Miksi kannabiksen ongelma käyttäjät harvoin myöntävät ongelmaansa?
Kertokaapas?
Vastatkaa_
59607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Varmaan siitä syystä, että ongelmia harvemmin käyttäjille tulee. Jos mahdollisen kiinnijäämisen aiheuttamia juridisia seurauksia ei lasketa. Kieltolakihan ne kannabiksen suurimmat haitat aiheuttaa ihan yksinään.
"Valtaosalle kannabiksen käyttäjistä ei aiheudu todettavaa fyysistä tai psyykkistä haittaa edes pitkäaikaiskäytössä (Lancet 1995)"
Kyllä lähimuistin heikkeneminen,keskittymis kyvyn heikkeneminen,oppimiskyvyn heikkeneminen ja passiivisuus ovat todettu liittyvän kannabiksen voimakkaaseen käyttöön
Kyllä nuo haitat ovat suurelta osin vain huhua, jota kannabiksen vastustajat kyllä hyvin yleisesti levittävät. Kumma, että tuollaiset ongelmat eivät selvästikään koske kannabiksen lääkekäyttöä, vaikka siinä kuitenkin hyvin vahvaa kannabista käytetään jopa useita grammoja päivässä. Todella paljon enemmän siis kuin kannabiksen päihdekäytössä kannabista yleensä käytetään. Lähimuisti voi (ainakin aloittelijoilla) vaikutuksen alaisena hieman heiketä, aivan kuten alkoholipäihtymys vaikuttaa motoriikkaan sitä heikentävästi. Ja jos kannabis passivoi ja se erityisesti häiritsee, vaihda lajiketta sellaiseen joka piristää. Se yleensä auttaa asiaan.
Kuitenkaan kannabis ei siis tutkimustenkaan mukaan aiheuta valtaosalleen käyttäjistä mitään todettavaa fyysistä tai psyykkistä haittaa. Ei edes pitkäaikaiskäytössä. Eikä edes todella runsaassa lääkekäytössä. Kertoo kyllä aika selvästi sen, että erittäin vähähaittaisesta aineesta on kysymys.
Aika harva myöskään (kannabiksen lääkekäyttäjiä lukuunottamatta) käyttää kannabista joka päivä.
mulla ainakin kilahti nuppi, nyt on koko koppi sekasin ja lisää vaan poltellaa.
koska eivät osaa käsitellä niitä. pakenevat ongelmia huumeen avulla niinkuin kaikki narkit.
Ja alkoholistit
Joopa joo vaikka olenkin todella huumemyönteinen tuollainen kannabis puhe on lähes yhtä naurettavaa kuin ensinmäinen kannabispiikki tappaa puhe.
Kuka väitti että lääkkeet olisivat haitattomia,lääkkeillä on paljon sivuvaikutuksia ja sun muuta epämukavaa.
Todella mukavaa huijata itseään ottammalla joka toinen tunti uusi hitti bongista ja sanoa itselleen että tämä on lääkettä vaikka ei olisi mitään sairauksia.
Miksi teet toisten elämästä itsellesi noin suuren ongelman?
Koska on todella rasittavaa kulla että aamusta iltaan ollaan pilvessä,Ja eikä mitään hattavaikutuksia.Kannabista haittattomana pitäminen lisää ongelmakäyttöä.
Miksei muutes kukaan kehu tai ylistä MDAI ja 2c-b jotka ovat tutkitusti kannabista haitattomampia päihteitä eivätkä lisäksi aiheuta minkäänlaista riippuvuutta.Ihmeen mainstream trendeilyä tää hampun ylistys on nykyään.
Etkö ymmärrä että jos aamusta iltaan käytetään kannabista, ei pääse enää edes pilveen. Lievä euforian tilan saa kun jatkaa käyttöä mutta varsinaiseen pilveen ei päivittäiskäyttäjät enää pääse.
Esim jos käytän harvoin kannabista, pääsen aina pilveen. Mutta jos alan käyttämään päivittäin lääkärin määräämää kannabista (Bedrocan) tai itse päätän alkaa päivittäisen kannabiksen käytön, en enää pääse pilveen!
