Alanya Villa Sonata

parga

Onko kokemuksia Alanyan Villa Sonata hotellista? Kaikki kokemukset ois kivoja!

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talvella

      Olin kuukauden joulukuu 2018 - tammikuu 2019. Hotelli on hyvin vanhanaikainen. Hotelli sijaitsee lähellä Damlatasia ja Kleopatra-rannalle ja satamaankin on kävelymatka, mutta itse hotelli sijaitsee Kalekukkulan rinteessä ja Damlatasilta tuleva katu nousee loppumatkasta aika jyrkästi ylös. Talvella sen vielä ilman hikoilemista kävelee, mutta vesikassien kanssa alkaa miettiä viitsiikö kohta uudelleen lähteä ulos. Hotellin takaa menee portaat Damlataskadulle, mutta askelmia taitaa olla noin 150 kpl. Portaitten yläpäästä pääsee Damlataskadulle lähelle satamaa. Samoin menemällä ylös Kalekukkulalle menevälle tielle pääsee satamaan tai Kalelle.
      Huoneestani ei ollut minkäänlaista näköalaa, käytävässä oli torakoita ja kuulema saunatiloissakin, mutta ne eivät olleet edes auki. Ravintolassa tuulee suoraan sisään, eikä siellä voinut olla ilman ulkovaatteita. Aamiainen oli aika vaatimaton, leipää juustoa, makkaraa, kurkkua, tomaattia ja teetä. Kahvi oli murukahvia. Ajoittain oli kananmunaa, creppejä ja keittoa.
      Huoneen lämmitys/ilmastointi oli makuuhuoneessa, joka ei jaksanut lämmittää muuta tilaa. TV-kanavia oli muutama ja ne erittäin kohisevia. Pari viikkoa suihkuvesi tuli hyvin, mutta ilmojen viilennyttyä kuumaa vettä tuli niukasti. Pystyi kuitenkin peseytymään. Sähkökatkoksia oli ukkosella ja generaattoria ei ilmeisesti ollut.
      Osa henkilökuntaa oli ystävällistä, mutta esim. respan nuori mies räpläsi vaan kännykkäänsä. Pyysin kuittia aamiaisesta Finnairia varten (lentoni oli peruutettu ja jouduin olemaan muutaman päivän pidempään) ainakin 3 kertaa, mutta ilman sitä jäin. Samoin pyysin parempaa näköalaa, kun hotelli näytti olevan tyhjän, mutta ei se onnistunut.
      Kissoja hotellissa on muutama ja moukunaa sai takapihalla kuunnella. Koiriakin oli joku ja hotellin oma koira on mukava, mutta haukkuu ja murisee uutta asiakasta. Huomasin muutaman asiakkaan pelkäävän sitä, vaikka koira on muuten ystävällinen.
      Siivooja kävi kai joka päivä, aina hieman eri aikaan, useinkin iltapäivällä. Toinen siivosi hyvin ja toinen sinnepäin.
      Viidestä tähdestä antaisin yhden.

    • KNc5009

      Alanya ei ole Kreikassa, joten vastauksiakin tulee kolmen vuoden välein tällä foorumilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10974
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe