Mikä olisi hyvä DVD laite Ubuntu Mate 14.04. Pystyisi poltamaan kaikkia yleisempiä formaatteja? Emo ASUS M 5 A 78 L LE. Nykyinen DVD laite ei jostain syystä löydä poltettavaa asemaa levyä? Ei toimi Brasero ohjelmalla! Ubuntussahan ei toimi Windows polttoohjelmat!
DVD asema Ubuntu 14.04
Polttoasemat
17187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos ei ole varaa hankkia uutta kunnollista DVD-asemaa tai kunnollisia DVD-levyjä kannattaa hankkia Windows, ei sekään maksa paljoa.
Mitä väliä jollain DVD:llä? Saa niitä tiedostoja siirrettyä helpomminkin.
Jos et pysty antamaan kunnollisia neuvoja niin pysy poissa täältä.
Sehän oli kunnollinen neuvo kun kuullostaa siltä, että ollaan tekemässä jotain hölmöä kuten esim. kiivetään puuhun perse edellä.
Mitä hölmöä muka on dvd-levyn poltossa? Vi hitto noita sun aivopierujas!
DVD on ns. siirtomedia. Noita käytettiin lähinnä joskus vuosina 2001-2004 kuljettamaan tietoa paikasta toiseen kun nettiyhteydet olivat hitaampia kuin kirjoittaa levy ja lähettää vaikka etanapostilla.
Nykyään jos tuollaista käyttää niin tekee todennäköisesti jotain typerää kun asiat voi tehdä helpommin.
Hölmöä ei ole käyttää dvdtä, koska sitä etupäässä käytetään tallennukseen ja arkistointiin eikä minään siirtomediana! Hölmöä on sun aivopierusi. Älä nolaa itseäsi enempää!
Ei käytetä. Tallennukseen ja arkistointiin on kiintolevyt. Paljon helpompaa ja halvempaa.
Kiintolevyt hajoaa herkästi! Joten minä ainakin käytän optista mediaa arkistointiin.
Niin hajoaa ne optisetkin levyt herkästi ja ajankuluessa näivettyvät lukukelvottimiksi. Sitä varten on varmuuskopiot.
Yksi olennainen juttu on myös, että kun tietoa johonkin tallennetaan niin se saadaan siirrettyä nappia painamalla uusille tallennusmedioille ennen kuin vanha pilaantuu pois.
Eli jos sinulla on tieto tallennettu vaikka 300:lle DVD levylle, sinulla pitää olla 300 DVD:tä varmistuksina ja sen lisäksi tarvitsee silloin tällöin tehdä ne levyt uusiksi tietyin väliajoin ennen kuin pilaantuvat.
Vähän kun pohdit niin huomaat, että eihän tuossa ole mitään järkeä. Homma toimisi vain jos tietoa on vaikka vain yhden DVD-levyn verran ja tästä sitten se varmuuskopio.
Silloin joskus 2001-2004 jolloin DVD:tä käytettiin tiedon siirtämiseen, käytettiin arkistointiin ja varmistuksiin nauha-asemia kun tietoa alkoi tulla enemmänkin.
Nykyään tarvitsee aika valtavia tietomääriä, että kannattaa nauhaa käyttää, että on paljon helpompaa ja turvallisempaa käyttää kiintolevyjä.
M-Kar ei näy tietävän paljoakaan. Eihän Windowsissa ole edes kunnon poltto-ohjelmaaa dvdlevyille. (dvd r ja dvd rw) Pakettikirjoitus ohjelma oli tosi surkea ja rajoittunut.
Aikani taistelin Windows Vistan kanssa ja lopuksi piti heittää pyyhe kehään. Ei siitä mitään kunnon työtä koskaan tullut.
Nyt käytössä on linuxdistro ja Brasero ja kaikki polttohommat onnistuu, yksikään poltto ei ole mennyt pilalle. Tämä Brasero jopa polttaa tietokoneella katselukelpoiset dvdlevyt jotka on tuotu tv:n digiboksilta. Ei mitään ongelmia, mutta Windowsissa näitä ongelmia riitti vaikka kuinka paljon.
Huono toimivuus on useimmin syy siihen ettei dvdtallennusta haluta käyttää Windowsissa. (takkuaa liikaa monista eri syistä)
DVD-tallennusta ei haluta käyttää Ubuntussa kun USB-tikulle sopii enemmän, pienempään tilaan ja nopeammin.
Milloinkahan ns. ammattilainen oppii ymmärtämään että kaikki eivät halua lukea kaikissa ketjuissa ns. ammattilaisen jatkuvaa mekastusta ns. ammattilaisen omista luuloista.
Sinä olet kyllä kaukana ammattilaisesta. Tosin jos olet joku martta joka kerii lankapalloja, niin voinhan olla väärässäkin.
Sattuiko pahasti vai hyvästi, kohdalleen?
KB3 on toinen hyvä polto-ohjelma.
Paras asema kai edellen on plextor, mutaa nää halvat samsungit toimii kanssa vallan mainiosti.
Itsellä monen monen ubuntukoneen kokemus ja ydessäkään ei ole kieltäytynyt polttamasta levyä
Koko juttu on täyttä potaskaa, taikka biosin asetuksista on estetty asema. Ubuntut kyllä löytää asemat ja poltto onnistuu.