Kun kannabisnarkit niin pitävät näistä alkoholivertailuista niin samasta syystä kuin alkoholistitkaan eivät myönnä ongelmaa olevan vaikka ovat riippuvaisia. Jokainen alkoholistihan voi sanojensa mukaan lopettaa juomisen vaikka heti, mitään ongelma ei ole.
Toivon kumminkin voimia taistelussanne kannabishuumeriippuvuuttanne vastaan. Ei sitten tulisi ongelmaa siitä psykoosistakaan.
Alkoholi tosiaan aiheuttaa heroiiniriippuvuuteen verrattavan sairauden, joka pääsääntöisesti johtaa aina ennenaikaiseen kuolemaan. Alkoholismista tosiaan hyvin harva pääsee eroon ennen kuolemaansa. Kannabisriippuvuus taas on lähinnä kofeiiniriippuvuutta vastaava. Kivaa kyllä käyttääkin, mutta ei mikään pakko kuitenkaan.
Millaisia nämä "ongelmakäyttäjät" ovat verrattuna vaikkapa kannabiksen lääkekäyttäjiin?
Ongelmakäyttäjän tunnistaa siitä että ei saa mitään tehtyä ilman pilveä,hitaalla käyminen,kesittymiskyvyn puute,lähimuistin häiriöt ja jatkuva himo olla pilvessä haitat toki pienenpiä kuin useiden muiden huumeiden ongelmakäyttö mutta haittoja liikakäytöllä on silti.
Tuohon lääkekäyttöön voidaan sanoa niin että käyttö ei ole välttämättä vapaaehtoista ja on siedettävä sivuvaikutukset ja lopetettava kun tarve käyttää loppuu.Eli lääkekäyttö ei liity mitenkään päihdekäyttöön ja useimmat lääkkeet ovat haitallisia eikä niitä käytetä huvikseen muuta kuin väärinkäyttöä varten.
Joo en taida olla ongelmakäyttäjä.
Kun aloitin niin muutama kk oli jonkinasteisia keskittymisongelmia ja seuraavina päivinä muisti reistaili mutta kun elimistö on tottunut niin nuo "haittavaikutukset" ovat 100% kadonneet. Eikä minulla ole ikinä ollut himoa käyttää kannabista. Käytän vain jos pakko.
En saa siis enää minkäänlaisia sivuvaikutuksia, en siitäkään huolimatta että olen aina 2-14päivää polttamatta. En ole koskaan polttanut päivittäin.
No haitat ilmaantuvat vasta pitäaikaisen päivittäiskäytön jälkeen
Mene kirjoituskursseille, niin teksti tulee kirjoitettua oikein.
Kuinkahan pitkään pitää käyttää?
https://kannabisuutiset.wordpress.com/2009/12/03/mika-huumeongelma-amerikkalaismies-polttanut-jo-115-000-kannabissavuketta/
Kannabiksen lääkekäytössä ei ole tainnut paljonkaan esiintyä sellaisia sivuvaikutuksia, että lääkitys olisi niiden johdosta pitänyt lopettaa. Vai onko sinulla jotain tarkempaa tietoa asiasta?
Lääkekannabiksen käyttö lähes viisinkertaistunut:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016031321259762_uu.shtml
Kannabiksen käyttö on aina ongelmakäyttöä, ensinäkin, koska sen pienikin käyttö on laitonta.
Toiseksi on mainittava, että kannabiksen aiheuttamat ongelmat eivät näy kovin helposti päällepäin. Käyttäjä ei esim. horju kävellessä, eikä myöskään sönkkää puhuessa.
Vasta pitkän ja säännöllisen käyttöputken jälkeen läheiset alkavat ihmettelemään kaverin outoa käytöstä, mutta eivät silloinkaan aina osaa yhdistää sitä kannabiksen käytön aiheuttamaksi.
Käyttäjä ei itse tiedosta "outoa käytöstään" ongelmaksi, vaan päinvastoin positiiviseksi asiaksi.
Syy tällaiseen seuraamukseen löytyy kannabiksen rasvaliukoisuudesta.
Kannabiksen puoliintumisaika on useita viikkoja, ja jos käyttö on näiden viikojen aikana toistuvaa, niin tapahtuu luonnollisesti kannabiksen rasvaliukoisten aineosien kasaantumista käyttäjän elimistöön ja varsinkin aivoihin,--muuttaen vähitellen käyttäjän persoonallisuutta ongelmalliseen suuntaan.
Olennainen asia muistettavaksi:
"Valtaosalle kannabiksen käyttäjistä ei aiheudu todettavaa fyysistä tai psyykkistä haittaa edes pitkäaikaiskäytössä (Lancet 1995)"
Ihan turhaan sinä Jouko yrität esittää, että poikasi sairastui pelkästään kannabiksen käytön johdosta suvussanne kulkevaan skitsofreniaan. Joka siis velipuolellasikin on, kuten kerroit aiemmin. Ja sinullakin esiintyy myös tuon saman sairauden näkyviä oireita, vaikkakin lievempinä. Poikasihan oli myös LSD-huumeen ongelmakäyttäjä, ja päihteiden sekakäyttö lienee ollut hänellä enemmän kuin tapana. Eikä hänen mielenterveyttään ainakaan parantanut se, että hän asui monta vuotta vailla hoitoa ja lääkitystä teltassa ulkomailla. Osasyynä päihde- ja mielenterveysongelmiin voidaan tietysti katsoa olevan se perhedynamiikka, jossa poikasi joutui kasvamaan.
Suomessa käytetään eniten maailmassa rasvaliukoista kofeiini-huumetta, ja Suomessa esiintyy todella paljon erilaisia mielenterveysongelmia. Syöhän noin miljoona suomalaista erilaisia psyykelääkkeitä. Psykoosejakin aiheuttavaa kofeiinihuumetta käytetään yleensä muutaman tunnin välein, että kofeiinin vieroitusoireet pysyvät huumeen käyttäjiltä poissa.
Piristeiden jatkuva ja jokapäiväinen käyttö sotkee monella ihmisella aivokemian.
Jouko ulkoistaa aiheuttamansa ongelmat kannabiksen syyksi.
Tiiätkö jouko mitä on alfa-pvp? Taidat olla tippunu ajan kelkasta ja hoet vaan kannabis, kannabis, kannabis.
Aloittaja lähtee provosoivasti siitä oletuksesta että käyttö on ongelma. Hyvin harvalle se on ongelma muuten kuin lain takia. Se että jokin päihde aiheuttaa osalle ongelmia ei ole perusteltava syy kieltää sitä. Laillinen päihde aiheuttaa enemmän ongelmia käyttäjille ja ympäristölle. Vaikka suhteutetaan käyttäjien määrään niin silti.
Yleensä täällä huumeita vastustavat ihmiset ei itse todellisuudessa edes tiedä mistä puhuvat,siihen liittyy joko tietämättömyys,läheisen huumeongelma tai muuten vaa pönkittää omaa pahaa oloaan tai egoaan. On tosiasia että ongelmia on,mutta se että se liitetään kaikkiin huumeita käyttäviin on naurettavaa. Esimerkiksi koditon alkoholisti/narkki saattaa olla entinen yrityksen toimitusjohtaja jonka perhe kuoli,suru ajo pahaan päihdeongelmaan ja entinen ns. "kunnon kansalainen" oliki yhtäkkiä ö-luokan kansalainen,jolla ei oo mitään arvoa? Kaikilla ihmisillä on omat ongelmansa elämässään. Miettikää oikeesti vitun viisastelijat sitä että mitä jos se kävis omalle kohalleen? Suurin osa ei kuitenkaan ole edes ongelma käyttäjiä ja hallitsee oman käyttönsä,ihminen on kuitenki koko historiansa ajan halunnu päihtyä tavalla tai toisella ja jopa joillain eläimilläkin esiintyy samaa päihdehakusuutta ku ihmisilläkin.
No mikä ongelma tässä on? En häiritse sinua, älä häiritse minua.
Kannabis on tuonut pelkkää hyvää elämääni.
