Käymme viikottain nuorimmaisen lapsen puheterapiassa. Kun hän on puheterapeutilla jäämme keskimmäisen lapsen kanssa neuvolan odotus/leikkitilaan yhdessä leikkimään tai piirtämään. Olen pistänyt merkille, että kun vanhemmat tulevat lapsiensa kanssa samaiseen tilaan niin kun ulkovaatteet on riisuttu niin vanhemmat sanovat lapselle että menehän leikkimään ja he itse istuvat alas ja alkavat selata puhelinta. No lapset katselevat yleisesti hetken ympärilleen ja palaavat vanhemman luo. Vanhemmat eivät nosta katsetta puhelimesta vaan tokaisevat että mee mee vaan leikkii on siellä niitä leluja. Lapsi käy useaan otteeseen roikkumassa vanhemmassaan ja aina vastaus on sama. Pieni ihminen vanhemman vieressä tuntuu huutavan joka solullaan vanhemman huomiota,mutta turhaan.
Kun puhutaan lapsen ja vanhemman kiintymyssuhteesta on vuorovaikutuksella ja läsnäololla suuri merkitys. Läsnäolo ei tarkoita samassa huoneessa olemista vaan sitä,että lapselle ollaan aidosti läsnä ja häntä kuunnellaan ja ollaan aikuisten oikeasti kiinnostuneita siitä mitä lapsella on sanottavaa tai näytettävää.
Haluaisinkin kysyä teiltä hyvät vanhemmat,että milloin olit viimeksi aidosti läsnä lapsellesi? Entä milloin puhelin oli viimeksi kädessäsi kun lapsesi tuli kertomaan omaa asiaansa ja sinä vastasit että joo oota ihan kohta tai ymmm?Jos näitä viimeksi mainittuja tapauksia mahtuu päivääsi enemmän kuin edellä mainittuja niin olisikohan muutoksen paikka?
Puhutaan usein lasten ruutuajasta,entäs se vanhempien ruutuaika sitten?
Tahtoisin sanoa kaikille vanhemmille,että olkaa aidosti läsnä lapsillenne. Menkää ulos vaikka metsäretkelle tai katsokaa leffa lapset kainalossa ja pistäkää kaikki älylaitteet silloin kiinni. Lapset ovat vain hetken lapsia.
Aurinkoista kesää!
Pienten ihmisten puolesta
3
225
Vastaukset
- Siis_jopa_ehkä
No olipahan kirjoitus. Torstaina, arkipäivänä, olet tekstisi kirjoittanut. Olet näemmä lastesi kanssa kotona ja lopen kyllästynyt siihen. Mitäs muuten lapsesi tekivät sillä aikaa kun kirjoittelit nettiin??? Voit tietenkin sanoa, että olivat päiväunilla. Mutta eikäs sinun pitäisi päiväunien aikana suunnitella seuraavia yhteisiä askarteluja, joita lastesi kanssa teet. Ja olisihan sinun pitänyt suunnitella iltapäivän metsäretkeä ja pakkailla eväitä ym. Mutta ei, sinä vain roikuita netissä.
- Läsnä_
Päiväunilla olivat ja nyt kun kirjoitan niin ovat tuossa pihalla isänsä kanssa kun laittelen tässä ruokaa uuniin. Arvasit oikein että kotona olen lasteni kanssa, mutta siinä menit kyllä metsään että olisin lopen kyllästynyt. Netissä (sinun sanoin) roikkuminen on ihan hyvää viihdettä, mutta ei koskaan mene lasteni tai edes mieheni ja minun tarpeiden edelle, meillä ei esim. oteta älylaitteita sänkyyn vaan siellä touhutaan kaksin jotain paljon mukavampaa kun lapset nukkuvat:)
Kovasti kirjoitukseni tuntui sinua närkästyttävän ettei vain olisi osunut ja uponnut:) - oeuroueroeuroeur
Taisi osua ja upota juuri siihen kännykkävanhempaan....näköjään et kestä totuutta. Olen aloittajan kanssa samaa mieltä. Liian paljon näkee näitä kännykköjään plärääviä vanhempia, joille lapset ovat toissijaisia...Monen monta kertaa olen nähnyt vaaratilanteita, kun joku äiti räpsyttelee kännykkäänsä tiellä ja pieni lapsi on vaarassa jäädä auton alle...Jokapaikassa lapsi on toisena kännykän jälkeen...on kyllä ihmeellistä, ettei sitä kännykkää voi jättää edes siksi aikaa katsomatta, kun on lasten kanssa, hävetkää ne vanhemmat, joille kännykkä on tärkeämpi kuin lapsenne asia, hävetkää!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va546848Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k375378Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko985308Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas974897Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin84720Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi194567Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa774553Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html524282Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast704125Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä234115