Ehjä piippu?

PiipunhattukinON

Miten saisi tietää onko savupiippu varmasti aivan ehjä? Kun vanha talo (yksikerroksinen) ja piippukin, saunaa ja takkaa lämmitetty paljon jo. Näkisikö millään kameralla kaikki pinnat sisältä, jos katolta laskisi kameraa alespäin hitaasti? Vai eristääkö mahdollinen noki jos on tullut hiushalkeamia? Nuohooja käy säännöllisesti kerran/vuosi, mutta luulen että vaan humpsuttaa harjallaan läpi ja se on siinä. Pukkaisiko savua jostain sisälle tai yläpohjatilaan jos sieltä olisi halki, sinne pääsee näkemään luukusta lampun lanssa kun nousee talonpäädyssä tikapuille, yhden sivun näkee vaan.

5

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xsdcvfgb

      Sinne yläpohjatilaan vaan reippaasti fikkarin ja ruuvarin kanssa, katotaan että tiilet ja saumat on ehjät. Samalla tarkistetaan läpiviennin eristys/palovillat. Ja kun piippu todettu ehjäksi, sitten palovillaa koko matkalle piipun ympärille vesikattoon asti. Sitten mennään katolle ja katotaan että sieläkin kaikki ehjää. Sisällä sama juttu, palomuurit ja piippu katotaan ettei ole halkeamia tai rakoja saumoissa. Yleensä sutarit näkee jo maasta onko piipun kanssa odotettavissa ongelmia.

    • Muurarilapiomiäs

      Eikös se pitäis olla rapattu ullakolla??!! Rappauksesta näkee hyvin, jos se on jostain vuotanut! Palomuuria ei sentään tavitse tiivistellä, piippu pitää olle ehjä, eikä tulen/savun päästä palomuuriin asti, sen tehtävä on estää lämmön siirtyminen puurakenteisiin..

    • rapattu

      kyllä.
      Läpivienneissä palovillaa tiiviisti.
      Palolaitos pystyisi paineistamaan hormit,tiiviys selviäisi.
      Kysy.

    • remppamies1

      Taas yksi uusavuton, "näkee yhden sivun", työnnä sinne kaksi pitkää lautaa ja näet kun menet sinne piipun viereen sen kunnon !!!!!!

    • Osa-aikaeläkeläinen

      Minä hoitelin tuon ongelman tilaamalla hormien kunnostuksen. Piiput kun ovat yli 100-vuotiaita. Toiseen hormiin laitettiiin uusi sisäpinta ja toinen putkitettiin. Nyt voin lämmittää uuneja hormien puolesta huoletta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1577
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1532
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      911
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      884
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe