MAATALOUSTUKIPOISTETTAVA HETI!

SGTRF

Kokoomusloisten maataloustuet eli siis sosiaalituet Ainakin 4 miljardia euroa vuodessa ympäristöhaitat

Maataloustuet ovat Suomessa 4 miljardia euroa vuodessa eli tuhansia euroja perhettä kohden[1]. Toisen laskelman mukaan ne ovat noin 5 miljardia euroa vuodessa.
Kummassakin luvussa olivat mukana vain EU:n tullimuurein sääntelemä ylihinta sekä veronmaksajien valtion ja EU:n kautta maksamat suorat
ja epäsuorat maataloustuet Suomeen. Päälle on siis laskettava tueksi mm. vesistöjen saastuttamisen maksuttomuus.

Maataloustuet olivat 4 miljardia euroa ympäristöhaitat. ehkä miljardi euroa epäsuoraa hintatukea:

Suomen maksamat maataloustuet 1100 miljoonaa euroa (suora maataloustuki 555, ympäristötuki 265, luonnonhaittakorvaus 304 miljoonaa).
EU:n maksamat tuet 766 miljoonaa (541 107 118 miljoonaa vast.).
Luopumis- ym. tuet 260 miljoonaa, maatalouden kehittäminen 116 miljoonaa euroa.
STM:n osuudet maatalouseläkkeistä 531 ja lomituksista 219 miljoonaa.
Maataloustuotteiden hintatuki (eli tuontisuojalla korotetut hinnat) maksaa kuluttajille ehkä miljardi euroa, tästä ei ole edes olemassa kunnon selvitystä [2].
Näiden 4 miljardin euron päälle tulevat ympäristöhaitat eli puuttuvat ympäristöhaittaverot kuten 1990-luvulla lakkautetut lannoitehaittaverot.

Virossa ruoka oli paljon halvempaa kuin Suomessa
Ruotsissa kansallista maataloustukea ei makseta lainkaan

Maatalousperheet ovat muita rikkaampia!!!!!!!!!

Tilastokeskuksen mukaan maanviljelijöiden käytettävissä olevat tulot olivat jopa 49 prosenttia korkeammat kuin keskivertokotitalouden.
Henkeä kohti laskettuna tulot olivat 17 prosenttia korkeammat.

maatalousyrittäjäkotitalouden käytettävissä oleva mediaanitulo oli 51 753 euroa, palkansaajaperheen 41 127 euroa, ero 26 % (työntekijäperheeseen 38 %).
Tulot henkeä kohden ovat samansuuntaisia. Koska maatiloja on 63 000], 4 miljardin tuki tekee tilaa kohden on 64 000 euroa,
siis enemmän kuin tuo tilan mediaaninettotulo. Maataloustyön arvo on siis negatiivista kuten eräiden Neuvostoliiton teollisuuskombinaattien.

Esimerkkejä

viljatilan tulos on hyvän satovuoden jälkeen 136 000 euroa, mistä suoria tukia 106 000 euroa, epäsuoria tukia ehkä puolet lisää.
Liikevaihdosta maataloustukien eli tilatuen, ympäristötuen ja LFA-tuen osuus oli viime vuonna Taruman laskelmien mukaan noin 55 % eli 106 000 euroa"[6].
Päälle tulevat mm. protektionistinen hintatuki (tullit, tuontirajoitukset, vientituet ym.), lomituskustannukset (jotka muiden alojen yrittäjät
ja työntekijät maksavat työpanoksellaan) jne. sekä puuttuvat ympäristöhaittaverot, lisäksi maataloudella on verotuksellisia etuoikeuksia muiden alojen kustannuksella.
Niiden tuotanto johtuu "ympäristöpolitiikasta" (tässä maataloustuen piilomuoto), vaikka biopolttoaineiden on todettu olevan ympäristölle perinteisiä pahempia.

Tulisi paljon halvemmaksi maksaa nykyisille maanviljelijöille suoraa sosiaaliturvaa heidän lopun elämäänsä
ja ostaa säästyneillä rahoilla kaupasta vaikka paljon kalliimpaa ruokaa. Silloin viljelijät tuottaisivat sitä, mistä ihmiset oikeasti haluavat maksaa, siellä,
missä mikin tuote olisi järkevintä tuottaa.

Maanviljelijöiden tulot ovat puolta suuremmat kuin muiden kotitalouksien, ja ero on kasvanut. Lisäksi tiedot heidän työtunneistaan eivät vaikuta luotettavilta.

Jos maataloustukiin käytettävät rahat (4 miljardia euroa vuodessa) jaettaisiin veronalennuksina suomalaisille palkansaajille,
nousisi keskivertopalkansaajan nettotulotaso n. 2000 euroa vuodessa.

Haluatko todella ylläpitää maataloustukea vai ottaisitko mieluummin 2000 euron veronalennuksen?

Tällä rahalla ihmiset voisivat esim. käydä useammin ravintolassa ja elokuvissa, ostaa kirjoja, matkustella jne.

http://liberalismi.net/wiki/Maataloustuet

16

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toukohousupolo

      Sata hehtaaria tukipeltoa ja 110 000 euroa tukirahaa osuuspankin tilille.Päälle kepukunnan virasta palkka.Kallis toukohousu yhteiskunnalle.

      • glx

        sata hehtaaria tukipeltoa ja 110000 euroa tukirahaa. Et sitten valehdellut kuin yli puolet. Jos on 100 ha tukikelpoista peltoa niin siitä saa enimmillään kaikkien ympäristökorvausten jälkeen alle 50000 euroa. Tarkalleen 100 ha hehtaari tuki on esim C alueella 45400 euroa. Erilaiset lisätoimet jos ottaa saa muutaman kympin lisää, mutta kokonaistuki jää silti alle 500 euroa ha.


