Kleptomania

Psykoosin myötä puhkesi kleptomania. Miten sitä hoidetaan? Onko jollain omakohtaisia kokemuksia?
2390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vaivaan ei ole kehitetty mitään optimaalista hoitokeinoa. Lähinnä ryhmäterapiaa ja keskustelua aiheesta psykiatrin kanssa. Myös joillain masennuslääkkeillä tai keskushermostoa lamauttavilla lääkkeillä voidaan saada ongelmaa hillittyä. Minulla oli kaveri jolla oli sama ongelma. Hän joutui usein poliisin kanssa tekemisiin, lopulta hän sai varattua ajan psykiatrilta ja ongelma kuin yllättäen poistui terapian ja itsehillinnän avulla. Nykyään hän on naimisissa ja lapsikin tulossa.

Äänestä

Mulla puhkes toi kleptomania bipolaarisen mielialahäiriön yhteydessä,sen lisäksi mulla on pakkoneuroosidiagnoosi.Lääkitys on varsin sekavaa kun masennuslääkkeet suurina annoksina aiheuttaa maanisuutta ja siinä tilassa varastelen kaupoissa.On tullut sakkoja näpistyksistä,tuntuu ettei tätä hommaa mikään pysäytä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Häkkieläin kirjoitti:

Psykoosin myötä puhkesi kleptomania. Miten sitä hoidetaan? Onko jollain omakohtaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu