Karjalan Liitto ei pidä siitä että evakkoja

ja turvapaikanhakijoita rinnastetaan, törkeää se onkin. Evakoilla ja turvapaikanhakijoilla kun ei paljon yhteistä ole.

“Evakkomatkalla kulkivat äidit, lapset sekä vanhukset. Isät ja pojat olivat puolustamassa isänmaataan rintamalla. On törkeää verrata evakkoja tämän päivän pakolaistilanteeseen”

Kkuinkakohan moni matu raivaisi kuokalla ja hevosella oman peltonsa, rakentaisi hartiapankilla kotinsa ilman mukavuuksia, elättäisi itsensä, kouluttaisi lapsensa ja maksaisi veronsa?

Karjalan Liiton puheenjohtaja Marjo Matikainen-Kallström:

http://www.karjalanliitto.fi/tiedotteet/puheet/ollako_evakko_vai_pakolainen

Mutta "suvaitsevaiset" haluavat tämänkin asian vääristää.
36450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Karjalaiset evakot olivat oman maan kansalaisia kun taas nämä turvapaikanhakijat, pakolaiset ovat vieraan maan kansalaisia, minun mielestä maahamme tunkeutujia.

Äänestä

Mitäs suomalaiset tunkeutuivat Ruotsiin, Yhdysvaltoihin ja muualle maailmaan? Pysyisivät sisäsiitoksissaan kuten liekalaiset tekevät.

Siirtolaisuus ja pakolaisuus on ihan normaalia. Rasismi on sairasta.

Äänestä
  • Pakolaisuus ei ole normaalia, etkä sinä ole normaali. Olet mielisairas - harhainen.

    Äänestä

  • Suomalaisilla oli työpaikat ko. maissa jo etukäteen katsottuina. Ei ollut valmiita pöytiä eikä rahatukkoa ensihätään, ei edes asuntoa. Suomalaiset menivät heti työhön, kun oli pakko elääkseen niin tehdä. Ei voinut jäädä vuosiksi makailemaan ja eduista nauttimaan niinkuin nämä nykyajan"työnpaikkaajat" tekevät. Nämä "evakot" ja "siirtolaiset" ovat ihan omien sanojensakin mukaan vain elintason perään, ilmaista hilloa tavoittelemassa. Jos on oikeasti hätä, kelpaa ensimmäinen turvallinen maa, ei tulisi mieleenkään shoppailu saati takaisin paluu, kun ruoka on huonoa ja majoitus ei ole hotellitasoa, vaikka on juuri ryömitty lantamajoista. Jos näiden henkeä joku uhkaa, voi vain kuvitella, mikä/kuka se olisi. Eivät ole mitään edes omassa maissaan, eivät kiinnosta ketään, mutta täällä saavat heti kunniakansalaisten statuksen. Onhan se upeaa olla edes kerran tervetullut ja runsailla lahjoilla palkittu erittäin tärkeä ihminen.

    Äänestä

  • Paskan marjat. Ei ollut siirtolaisilla jotka lähtivät USA:an 1900-luvun alussa hajuakaan tulevasta työpaikasta. Ei silloin eletty internet-aikaa eikä tiedetty edes paljoa siitä mihin oltiin lähdössä.

    Äänestä

  • Ujjxjkxkk kirjoitti:

    Paskan marjat. Ei ollut siirtolaisilla jotka lähtivät USA:an 1900-luvun alussa hajuakaan tulevasta työpaikasta. Ei silloin eletty internet-aikaa eikä tiedetty edes paljoa siitä mihin oltiin lähdössä.

    Ei mutta töihin pääsivät ja menivät heti, ei jenkeissä elätetty tyhjäntoimittajia.

    Äänestä

  • no ne suomalaiset meni sinne töihin

    Äänestä

Lieksalaiset eivät ole pääosin lainkaan suomalaisperäisiä. Väestö koostuu Ruotsi-Suomen aikaan alueelle sijoitetusta suuresta mustalaispopulaatiosta, Simo Hurtasta ja ryssistä. Ainoita alueella oikeasti asuneita suomalaisia olivat alkuperäisasukkaat saamelaiset ja alueelle muuttaneet savolaiset kaskenpolttajat.

