Hankasalmen Saarikankaan kierrätyspiste?!?!

älyHOIIIII

Ihmettelen sitä kuinka jotkut ihmiset heittää esim. sekajätteen keräyslavalle metallia, lasia tai sellaista mikä sinne ei kuulu, metallille ja lasille on omat astiat.

Perehtykää kierrätysmateriaaleihin ja siihen mihin ne kuuluu, turha on ihmetellä sitten jos jätemaksut nousee sillä tuollaiset kuormat on pilalla jos sinne mätetään väärää kierrätysmateriaalia, ne joko joudutaan lajittelemaan käsipelissä tai ne kipataan ns. kaatopaikalle ja molemmat on kalliimpia tapoja kuin se että kierrätys olisi tehty oikein ja kierrätysmateriaalit saadaan oikealla tavalla kierrätettyä ilman lajittelua kun ne olisi jo valmiiksi lajiteltu.

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RoskatRoskinaRoskiin

      Jaa'ha ? Lajittelu ei aina onnistu avohoidossakaan, kuten huomaamme.
      Yksin asuvana..... en viitsi lajitella pätkääkään, ettei ala haisemaan ! Lajitelkoon ne kenellä siihen on halua ja aikaa. TÄH?
      Jos et pääse ongelmastasi, käytä palautuspistettä..... se yleensä auttaa, on ilmaista, eikä haise.

    • älyHOIIIII

      Tarkoitin KUIVAJÄTE eikä sekajäte.

      En tarkoita nyt keittiössä syntyneitä jätteitä vaan metallia, rikkinäisiä kodinkoneita, lasia, kodin kalusteita yms, Saarikankaan kierrätyspisteessä jotkut heittää kuivajätteen joukkoon esimerkiksi vanhan pärekorin jossa tyhjiä pulloja, olisi helppo kipata ensin pullot lasinkeräykseen ja sitten kori kuivajätteen astiaan.

      Mutta ei jotkut viitsivät tuoda kierrätyspisteeseen kierrätettävät materiaalit mutta eivät viitsi lajitella niitä, jokainen kuntalainen maksaa tästä kierrätyspisteestä kerran vuodessa ja jos huonosti käy niin maksu nousee ja tuo maksu on pakollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      34
      2210
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1995
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1961
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1673
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1657
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1527
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1514
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1340
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1238
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1209
    Aihe