Alkoholisteissa on sama, ex puolisoni menettänyt kotinsa työnsä ja rakkaimpansa muttei 40 vuoden jälkeenkään pidä alkoholia ongelmana hänelle. Luultavasti päihderiippuvaiset ovat niin rakastuneita päihteeseensä että kieltävät sen olevan ongelma.
Tosin eivät kaikki. Minulle kannabis ei ole millään tapaa ongelma vaan ilon lähde.
"Minulle kannabis ei ole millään tapaa ongelma vaan ilon lähde."
Niin on viinakin rappioalkoholistille. Huumeet eivät paranna mitään vaan aiheuttavat uusia ongelmia. Kyllä se ilo itkuksi muuttuu kun psykoosi pamhtaa päänuppiin.
Peräkamaripoika taas huutelee.
On se niin kumma kun yksikään kolmesta lääkäristä jotka tietävät että aloin käyttämään kannabista sairauksiini, EIVÄT OLE edes maininneet psykoosin mahdollisuudesta? He kehottavat jatkamaan käyttöä ja tämä viimeinen erikoislääkäri meni niin pitkälle että kertoi kuinka usein ja mitä määriä minun ennaltaehkäisevästi on käytettävä kannabista!
Luulisi nyt lääkärien huolehtivan siitä, mutta ei. Ehkä se psykoosi ei uhkaakaan meitä perusmasennuspotilaita. :)
Ei taatusti uhkaa psykoosi, vaikka nimimerkillä kannabis_psykoosi_iskee, koettaa kaikin vääristenyin mielikuvin iskoistaa kansalaisten mieliin vastentahtoisuutta kaikkea kannabiksen käyttöä vastaan. Hänellellä ei ole minkäänlaista kokemusta muusta kun viinasta, jota vetää päivittäin, jo yhdensuuntaiset kirjoittelut sen antavat ymmärtää.
42 vuotta kannabista polttaneena tiedän tosiasiat.
Taitavat olla taas niitä valelääkäreitä :D
Se on kyllä kumma miten kannabis todella runsaassa ja jokapäiväisessä lääkekäytössä ei aiheuta lainkaan sellaisia ongelmia, joita kannabiksen satunnaisenkin päihdekäytön kerrotaan huumevalistuksessa aiheuttavan.
Varmaan johtuu siitä, että suurimmalla osalla kannabiksen käyttäjiä ei ole ongelmia, jotka johtuisivat kannabiksesta.
Ongelmattomuus voi tosiaan olla suuri syy sille, että ongelmia ei ole tarpeen käsitellä.
Ongelmien kieltäminen voi tosiaan olla suuri syy sille, että ongelmia ei ole tarpeen käsitellä. Vähän kuten rappioalkoholisteillakin.
Harvalle kannabiksen käyttäjälle kuitenkin tulee yhtään mitään ongelmia.
"Valtaosalle kannabiksen käyttäjistä ei aiheudu todettavaa fyysistä tai psyykkistä haittaa edes pitkäaikaiskäytössä (Lancet 1995)"
No jopas nousitte takajaloillenne,Se koira elähtää johon kalikka kalahtaa,aamusta iltaan pilvessä höhöhöhöhöhö onpas hauskaa.
Lääkekäyttö on asia erikseen ei vahvojen opinoidien lääkekäyttäjät huvikseen niitä käytä vaan siihen että olo helpottuisi.Että täällä on niin typerää porukkaa.Fanaattisuus tekee ihmisestä täyden idiootin oli kanta ihan mikä tahansa.Miksi ihmiset haluavat olla äärilaidoilla väittelyissä?miksi ihmisille annetaan vain kaksi mielipidekantaa
esim kannabisnarkit kuolkaa piikkeihinne ja toisella laidalla taas aamusta iltaan pilvessä ei mitään haittavaikutuksia tämä on lääkettä vaikka minulla ei ole sairauksia.
KANNABISTA EI PIIKITETÄ. ELI AINA KUN PUHUTTE PIIKITTÄMISESTÄ, PUHUTTE JOSTAIN MUUSTA KUIN KANNABIKSESTA!
Ja tohon et terveyshyödyt niin se on kiistaton fakta. Rpäiöen vahvasti että kukaan tällä palstalla olisi aamusta iltaan pilvessä, taitavat juksata jos sellasta väittävät. :)
*Epäilen
Ville itäläkö siellä horisee? Vain turkulainen cokkeli piikittää kannabista.
Mitä helv.... Sinä heität täyttä paskaa, vaikka kuvittelet tietäväsi jotain. Kannabista ei todellakaan piikitetä. Kannabista poltetaan savukkeen tapaan, höyrytetään vaporisaattorilla tai nautitaan erilaisten ruokien kanssa, kuten leivonnaisten kanssa.
Näytä minulle, miten piikität heinää, niin minä näytän sinulle miten saat betonista optimistijollan.
Olettepa te tosikoita kyseessä oli Wanha vertauskuva kannabiksen käytöstä
Kannabis lienee pään sumentanut aikalailla
Kannabista piikitetään oikeasti paremman hyötyosuuden toivossa tiedän kaverin joka tekee niin silloin tällöin
eli alappa työstämään
50mg suoneen riittää kuulemma
korjaus edelliseen kannabiksen piikittämistä on oikeasti olemassa
Kyllä niitä äitejä ja mummoja on yhä tänä päivänä jotka uskovat että kannabiskasvia piikitetään.
Kannabista voidaan piikittää,5x halvempaa vink vink
Miksi kannabiksen ongelma käyttäjät harvoin myöntävät ongelmaansa?
Yleisellä tasolla miksi ne joilla on ongelmakäyttäytymistä eivät tunnista ja tunnusta sitä ? Se joka vetää viinasta lärvit ilman että siihen voi itsenäisesti vaikuttaa ei myönnä. Se jonka pää on muutenkin sekaisin huutaa kurkku suorana "pakkoruotsista". Sellainen joka ei itse voi hallita itseään tai elämätään hakeutuu joukkoliikkeisiin. Kannabishörhöt muistuttavat näitä pakko-oireisia. Onhan aina joukossa tyhmyys tiivistynyt, eikö totta ?? Ne jotka ovat kiivaimpia sallimususkossaan ovat niitä jotka nauttivat jollakin tavalla tilanteesta. Nautinta on joko myynnistä saatava tulo tai kuten joukkoliikkeissä rajattoman vallan illuusio.
"Onhan aina joukossa tyhmyys tiivistynyt, eikö totta ?? "
Totta. Noinhan se Irti Huumeista Oy:kin syntyi.
Oy? Voiko siihen ostaa osakkeita? Onko nyt tyhmyys sinulla tiivistynyt?
Kannabis on ongelma minä olen vain käyttäjä
Kyllä oikeasti ongelmaiset kannabiksen käyttäjät myöntävät että siihen menee liikaa rahaa ja että se aiheuttaa ahdistusta. Samalla tavoin myös tupakoija myöntää että tupakan polttamisen voisi kyllä lopettaa mutta ei vielä tänään.
Tupakka kuitenkin aiheuttaa heroiiniriippuvuuteen verrattavan sairauden, ja hyvin harva pääsee tupakasta eroon ennen kuolemaansa. Kannabis taas ei mitään tällaista aiheuta, ja monet myös lopettavat kannabiksen käytön jossain vaiheessa elämäänsä.
Tupakkayhtiöt ovat myös lisänneet savukkeisiin lisäaineita, jotka tehostavat nikotiinin kykyä aiheuttaa käyttäjässään riippuvuus. Nikotiiniriippuvuudesta harva pääsee eroon.
Kannabisbisnestä ei saa koskaan antaa tupakkayhtiöille. Ne pilaisivat senkin jutun ahneudellaan.
Itseasiassa hyvin moni kannabista polttava lopettaa tupakoinnin jossakin vaiheessa. Tämä on nykyajan trendi. Tupakasta on tullut epäsuosittua ja myös kannabista polttavat haluavat siitä eroon. Tätä havaintoa ei ole vaikea tehdä koska tupakanpoltto on yhteiskunnassa vähenemässä vaikka kannabiksen kokeilu on lisääntymässä.