      • SGTRF
        glx kirjoitti:

        sata hehtaaria tukipeltoa ja 110000 euroa tukirahaa. Et sitten valehdellut kuin yli puolet. Jos on 100 ha tukikelpoista peltoa niin siitä saa enimmillään kaikkien ympäristökorvausten jälkeen alle 50000 euroa. Tarkalleen 100 ha hehtaari tuki on esim C alueella 45400 euroa. Erilaiset lisätoimet jos ottaa saa muutaman kympin lisää, mutta kokonaistuki jää silti alle 500 euroa ha.

        Itse valehtelet summa on reilusti yli 100 000. Kepuloinen pettää aina.


      • glx
        SGTRF kirjoitti:

        Itse valehtelet summa on reilusti yli 100 000. Kepuloinen pettää aina.

        Turhaan minun kanssa kinaat . Minä takuulla tiedän paremmin joka ikisen tukisumman mitä on olemassa. Mutta valehtele nyt niin paljon kuin huvittaa, jos siitä on lapsen mieli hyvä.


    • uusipuoluetilauksessa

      Mikä on se puolue joka tämän hulluuden lopettaisi. Perussuomalaisetkin huuteli oppositiosta kaikkia yritystukia vastaan. Nyt ovat vain lisäämässä niitä. Hulluintahan tässä on se että puolustellaan tukiaisia sillä että suomalaiset saavat puhdasta ruokaa. Katsokaahan vaikka leikkeleiden lihan alkuperämaata. Aika harvassa tuotteessa nykyään lukee "suomalaisesta lihasta". Eli jos ei lue, lihan alkuperämaa on jossain muualla. Sitä kun ei ole pakko ilmoittaa, lukee vain "valmistettu Suomessa". Veronmaksajat tukevat ulkomaille vietävää lihaa ja viljaa. Miksi vitussa?

      • glx

        Mikään puolue ei tule niitä lopettamaan. Itse asiassa Eu:ssa on jo täydessä käynnissä uuden agendakauden valmistelu. Suuria muutoksia ei ole tulossa. Tuet eivät tule kokonaisuutena laskemaan ,mutta tulevat painottumaan enemmän vihertämiseen , eli viheralueiden perustamiseen ja vastaavaan.


    • fkfjhfhfdhd

      Kannattaisi kokeilla myös työelämää jos keskellä päivää taas noita avauksia kun uuninpankolta on joskus hangon kanssa hätistelty työnhakuun.

    • onainaliikaa

      Liika

    • onlisättävä

      Maataloustukea

    • KAKSIkertaistettava

      T&UKI olisi

    • Taas joku pönttö jakaa tätä virheellistä tekstiä. Mikä on motiivi?

      • Isäntä1

        Pienen viljatilan tuotto hyvänä satovuotena on 436 000euroa! Sen päälle tuet tilastojen mukaan 40 miljardia! Eikö mikään riitä?


      • Bönde1
        Isäntä1 kirjoitti:

        Pienen viljatilan tuotto hyvänä satovuotena on 436 000euroa! Sen päälle tuet tilastojen mukaan 40 miljardia! Eikö mikään riitä?

        Hyvä vitsi!


    • nollaverolla

      1000 euroa netto per hehtaari.Veronmaksu nolla.

      • exbönde

        Tämä kaveri tuntuu tietävän! Taisit kirjoitella suu täynnä suomalaista ruokaa ja pää täynnä suomalaista olutta! Näytä laskelma, pöljä!


      • bönde1

        Esimerkkejä

        viljatilan tulos on hyvän satovuoden jälkeen 436 000 euroa, mistä suoria tukia 306 000 euroa, epäsuoria tukia ehkä puolet lisää.
        Liikevaihdosta maataloustukien eli tilatuen, ympäristötuen ja LFA-tuen osuus oli viime vuonna Taruman laskelmien mukaan noin 55 % eli 306 000 euroa"[6].
        Päälle tulevat mm. protektionistinen hintatuki (tullit, tuontirajoitukset, vientituet ym.), lomituskustannukset (jotka muiden alojen yrittäjät
        ja työntekijät maksavat työpanoksellaan) jne. sekä puuttuvat ympäristöhaittaverot, lisäksi maataloudella on verotuksellisia etuoikeuksia muiden alojen kustannuksella.
        Niiden tuotanto johtuu "ympäristöpolitiikasta" (tässä maataloustuen piilomuoto), vaikka biopolttoaineiden on todettu olevan ympäristölle perinteisiä pahempia.

        Tulisi paljon halvemmaksi maksaa nykyisille maanviljelijöille suoraa sosiaaliturvaa heidän lopun elämäänsä
        ja ostaa säästyneillä rahoilla ulkomailta paljon kalliimpaa ruokaa. Suomi voisi joka vuosi ottaa uutta velkaa 12 miljardia ruoan ostoa varten ulkomailta


        Maanviljelijöiden tulot ovat kymmenen kertaa suuremmat kuin muiden kotitalouksien, ja ero on kasvanut. Lisäksi tiedot heidän työtunneistaan eivät vaikuta luotettavilta.

        Jos maataloustukiin käytettävät rahat (40 miljardia euroa vuodessa) jaettaisiin veronalennuksina suomalaisille palkansaajille,
        nousisi keskivertopalkansaajan nettotulotaso n. 20000 euroa vuodessa.

        Haluatko todella ylläpitää maataloustukea vai ottaisitko mieluummin 20000 euron veronalennuksen?

        Tällä rahalla ihmiset voisivat esim. käydä useammin ravintolassa ja elokuvissa, ostaa kirjoja, matkustella ja ryypätä jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2140
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      175
      1915
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1352
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      962
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      909
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      859
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      845
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      792
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe