Split ja makarska, asuminen/rannat+ ideoita

essuni

Olen varannut heinäkuulle lennot splittiin
idea oli viettää pari yötä ensin splitissä ja sitten ajella pariksi yöksi makarskaan.
Kumpaan kohteeseen varaisin hotellin ja kumpaan halvemman huoneiston?
Reissu tulee lahjaksi ja ajattelin että toiseen panostaisin enemmän, olisi esimerkisi uima-allas mihin pulahtaa, siten myös kiinnostaa kummassa ns. keskustassa huonommat rannat niin sinne varmaan kantsisi hotelli nappaa ja toiseen sitten vaatimattomampi majoitus kivan rannan ja menojen ääreltä :)

Kiitän kovasti niille jotka osaavat vastailla. Ideoita otan myös vastaan.

Makarskan kahden yön jälkeen luultavasti vuokra-auton palautus splittiin ja 3-4 päiväksi ohjelma ja majoitus vielä myöskin uupuu. kenties hvarin tai bracin saarelle, krkan luonnonpuisto myös kiinnostaa.

pariskunta 25v

2

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a-antti

      Huoneiston saaminen alle viikoksi on haasteelista. Lomasesonki - nääs. Ja vielä vähän luxustakin pitäis olla.

      Oliskohan parempi, jos katsoisit sen luxuksen viikoksi ja jos on kallis, siirrät vähän kauemmaksi keskustasta tai jätät sen uima-altaan pois - niin, jos siitä fyffestä ottaa kiinni. Usein sielläpäin vuokralaiset "vaihdetaan" lauantaina - taaskin haaste..? Kivat ja halvat paikat meren ääreltä alkaa olla varattuja, pidä kiirettä ja hyväksy vähän syrjäisempikin paikka. Kroatiassa on kauppoja, ainakin vielä, niin, että huonojalkaiset mummotkin saa ostokset tehtyä omalta kylältä..

      Noilla suunnilla on muitakin auto/bussi/laivamatkan päässä olevia kohteita;kaupunkeja, luonnonpuistoja ja saaria. Näissä Kroatiakeskusteluissa on tällekin keväälle käyty niitä osin moneenkin kertaan läpi. Ehdotan, että tsiikaat niitäkin yleiskuvan saamiseksi. Hyvä tietolähde on myös eri matkanjärjestäjien esitykset alueen mahdollisuuksista ja erityispiirteistä. Tarkistaka keskustelut auton vuokraamisesta rajanylitysten suhteen (on ihan yleismaailmalliset säännöt, mutta voivat yllättää..).

      Pidän Kroatiaa turvallisena ja mukavana maana. Lomailumaana.

    • glitter5

      Samantyyppiset suunnitelmat täällä: heinäkuun puolessavälissä lento Splitiin ja sieltä Makarskalle. Ajattelimme niin, että menemme suoraan Trogirista Makarskaan kolmeksi päiväksi ja sitten päiväksi takaisin Splitiin. Sieltä suunnitelmissa jatkaa lautalla Italiaan Anconaan, josta sitten taas junalla Riminille 4-5 päiväksi. Paluu näillä näkymin Venetsiasta takaisin koto-Suomeen. Tour de Adriatic -matka siis tiedossa.

      Bussit ovat kuulemma Kroatiassa edullisia ja verkosto toimii. Toisaalta taksitkaan eivät aivan hirveitä maksa.

      Jos/kun heinäkuussa taitaa olla melko kuumaa Kroatiassa, niin Splitin kaupunki ei sinänsä kovin paljoa houkuttele. Ennemmin Makarskalle Adrianmeren rannalle naatiskelemaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1692
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1445
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      68
      1169
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1163
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1055
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      979
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      960
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    9. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      861
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    Aihe