasti vanhemman kimppuun. Nuorempi kissa on todella agressiivinen vanhempaa kissaa kohtaan ja jouduin viemään sen siskolleni evakkoon väliaikaisesti. Onko kellään epileptikko kissan omistajalla samankaltaisia kokemuksia tai vinkkejä miten saisin nuoremman kissan hyväksymään vanhemman kissan uudestaan?
Kissan epilepsia, toinen kissa
2
141
Vastaukset
- kissapois
Luovu toisesta. Tekemätön paikka.
- kkisskiss
Feliway-haihdutin käyttöön. Ja Zylkeneä vaikka molemmille. Nuorempi on selvästi ahdistunut vanhemman kissan käytölsestä, ja luultavasti hyökkäilee pelosta. Kissoja ei kannata erottaa toisistaan kokonaan, vaan auttaa niitä taas luomaan positiivinen mielleyhtymä toisiinsa.
Molempia kissoja tulee leikittää päivittäin toistensa lähellä. Leikki on paras keino lievittämään stressiä; se kohottaa kissan itsevarmuutta, vähentää hyökkäilyyn kuluvaa energiaa ja sen lisäksi auttaa luomaan positiivista ilmapiiriä. Kissoja kannattaa aktivoida muutenkin, jotta niiden huomio ei keskity vain toisiinsa. Kuivaruuan tai herkkujen heittely on kivaa puuhaa, ja toimii leikkinä ja ruokailuna samaan aikaan. Kaikki epävarmuudet reviirin suhteen tulisi poistaa ja kissojen hajuja sekoittaa keskenään. Korkealla sijaitsevat tähystyspaikat luovat turvallisuuden tunnetta.
Tsemppiä kissojen kanssa! Kyllä ne yleensä tottuvat taas toisiinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913155
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.662882- 2032260
- 741906
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91741- 1081595
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191186- 811140
- 951099