MAATALOUSTUKIPOISTETTAVA HETI!

SGTRF

Kokoomusloisten maataloustuet eli siis sosiaalituet Ainakin 4 miljardia euroa vuodessa ympäristöhaitat

Maataloustuet ovat Suomessa 4 miljardia euroa vuodessa eli tuhansia euroja perhettä kohden[1]. Toisen laskelman mukaan ne ovat noin 5 miljardia euroa vuodessa.
Kummassakin luvussa olivat mukana vain EU:n tullimuurein sääntelemä ylihinta sekä veronmaksajien valtion ja EU:n kautta maksamat suorat
ja epäsuorat maataloustuet Suomeen. Päälle on siis laskettava tueksi mm. vesistöjen saastuttamisen maksuttomuus.

Maataloustuet olivat 4 miljardia euroa ympäristöhaitat. ehkä miljardi euroa epäsuoraa hintatukea:

Suomen maksamat maataloustuet 1100 miljoonaa euroa (suora maataloustuki 555, ympäristötuki 265, luonnonhaittakorvaus 304 miljoonaa).
EU:n maksamat tuet 766 miljoonaa (541 107 118 miljoonaa vast.).
Luopumis- ym. tuet 260 miljoonaa, maatalouden kehittäminen 116 miljoonaa euroa.
STM:n osuudet maatalouseläkkeistä 531 ja lomituksista 219 miljoonaa.
Maataloustuotteiden hintatuki (eli tuontisuojalla korotetut hinnat) maksaa kuluttajille ehkä miljardi euroa, tästä ei ole edes olemassa kunnon selvitystä [2].
Näiden 4 miljardin euron päälle tulevat ympäristöhaitat eli puuttuvat ympäristöhaittaverot kuten 1990-luvulla lakkautetut lannoitehaittaverot.

Virossa ruoka oli paljon halvempaa kuin Suomessa
Ruotsissa kansallista maataloustukea ei makseta lainkaan

Maatalousperheet ovat muita rikkaampia!!!!!!!!!

Tilastokeskuksen mukaan maanviljelijöiden käytettävissä olevat tulot olivat jopa 49 prosenttia korkeammat kuin keskivertokotitalouden.
Henkeä kohti laskettuna tulot olivat 17 prosenttia korkeammat.

maatalousyrittäjäkotitalouden käytettävissä oleva mediaanitulo oli 51 753 euroa, palkansaajaperheen 41 127 euroa, ero 26 % (työntekijäperheeseen 38 %).
Tulot henkeä kohden ovat samansuuntaisia. Koska maatiloja on 63 000], 4 miljardin tuki tekee tilaa kohden on 64 000 euroa,
siis enemmän kuin tuo tilan mediaaninettotulo. Maataloustyön arvo on siis negatiivista kuten eräiden Neuvostoliiton teollisuuskombinaattien.

Esimerkkejä

viljatilan tulos on hyvän satovuoden jälkeen 136 000 euroa, mistä suoria tukia 106 000 euroa, epäsuoria tukia ehkä puolet lisää.
Liikevaihdosta maataloustukien eli tilatuen, ympäristötuen ja LFA-tuen osuus oli viime vuonna Taruman laskelmien mukaan noin 55 % eli 106 000 euroa"[6].
Päälle tulevat mm. protektionistinen hintatuki (tullit, tuontirajoitukset, vientituet ym.), lomituskustannukset (jotka muiden alojen yrittäjät
ja työntekijät maksavat työpanoksellaan) jne. sekä puuttuvat ympäristöhaittaverot, lisäksi maataloudella on verotuksellisia etuoikeuksia muiden alojen kustannuksella.
Niiden tuotanto johtuu "ympäristöpolitiikasta" (tässä maataloustuen piilomuoto), vaikka biopolttoaineiden on todettu olevan ympäristölle perinteisiä pahempia.

Tulisi paljon halvemmaksi maksaa nykyisille maanviljelijöille suoraa sosiaaliturvaa heidän lopun elämäänsä
ja ostaa säästyneillä rahoilla kaupasta vaikka paljon kalliimpaa ruokaa. Silloin viljelijät tuottaisivat sitä, mistä ihmiset oikeasti haluavat maksaa, siellä,
missä mikin tuote olisi järkevintä tuottaa.

Maanviljelijöiden tulot ovat puolta suuremmat kuin muiden kotitalouksien, ja ero on kasvanut. Lisäksi tiedot heidän työtunneistaan eivät vaikuta luotettavilta.

Jos maataloustukiin käytettävät rahat (4 miljardia euroa vuodessa) jaettaisiin veronalennuksina suomalaisille palkansaajille,
nousisi keskivertopalkansaajan nettotulotaso n. 2000 euroa vuodessa.

Haluatko todella ylläpitää maataloustukea vai ottaisitko mieluummin 2000 euron veronalennuksen?

Tällä rahalla ihmiset voisivat esim. käydä useammin ravintolassa ja elokuvissa, ostaa kirjoja, matkustella jne.

http://liberalismi.net/wiki/Maataloustuet

16

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toukohousupolo

      Sata hehtaaria tukipeltoa ja 110 000 euroa tukirahaa osuuspankin tilille.Päälle kepukunnan virasta palkka.Kallis toukohousu yhteiskunnalle.

      • glx

        sata hehtaaria tukipeltoa ja 110000 euroa tukirahaa. Et sitten valehdellut kuin yli puolet. Jos on 100 ha tukikelpoista peltoa niin siitä saa enimmillään kaikkien ympäristökorvausten jälkeen alle 50000 euroa. Tarkalleen 100 ha hehtaari tuki on esim C alueella 45400 euroa. Erilaiset lisätoimet jos ottaa saa muutaman kympin lisää, mutta kokonaistuki jää silti alle 500 euroa ha.


      • SGTRF
        glx kirjoitti:

        sata hehtaaria tukipeltoa ja 110000 euroa tukirahaa. Et sitten valehdellut kuin yli puolet. Jos on 100 ha tukikelpoista peltoa niin siitä saa enimmillään kaikkien ympäristökorvausten jälkeen alle 50000 euroa. Tarkalleen 100 ha hehtaari tuki on esim C alueella 45400 euroa. Erilaiset lisätoimet jos ottaa saa muutaman kympin lisää, mutta kokonaistuki jää silti alle 500 euroa ha.

        Itse valehtelet summa on reilusti yli 100 000. Kepuloinen pettää aina.


      • glx
        SGTRF kirjoitti:

        Itse valehtelet summa on reilusti yli 100 000. Kepuloinen pettää aina.

        Turhaan minun kanssa kinaat . Minä takuulla tiedän paremmin joka ikisen tukisumman mitä on olemassa. Mutta valehtele nyt niin paljon kuin huvittaa, jos siitä on lapsen mieli hyvä.


    • uusipuoluetilauksessa

      Mikä on se puolue joka tämän hulluuden lopettaisi. Perussuomalaisetkin huuteli oppositiosta kaikkia yritystukia vastaan. Nyt ovat vain lisäämässä niitä. Hulluintahan tässä on se että puolustellaan tukiaisia sillä että suomalaiset saavat puhdasta ruokaa. Katsokaahan vaikka leikkeleiden lihan alkuperämaata. Aika harvassa tuotteessa nykyään lukee "suomalaisesta lihasta". Eli jos ei lue, lihan alkuperämaa on jossain muualla. Sitä kun ei ole pakko ilmoittaa, lukee vain "valmistettu Suomessa". Veronmaksajat tukevat ulkomaille vietävää lihaa ja viljaa. Miksi vitussa?

      • glx

        Mikään puolue ei tule niitä lopettamaan. Itse asiassa Eu:ssa on jo täydessä käynnissä uuden agendakauden valmistelu. Suuria muutoksia ei ole tulossa. Tuet eivät tule kokonaisuutena laskemaan ,mutta tulevat painottumaan enemmän vihertämiseen , eli viheralueiden perustamiseen ja vastaavaan.


    • fkfjhfhfdhd

      Kannattaisi kokeilla myös työelämää jos keskellä päivää taas noita avauksia kun uuninpankolta on joskus hangon kanssa hätistelty työnhakuun.

    • onainaliikaa

      Liika

    • onlisättävä

      Maataloustukea

    • KAKSIkertaistettava

      T&UKI olisi

    • Taas joku pönttö jakaa tätä virheellistä tekstiä. Mikä on motiivi?

      • Isäntä1

        Pienen viljatilan tuotto hyvänä satovuotena on 436 000euroa! Sen päälle tuet tilastojen mukaan 40 miljardia! Eikö mikään riitä?


      • Bönde1
        Isäntä1 kirjoitti:

        Pienen viljatilan tuotto hyvänä satovuotena on 436 000euroa! Sen päälle tuet tilastojen mukaan 40 miljardia! Eikö mikään riitä?

        Hyvä vitsi!


    • nollaverolla

      1000 euroa netto per hehtaari.Veronmaksu nolla.

      • exbönde

        Tämä kaveri tuntuu tietävän! Taisit kirjoitella suu täynnä suomalaista ruokaa ja pää täynnä suomalaista olutta! Näytä laskelma, pöljä!


      • bönde1

        Esimerkkejä

        viljatilan tulos on hyvän satovuoden jälkeen 436 000 euroa, mistä suoria tukia 306 000 euroa, epäsuoria tukia ehkä puolet lisää.
        Liikevaihdosta maataloustukien eli tilatuen, ympäristötuen ja LFA-tuen osuus oli viime vuonna Taruman laskelmien mukaan noin 55 % eli 306 000 euroa"[6].
        Päälle tulevat mm. protektionistinen hintatuki (tullit, tuontirajoitukset, vientituet ym.), lomituskustannukset (jotka muiden alojen yrittäjät
        ja työntekijät maksavat työpanoksellaan) jne. sekä puuttuvat ympäristöhaittaverot, lisäksi maataloudella on verotuksellisia etuoikeuksia muiden alojen kustannuksella.
        Niiden tuotanto johtuu "ympäristöpolitiikasta" (tässä maataloustuen piilomuoto), vaikka biopolttoaineiden on todettu olevan ympäristölle perinteisiä pahempia.

        Tulisi paljon halvemmaksi maksaa nykyisille maanviljelijöille suoraa sosiaaliturvaa heidän lopun elämäänsä
        ja ostaa säästyneillä rahoilla ulkomailta paljon kalliimpaa ruokaa. Suomi voisi joka vuosi ottaa uutta velkaa 12 miljardia ruoan ostoa varten ulkomailta


        Maanviljelijöiden tulot ovat kymmenen kertaa suuremmat kuin muiden kotitalouksien, ja ero on kasvanut. Lisäksi tiedot heidän työtunneistaan eivät vaikuta luotettavilta.

        Jos maataloustukiin käytettävät rahat (40 miljardia euroa vuodessa) jaettaisiin veronalennuksina suomalaisille palkansaajille,
        nousisi keskivertopalkansaajan nettotulotaso n. 20000 euroa vuodessa.

        Haluatko todella ylläpitää maataloustukea vai ottaisitko mieluummin 20000 euron veronalennuksen?

        Tällä rahalla ihmiset voisivat esim. käydä useammin ravintolassa ja elokuvissa, ostaa kirjoja, matkustella ja ryypätä jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      72
      4944
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3359
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2645
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1697
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1566
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1312
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1093
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      995
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      889
    Aihe