ekologisuus vertailu. laiva VS vene

luontohankiittää

7 metrin puupaatti hytillä. koneena janmarin 9hp kone. kulutus 2 litraa tunti...iso ruottinlaiva jossa osa ihmisiä vielä harjoittaa haureutta, kulutus noin 6 tonnia tunnissa. pääsee sillä puupaatillakin ruottiin ja paljon egologisemmin. rahaakin säästyy ja luontokin kiittää.

6

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietisvähä

      Sinähän varmaankin provoilet vai mitä?
      Nimittäin aika korkeaksi arvioit tuon laivan kulutuksen. No vaikka olisikin tuon verran niin vertaappa silleen että 2500 ihmistä menee 20 kn sillä laivalla ruotsiin ja sinä eukkosi kanssa 5-6 kn veneelläsi. Kummassa tapauksessa kulutus / henkilö on isompi? Lisäksi laivassa menee samalla vielä lastiakin rekka-auto kaupalla. Haureuskin on ihan jees.

      • nytpukkaalaskelmaa

        jos laivassa on 2500 ihmistä ja kulutus 6 tonnia, se tekee 2,4 litraa tunnissa henkilö kohti kun taas janmari menee 2 litralla. laivan epäekologisuutta pahentaa se että haurauden harjoittamisen parhaana paikkana se houkuttelee enemmän matkustajia kuin putput-vene. toisaalta laiva työllistää ja palkansaajilla on varaa ostaa flexi-fuel autoja jotka vähentävät hiilijalanjälkeä.


      • mietisvähä
        nytpukkaalaskelmaa kirjoitti:

        jos laivassa on 2500 ihmistä ja kulutus 6 tonnia, se tekee 2,4 litraa tunnissa henkilö kohti kun taas janmari menee 2 litralla. laivan epäekologisuutta pahentaa se että haurauden harjoittamisen parhaana paikkana se houkuttelee enemmän matkustajia kuin putput-vene. toisaalta laiva työllistää ja palkansaajilla on varaa ostaa flexi-fuel autoja jotka vähentävät hiilijalanjälkeä.

        Niin mutta janmarilla menee nelinkertaisesti aikaa sinne ruotsiin. Joten mites se kulutus? Lisäksi kustalorotat suoraan ylilaidan ja paskallakin on pakko käydä kun noinkauan matkakestää. Eli olis kauhee juttu jos kaikki lähtis putput veneillä! Voi sitä roskan ja paskan määrää siellä törttöilevässä ja mölisevässä venejonossa. 1000 putputtia olis 7 km jono oikeesti tietysti 4 x pitempi.
        Joku laiva kulkee jo kaasulla joten päästöt sillä saralla pienenee kokoajan.


      • olenlyötyhenkisesti

        voi hemmetti soikoon sun juttujasi. olet selvästi minua fiksumpi ja sain nyt kyllä turpiini kunnolla. ei jutuissani ole tolkun tolkkua. olet oikeassa jopa siinä haureus-asiassa. menen kotiini miettimään asioita uudelleen.


    • MoottoreistaTietävä

      Vuosia sitten jo oli laivakoneiden ominaiskulutus 110g/hv/tuntia kohti ja ei mikään nykyaikainenkaan venemoottori pääse noin pieniin kulutuslukemiin, joten selvästi laivat on kaikkein taloudellisimpia polttoaineen kannalta laskien ja aikoinaan käyttivät raskasta polttoöljyä joka ei muille soveltunut ja nykyisin kaasut lienee veilä halvempia.

      • prutprut

        Wärtsilän uusimmissa myllyissä kulutus on n.135-140g/hp/h


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      49
      3311
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      525
      2013
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1907
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      19
      1561
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1498
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1376
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1277
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1195
    Aihe