Mallorcalle lähtijöitä?

mallor16

Sunnuntaina ollaan lähdössä Mallorcalle ja olisi mukava tietää, onko lähdössä muitakin suomalaisia? Netistä lukeman perusteella monet paikat täynnä pelkkiä brittejä, pitääkö paikkansa?

6

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muita_tulee

      Jos ette lennä yksityiskoneella, muitakin lähtijöitä on yllin kyllin. Mallorca on Euroopan suosituin lomailusaari kesällä, joten väkeä on kaikkialta Euroopasta. Saksalaisia on erityisesti Alcudiassa ja Palman itäpuolella olevilla rannoilla kuten Arenalissa.
      Britit ovat sankoin joukoin edustettuina mm. Magaluffissa ja Palmanovassa. Palman kaupungissa El Terrenon kaupunginosassa taitaa yhä olla joku suomalainen baari, sillä sinne ensimmäiset suomalaisturistit vietiin 60- ja 70-luvuilla. Turismi on Terrenosta tosin kuukahtanut ja ajat sitten, eikä Plaza Gomillalla ole enää ensimmäistäkään baaria, vaikka 40 vuotta sitten se oli täynnä baaripöytiä, joiden ääressä kansa istui ja katseli, kun viereiseen Tito's-yökerhoon kuskattiin bussilasteittain tyylikkäästi pukeutunutta porukkaa. Tito's on nykyisin muisto vain.

    • ominnokin

      Minne päin Mallorcaa olette menossa? Toisissa kohteissa on Brittejä enemmän ja toisissa esim. Saksalaisia. Olimme viime kesänä Itä-Mallorcalla, jossa ei juuri Suomalaisia ollut käynyt. Olimme hotellimme ensimmäiset Suomalaiset. Eri kohteissa tunnelma vaihtelee suuresti.

      Siirryttyämme Santa Ponsaan Brittejä oli valtavasti.
      Olemme menossa jälleen itäpuolelle. Pidimme Mallorcasta paljon. Vähän kuin Kreikan ja Kanarian sekoitus..

      • itismallorca

        Tarkentaisitko "itä-Mallorcaa". Tuntuu oudolta ettei olisi suomalaiset käyneet.
        Sillot, Porto Christo ja Sa Coma -alueilla ainakin suht paljon suomalaisia.


      • ominnokin
        itismallorca kirjoitti:

        Tarkentaisitko "itä-Mallorcaa". Tuntuu oudolta ettei olisi suomalaiset käyneet.
        Sillot, Porto Christo ja Sa Coma -alueilla ainakin suht paljon suomalaisia.

        Kohde oli Canyamel. Kertoivat hotellissa, että olemme ensimmäiset Suomalaiset asiakkaat. Halusivat tietää, mikä sai meidät varaamaan juuri sinne kohteeseen. Hyvä valinta oli. Kohde on pieni ja idyllinen paikka. Eli Mallorcalta todella löytyy monen laisia lomakohteita, ei vain biletystä, onneksi. Nyt ollaan lähdössä kohta Cala Bonaan.


    • Justnii

      Haha, lähettekö Norwegianilla? Sama matkustuspäivä kans. Mihkä päin mallorcaa ootte menossa, ettiskelin just lentokenttäkuljetusta alcudiaan ja törmäsin samalla tähän.

      • ominnokin

        Hei. Katso Alpharoomin tai Hoppan bussikuljetukset. Olemme käyttäneet niitä helppoa ja edullista netistä etukäteen varaamalla...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      62
      7886
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      66
      5960
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      74
      5469
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      65
      5377
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      109
      4657
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      111
      2385
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1291
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1247
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      42
      1099
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1062
    Aihe