Äänestä
  • Mitäs sitten???

    Äänestä

  • niinkö kirjoitti:

    Mitäs sitten???

    No sitä sitten että luultavasti olet maahanmuuttajien jälkeläinen.

    Äänestä

  • mamut kirjoitti:

    No sitä sitten että luultavasti olet maahanmuuttajien jälkeläinen.

    Raskin Pian isoisä oli Viipurin suomalaisia kommunisteja. Ei silti kiinnostanut jäädä rakentamaan kommunismia. Sitä vaan ihmettelen että kuinka ukon jälkeläiset monessa polvessa ovat tulipunaisia ja palavasieluisia komukoita sekä ainakin osittain skitsofreenikoita.

    Äänestä

  • mamut kirjoitti:

    No sitä sitten että luultavasti olet maahanmuuttajien jälkeläinen.

    Isoisäni oli tataari ja -äitini karjalainen. Haitanneeko tuo mitä, itse kun en ole voinut sukuani valita, jotkut kuulemma voi. Eikä kukaan ole huomannut mitään eikä ihmetellyt.

    Äänestä

Jopas sontatunkion tonkijat pillastuivat! Karjalaiset evakot ovat Suomalaisia,näissä tulokkaissa pieni osa on oikeita pakolaisia,suurin osa ihan muista syistä tännekin tulleita.
Käsitteet sotketaan tahallaan tiettyjen tahojen politiikan mukaisesti. Näin yritetään kääntää kansalaisten mielipide hyväksyväksi tämän kuluautomaatin toiminnalle. Tässäkin ketjussa tämä tuli heti esille. Kohta heilahtaa ensimmäinen r- kortti erimieltä olevalle.
Suomalaisiakin on joutunut lähtemään työn ja leivän perässä myös Ruotsiin joka oli satojen tuhansien Suomalaisten toimeentulon pelastaja.Suomi oli silloin köyhä ja kohta on sama tilanne.Mihinkä sitten Suomalaiset lähtevät työn perässä kun Ruotsikin on täynnä työ(?)voimaa?

Äänestä
  • Ruotsi on romahtamassa muslimiensa kanssa.

    Äänestä

Jos karjalaiset lasketaan suomalaisiksi niin miksi vepsäläisiä, inkeriläisiä, vatjalaisia virolaisia, liiviläisiä, mordvalaisia, mareja, udmurtteja, komeja, hanteja, manseja, unkarialaisia, nenetsejä, enetsejä, nganasaneja ja selkupeja ei lasketa suomalaisiksi? Suomi on ollut Venäjän ja Ruotsin vallan alla. Em. kansoista osa on ollut osa suomea rajan siirtyessä. Kyllä karjalaiset ovat ensisijaisesti karjalaisia eikä suomalaisia.

Äänestä
  • Unohdit, suomalaisia ovat myös issat, irakilaiset, pakistanilaiset, iranit, tsadilaiset ja turkkilaiset, tarpeeksi taaksepäin kun mennään. Suomalaisethan ovat alunperin mustaihoisia, täällä kylmässä pohjoisessa ovat vain kalvenneet pakkasessa ja ainaisessa pimeydessä. Siis kyllä afrikaanitkin ovat ihan supisuomalaisia, siinä missä liivit, pöksyt ja muut entsyymitkin.

    Äänestä

  • koko.suomi kirjoitti:

    Unohdit, suomalaisia ovat myös issat, irakilaiset, pakistanilaiset, iranit, tsadilaiset ja turkkilaiset, tarpeeksi taaksepäin kun mennään. Suomalaisethan ovat alunperin mustaihoisia, täällä kylmässä pohjoisessa ovat vain kalvenneet pakkasessa ja ainaisessa pimeydessä. Siis kyllä afrikaanitkin ovat ihan supisuomalaisia, siinä missä liivit, pöksyt ja muut entsyymitkin.

    Nykytiedon mukaan Suomensukuisilla kansoilla on kielellinen ja geneettinen sukulaisuus sekä toisinaan sosiaaliset samankaltaiset käyttäytymistavat- ja normit . Samoja yhteneväisyyksiä ei löydy välttämättä tsadilaisten ja muiden ambomaalaisten kanssa.

    Äänestä

Minä olen evakon lapsi ja ainakin yksi asia oli samoin: Karjalaisia syrjittiin, ryssiteltiin murteen takia ja uskontoamme pilkattiin. Kutsuttiin valehtelijoiksi, jos kerrottiin elämästä Karjalassa. Karjalaisten väitettiin vievän ruuan paikallisten suusta, kun maita jaettiin jne.

Tämän kokemuksen, jonka kymmenet tuhannet evakot ovat kokeneet ja me kuulleet vanhemmiltamme jakavat nyt maahanmuuttajat. Ihmisarvoa heillä ei pilkkaajien puheissa ole ollenkaan. Täysin kunnollisen ja muita kunnioittavan ihmisen pitää kuunnella leimaamista kaiken maailman rikolliseksi jne.

Näin toteaa myös Karjalan Liitto: "Karjalaisten sijoittumista eri puolille Suomea on pidetty esimerkkinä monissa esitelmissä ja puheissa nykyisten Suomeen tulevien pakolaisten, niin kiintiöpakolaisten kuin turvapaikanhakijoiden sopeutumisessa. Näin voidaankin tehdä, kuten Outi Fingerroos Karjalan Liiton 75-vuotisjuhlaseminaarissa keväällä 2015 teki, mutta silloin on visusti pidettävä käsitteet erillään.

Karjalaisten on helppo ymmärtää omien kokemusten pohjalta pakolaisten kohtaamia vaikeuksia yhteiskunnassa, vaikka lähdön syyt eivät välttämättä ole samoja kuin aikoinaan karjalaisilla evakoilla."

Ihmisten solvaaminen, nimittelemällä ja niputtamalla heitäja syrjiminen uskonnon perusteella ei siis ole se asia, jota Karjalan Liitto tarkoittaa.

Äänestä

Lieksan väki koostuu evakoista ja heidän jälkikasvusta

Äänestä
  • Muttei Karjalan evakoista.

    Äänestä

  • tunnemme.toisemme kirjoitti:

    Muttei Karjalan evakoista.

    Koostuu monen kulttuurin evakoista.

    Äänestä

  • tunnemme.toisemme kirjoitti:

    Muttei Karjalan evakoista.

    Onhan täällä niitäkin. Suojärveltä lähteneiden nenkosten lapsia ja bunukoita.

    Äänestä

LAUKKURYSSIÄ KAIKKI EIKÄ KAIKILLA TAINUT OLLA OMA LAUKKU.

Äänestä

Lieksasta ja sen luovuttamisesta Venäjälle keskusteltiin Tarton rauhan yhteydessä 1920 luvun taitteessa. Venäläiset vaativat lopulta "enää" Repolaa ja Porajärveä jotka molemmat annettiin venäläisille suomalaisten sotilaiden väistyessä venäläisten tieltä.
Lieksa voisi olla osa äiti Venäjää jos Repolaa ja Porajärveä ei olisi uhrattu suosiolla.

Äänestä
  • Ei kurvailtas bemukalla pitkin kyliä kun Putte käskyttäisi peräkammarinpojat kuokan varteen.

    Äänestä

Hyvä juttu tuo että asia selvennettiin. Karjalan Liitolla ei ole mitään maahanmuuttoa vastaan vaikka rasistit yrittävät niin (taas kerran) valehdella.

Äänestä
  • Onko joku väittänyt suvakki?

    Harvalla on jotain maahanmuuttoa vastaan, mutta elintasopakolaiset eivät ole maahanmuuttajia.

    Äänestä

  • o09o0090o kirjoitti:

    Onko joku väittänyt suvakki?

    Harvalla on jotain maahanmuuttoa vastaan, mutta elintasopakolaiset eivät ole maahanmuuttajia.

    Älä poika huutele. Voisit olla Puten käskytyksessä huonommassa lykyssä.

    Äänestä

  • Ei siitä ollut kyse, vaan siitä että Liitto ei halua turviksia rinnastettavan evakkoihin. Kuten monet suvakit ovat tehneet.

    Äänestä

Vuokrataan peräkammarinpojat Putinille töihin. Viikko töitä Venäjällä ja viikko vapaata Suomessa. Jos ei käy töissä ei ajella bemukalla eikä tule rahaa.

Äänestä

Töitä ainakin olisi Pojille.

Äänestä

Ajele vaan rutinoff ladala

Äänestä

eikö siel pielisellä ois niin isoo saarta et voisivat nää uhka-pelko -musta vaan kun tuntuu -rolliajattelijat asuttaa omaan pelko-reservaattiin,saisivat olla sit ihan rauhas omas pikku ympyrässään, paatti kävis kerran viikos mantereella muonaostoksillla

Äänestä

siinä on ideaa,oma saarivyöhyke ainakin 500 metriä ettei saa lähestyä ja tutka ehdottomasti pittää olla ja oma saariarmeija tunkeilijoille tähystystorneineen, rantaa stop-seis kyltit varmuuden vuoksi,ymrärivuotinen valvonta

Äänestä
  • Tätä olen miettinnä ja pohtinna, että Karjalalaiset evakot kaipasi ain sinne kotiin,kauniiseen karjalaan, synnyinmailleen. Niin, ne kaikki piti jättää, ja alkaa elämä täällä siirtotiloilla....Mutta, en ole kuullut yhdenkään Afrikan sarvesta taikka Irakista saapuneen "turvapaikka"turistin kaipaavan kotimaahansa. Lähinnä he (kaipaavat)/rakastavat Lieksan sosiaalitoimen pohjatonta kukkaroa ja täysihoitoa täällä Lieksassa.....

    Äänestä

  • veronmaksaja1538 kirjoitti:

    Tätä olen miettinnä ja pohtinna, että Karjalalaiset evakot kaipasi ain sinne kotiin,kauniiseen karjalaan, synnyinmailleen. Niin, ne kaikki piti jättää, ja alkaa elämä täällä siirtotiloilla....Mutta, en ole kuullut yhdenkään Afrikan sarvesta taikka Irakista saapuneen "turvapaikka"turistin kaipaavan kotimaahansa. Lähinnä he (kaipaavat)/rakastavat Lieksan sosiaalitoimen pohjatonta kukkaroa ja täysihoitoa täällä Lieksassa.....

    Siellä taas yksi yleistäjä. Kyllä kaipaavat kotimaihinsa ja odottavat sitä, että maailma muuttuisi ja sodat loppusivat. Ei ne lopu kun aina löytyy näitä rasistisia pellejä, jotka ilkeydelläään kasvattavat vihaa kansojen kesken. Ei ole mitään järkeä liekalaisen periksen räksyttää maahanmuutosta, kun on itsekin sukujuuriltaan maahanmuuttaja.
    Afrikasta ollaan kaikki lähtöisin. Aika on auttaa heitä, joita valkoinen mies on iät ja ajat jo sortanut. Ei se vaadi kuin historiaan perehtymistä ja ymmärrystä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


törkeä-juttu kirjoitti:

ja turvapaikanhakijoita rinnastetaan, törkeää se onkin. Evakoilla ja turvapaikanhakijoilla kun ei paljon yhteistä ole.

“Evakkomatkalla kulkivat äidit, lapset sekä vanhukset. Isät ja pojat olivat puolustamassa isänmaataan rintamalla. On törkeää verrata evakkoja tämän päivän pakolaistilanteeseen”

Kkuinkakohan moni matu raivaisi kuokalla ja hevosella oman peltonsa, rakentaisi hartiapankilla kotinsa ilman mukavuuksia, elättäisi itsensä, kouluttaisi lapsensa ja maksaisi veronsa?

Karjalan Liiton puheenjohtaja Marjo Matikainen-Kallström:

http://www.karjalanliitto.fi/tiedotteet/puheet/ollako_evakko_vai_pakolainen

Mutta "suvaitsevaiset" haluavat tämänkin asian vääristää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu