Hankasalmen Saarikankaan kierrätyspiste?!?!

älyHOIIIII

Ihmettelen sitä kuinka jotkut ihmiset heittää esim. sekajätteen keräyslavalle metallia, lasia tai sellaista mikä sinne ei kuulu, metallille ja lasille on omat astiat.

Perehtykää kierrätysmateriaaleihin ja siihen mihin ne kuuluu, turha on ihmetellä sitten jos jätemaksut nousee sillä tuollaiset kuormat on pilalla jos sinne mätetään väärää kierrätysmateriaalia, ne joko joudutaan lajittelemaan käsipelissä tai ne kipataan ns. kaatopaikalle ja molemmat on kalliimpia tapoja kuin se että kierrätys olisi tehty oikein ja kierrätysmateriaalit saadaan oikealla tavalla kierrätettyä ilman lajittelua kun ne olisi jo valmiiksi lajiteltu.

2

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RoskatRoskinaRoskiin

      Jaa'ha ? Lajittelu ei aina onnistu avohoidossakaan, kuten huomaamme.
      Yksin asuvana..... en viitsi lajitella pätkääkään, ettei ala haisemaan ! Lajitelkoon ne kenellä siihen on halua ja aikaa. TÄH?
      Jos et pääse ongelmastasi, käytä palautuspistettä..... se yleensä auttaa, on ilmaista, eikä haise.

    • älyHOIIIII

      Tarkoitin KUIVAJÄTE eikä sekajäte.

      En tarkoita nyt keittiössä syntyneitä jätteitä vaan metallia, rikkinäisiä kodinkoneita, lasia, kodin kalusteita yms, Saarikankaan kierrätyspisteessä jotkut heittää kuivajätteen joukkoon esimerkiksi vanhan pärekorin jossa tyhjiä pulloja, olisi helppo kipata ensin pullot lasinkeräykseen ja sitten kori kuivajätteen astiaan.

      Mutta ei jotkut viitsivät tuoda kierrätyspisteeseen kierrätettävät materiaalit mutta eivät viitsi lajitella niitä, jokainen kuntalainen maksaa tästä kierrätyspisteestä kerran vuodessa ja jos huonosti käy niin maksu nousee ja tuo maksu on pakollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7825
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5921
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      63
      5405
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5303
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4632
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      108
      2349
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1241
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1185
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1036
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      45
      1006
    Aihe