Mitä mieltä olette Albufeiarsta? Onko kukaan käynyt siellä? Miten vietitte aikaanne siellä? Missä yövyitte? Olen itse käynyt siellä viime vuonna toukokuussa.
Algarve ja Albufeira
Henni
93460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lomailin Albufeirassa ensi kerran 1991 ja palasin sinne 12 vuotta myöhemmin ja täytyy sanoa, että paikka oli muuttunut. Silloin kauan sitten siellä vasta rakennettiin, mutta rakentaminen jatkuu edelleen. En pidä turistigetoista ja olin pettynyt, Espanjan ja Portugalin rannikon turistikohteet eivät minua houkuttele...
Reilu vuosi sitten tuli käytyä Albufeirassa. Hotel Silmar oli majapaikkana, ja se oli oikein mukava hotelli 4 hengen porukalle. Iso huoneisto ja rauhallisella paikalla josta hienot näkymät kaupungille.
Itse kaupunki on aika pieni mutta kyllä siellä ravintoloita ja baareja on riittämiin. Kaupunkissa on korkeuseroja aikamoisesti joten huonokuntoinen/liikuntarajoitteinen ei välttämättä siellä viihdy. 2km päässä on bailukeskus ja baarikatu Oura jossa viimeistään pääsee "vetelehtijät"-vauhtiin. Hintataso ei ollu mikään paha, syöminen ja juominen ehkä läntisen Euroopan edullisinta.
Hei. Olisi kiva kuulla millaista siellä on. Olen itse ajatellut mennä ensi kesänä Albufeiraan viikoksi tai kahdeksi. Olet ollut siellä siis viime vuonna toukokuussa?
Kyllä olin siellä viime vuonna toukokuussa, jos haluat mailailla kanssani kerro siitä täällä niin annan sähkköpostiosoitteeni.
Me ollan menossa toukokuun alussa Albufeiraan kahdeksi viikoksi. Kiinnostaisi kuulla kokemuksiasi kohteesta ja mahdollisesti saada vinkkejä hyvistä paikoista ja paikoista, joihin ei mielestäsi kannata mennä. Missä oli mielestäsi mukava käydä ym.?
Minkä nimiseen hotelliin olette menossa? Olimme Portugalissa toukokuun keskivaiheilla. Sää ei ollut silloin loistavaa, mutta se voi toisenlaista tänä vuonna. Meillä oli vain huono tuuri. Apartomentoksemme oli Quinta Da Bellavista. Ei mikään paras mahdollinen, mutta ei siellä huoneissa niin paljon olla.
Me ollaan menossa huoneistohotelli Cerro Mariin. Paikka näyttää kuvissa hyvän näköiseltä, kun vaan sää suosisi. Matka kestää kaksi viikkoa, joten pienet vinkit mielenkiintoisista tutustumiskohteista olisi mukava juttu.
Olimme Albufeirassa pari vuotta sitten. Quinta da la Bellavista -apartementoksessa. Ei ihan paras mahdollinen, mutta lapset tykkäsivät jostain syystä.
Paikkana Albufeira oli miellyttävä. Viinit olivat tosi halpoja ja hyviä!
Nyt ollaan menossa heinäkuussa Almar -hotelliin. Olisiko kellään tietoa ko paikasta?
minä itse olin siellä kauan sitten.. (-99) mut aion kyllä mennä uudestaan tänä kesänä turkin matkan jälkeen,niin ihana paikka se oli. Komeita miehiä ja ihanat rannat :P ja ystävälliset paikalliset ja ihana ruoka..