Moottorin sisähajuhaitat

hajuhaitta

Mikä saa veneen dieselmoottorin vuosien myötä päästelemään pikkuhiljaa hajuja veneeseen? En nyt puhu mistään merkittävästä hajusta mutta uuteen veneeseen verrattuna pikkuhiljaa häiritsevästä. Hajut saa toki pidettyä poissa/ulkona pitämällä konekoppa alipaineisena ja hyvin tiivistettynä, mutta mikä saa kuuman koneen haisemaan? Voiko tuolle tehdä jotain? Kone on ulkoisesti ainakin puhdas ja öljytön kuten alustakin.

13

1692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venonen

      Onko öljyn, pakokaasun vai naftan hajua? Letkut ja tiivisteet alkavat menettämään tiiveyttään vanhetessa. Tiiviste estää vuodon ulkopuolelle, mutta haisee koska on kylläinen öljystä.

      Muistoja vain, ja keskimoottorikeinujan öljynkatkuinen ruorikoppi matkaa pohjoiseen.

    • hajuhaitta

      Hmm. Voisi hyvinkin olla tuosta. En oikein tunne noiden aineiden tuoksuja kuumina. Öljyä veikkaisin ensimmäisenä... Voiko letkujen uusimista perustella millään muulla syyllä kuin hajulla? Minkälainen elinkaari niillä muutoin on? (jep, koneet ei oo mun juttu... :D )

    • EnnenOliParemmin

      Tämä ei ole varmaa tietoa, vaan mutua. Nykyiset kemikaalidirektiivien mukaiset kumilaadut vanhenevat nopeasti verrattuna kolmekymmentä vuotta vanhoihin tuotteisiin. Ne eivät saa sisältää joitain myrkyllisiä aineita, jotka parantaisivat kumin kestävyyttä. Niinpä mm. kaikkien letkujen kaasutiiviys on huonontunut. Kaasut kykenevät menemään huomattavasti pienemmistä rei’istä kuin nesteet. Kalliiksi tulee, jos kaikki letkut ja tiivisteet pitää uusia määrävälein ellei halua hengittää myrkyllisiä kaasuja. Myrkkyjä välttelemällä kärsitään toisista myrkyistä.

      • Joku tiesi kertoa että tämä puuttuva aine olisi Cadmium. No joka tapauksessa veneemme vesipumppu menee huonoksi jo kahden kauden jälkeeen .Vuonna 2000 hankittu impelleri oli käytössä ainakin 7 vuotta enkä huomannut pumppaustehon pienenemistä. Pumppausteho arvioidaan joka syksy kun jäähdytysjärjestelmään ajetaan glykolia. Taidan laittaa vanhan impellerin takaisin.


    • Hajurotta

      Ongelman ratkaisua kyllä helpottaisi huomattavasti jos tietäisi minkälaista tuo haju on. Sitten voisi alkaa etsimään sitä lähdettä. Ja myös kuvaus millaisissa tilanteissa hajua tulee (kone kuumana, lyhen vai pitkä käytön jälkeen jne). Pelkkä (haju leviää veneen sisätiloihin) ei oikein vielä auta.

      Konekoppa auki ja katosmaan, onko koneen pinnoilla näkyvissä kosteutta ( nesteitä. Ja sitten haistelemaan / katosmaan vaikka hämärssä fikkarin valolla näkyykö hajua kaasumaisena.

      Hajulähteen mahdollisuuksia on paljon. Jos diesel, niin vaikka suuttimien vuoto. Kone voi huohottaa. Huohotusletku voi olla tukossa. Glygolia vuotaa vuostain. Öljyn vaihdon yhteydessä öljyä päässyt pakosarjalle / kannen pälle tms. Moottorin maali kuumenee liikaa ja käryää. Jne jne...

    • hajuhaitta

      Jep, varmasti helpottaisi, mutta valitettavasti en (vielä(kään)) tunne miltä kyseiset aineet haisevat "kuumina". Mutta eniten kone haisee pidemmän käytön jälkeen. Kone on ulkoisesti kyllä aivan puhdas ja ikääkään ei ole kuin vasta 7v, mutta mielälläni pitäisin vanhan veneen hajun kokonaan poissa...

    • Minun kautta aikojen suurin hajuhaitta sain aikaan kun kerran päätin käyttää Bilteman öljyt veneeni MD31A:n moottorissa. Haju oli sietämätön kunnes vaihdoin takaisin Volvon omaan öljyyn...

      • ValmistuttajaVolvo

        Biltema ei valmista öljyjä, Volvo ei valmista öljyjä. Kuka tietää mitä Volvo oikeasti valmistaa? Eri valmistajien moottorit muuttuvat Volvoiksi vihreällä maalilla. Suodattimet ym. muuttuvat Volvoiksi pakkauksella jne. Moottoriin sopivia hyviä öljyjä löytyy Nesteeltä, Mobiililta ja monilta muiltakin. Biltemasta en ostaisi öljyä edes polkupyörän ketjuun.


    • Kyse on mahdollisesti siitä että kampikammion huohotin vuotaa imusarjaan syötön sijasta muualle tai on tukossa vallan. Silloin huohtus voi tapahtua vaikka öljytikun putken kautta ja hajua tulee. Onko öljytikku ollut aina tiiviisti pohjassa kun tsekkaat öljyt?

    • mattisnoopy

      Mun 1965 Fordin 4 sylinterinen teollisuusdiesel haisi pikkasen. Sen yläpään tiivisteet vuotivat hieman. Venttiilikopan tiivistettä ei saanut millään pitämään täysin, kun koppa oli vuosikymmenien saatossa vähän vääntynyt. Minua vähäinen haju ei haitannut. Aloin tottua siihen kuin vanhan, uudelleen tervatun, soutuveneen tervan hajuun.

    • mattisnoopy

      Jatkan tohon mun edelliseen. Kuuluu melkein asiaan, että vanha dieseli vähän vuotaa oljyä. Siellä on tiivisteitä, jotka väistämättä alkavat vähän vuotaa 15-20 v:ssa, kunkone lähestyy peruskorjausikäänsä. Riippuu konetyypistä mitä ne ovat, mutta luettelen muutaman: ruiskutuspumpusta tulevan korkeapaineputken ja venttiilikoneiston kopan välinen kumitiiviste, kun vene avustaa koneella kallellaan kulkien, venttiilikopan tiiviste, öljyntäyttökorkin tiiviste (höyryjä), kampiakselin etutiiviste, kampikammion huohotusputki (höyryjä) ja öljypohjan tiiviste. Kun venttiilikannen kopan tiiviste tihkuu öljyä sitä voi joutua pakosarjan puolelle ja se alkaa savuta, jopa sen verran, että savuhälytin alkaa hälyttää. Silloin pitäis jo vaihtaa tiiviste ja katsoa kauanko se auttaa. Autotekniikan edesmennyt opettajani sanoi: "Kun katsoo varttuneen rekan moottorin dieselin öljypohjan alle, siellä on melkei aina öljypisaroita." Merimoottorit ja eri merkit ovat erinlaisia, mutta öljyvuotovapaata dieseliä tuskin on vielä olemassa. Näistä löytyy juttua: "Matkakuvat maapallon ympäri yksinäinen purjehtija"

    • Matkapurjehtija

      Tutkisin suutinten juurien vuodot koneen käydessä vähän kovemmilla kierroksilla.

      • vcxvxcv

        Minä taas laittaisin konetilan tuulettimen pyörimään, sillä ne hajut ulos menee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3446
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      795
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe