Nainen mun? Tykkäätkö mökkeillä?

Otsikon mukainen kysymys kaikille mökkeilyn ystäville.:)
561179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 56

Vanhimmat

Tykkään kyllä! Luonnossa pidän rauhallisuudesta ja siitä, että voi unohtaa kaiken muun stressaavan.

Äänestä

Tykkään päästä luonnonrauhaan, arki on niin hektistä... Kylläkin tykkään laatumökkeilystä ;)

Äänestä

Tykkään. Itsellä on kuivanmaan mökki. Pidän luonnonrauhasta ja mökillä on kiva saunoa. Vielä kun vieressä olisi se ihana mies..

Äänestä
  • Jos huolit,kyllä sinne saunapuuntekijä löytyy.Hiljaisuus ja luonto,se vasta jotakin.

    Äänestä

  • Mielellään kyllä tekisin miehen kanssa yhdessä puita. :)

    Äänestä

Nainen mun? Kysymykseen vastaan noup kun en tiedä kirjoittajaa. Tykkäätkö mökkeillä kysymykseen vastaan jep, jonka ikävöinnin kohde tietääkin.

Äänestä
  • Mistä ikävöinnin sen voisi tietää??

    Äänestä

  • kaikkeaonjoo kirjoitti:

    Mistä ikävöinnin sen voisi tietää??

    No siitä kun menin aina silloinkin viikonlopuksi omalle mökilleni : )

    Äänestä

  • VastaaAlkuperäiseen kirjoitti:

    No siitä kun menin aina silloinkin viikonlopuksi omalle mökilleni : )

    Kenen kanssa?

    Äänestä

  • vastasin kirjoitti:

    Kenen kanssa?

    Koiran kanssa tietenkin!

    Äänestä

Tykkään jos kaikki ötökät on myrkytetty kilometrin säteellä:) Ei saa näkyä edes hämäkin seitiä missään:D

Äänestä
  • No, mutta jos olisi hämähäkkejä, niin ei olisi itikoita sitten, kumpi olisi kivempi?

    Hämähäkki joka syö itikat, vai itikat joka inisevät korvissa ja pistävät sinua?

    Äänestä

  • ... hmm niin, mulla oli lemmikkinä yksi ristihämähäkki, oli aika pikkuinen sellainen eräässä paikassa mökillä. Laitoin sille ruokaa sen seittiin, valmiiksi tapetuista itikoista se piti paljon, mutta sitten kun laitoin sille kuolleen ampiaisen, kahteenkin kertaan laitoin sen verkkoon sellaisen, kummallakin kerralla se oli itse tiputtanut sen pois verkostaan :)

    Äänestä

  • jompikumpijompi kirjoitti:

    ... hmm niin, mulla oli lemmikkinä yksi ristihämähäkki, oli aika pikkuinen sellainen eräässä paikassa mökillä. Laitoin sille ruokaa sen seittiin, valmiiksi tapetuista itikoista se piti paljon, mutta sitten kun laitoin sille kuolleen ampiaisen, kahteenkin kertaan laitoin sen verkkoon sellaisen, kummallakin kerralla se oli itse tiputtanut sen pois verkostaan :)

    Aika julma teko:)

    Äänestä

Minähän olen täys mökkihöperö;D :D

Äänestä

Kyllä tykkäisin ku olis vaan se mökki. Ei ole itellä eikä muillakaan tutuilla.

Äänestä
  • Mulla on aina normivaraus meidän eräälle mökille juhannuksesta -> 1kk eteenpäin, asun siellä sitten kokonaan jotain kuukauden yleensä... mitä nyt välillä täydentämässä ruokavarastoja jotain kerran viikossa.

    Tuonne mahtuisi joku tyttökin asumaan kyllä, seuraksi, tai vaikka huvinkin vuoksi :)

    Äänestä

  • Olikin joskus eräs tyttökaveri kanssani tuolla, oli vain juhannuksen ajan asumassa, mökillä :)

    Äänestä

  • mökkejäriittääpi kirjoitti:

    Olikin joskus eräs tyttökaveri kanssani tuolla, oli vain juhannuksen ajan asumassa, mökillä :)

    pitääkö hänen olla nimennomaan tyttö vai saako olla nainen jo? ;)

    Äänestä

Osoitit kysymyksesi kaikille mökkeilyn ystäville, joten eiköhän ne mökkeilyn ystävät tykkää mökkeillä :)

Minäkin tykkään. Ihan paras on tietenkin veden äärellä. Harmi vain, sinne on niin pitkä matka ettei voi jatkuvasti sinne hypätä.

Äänestä

kiva, jos olisi ihan oma mökki veden äärellä. Sellanen missä ei ole naapurit 100m lähempänä. Tuskin tässä elämässä. Vuokramökkeihin tyytyminen.

Äänestä
  • Meillä on sellainenkin, mutta järvi on vaarallinen kalastaa, aika arvaamaton säiden suhteen, todella nopeasti saattaa nousta myrsky, mutta paljon tulee kaloja tuolta, itseasiassa 2 mökkiä kävelymatkan päässä toisistaan :)

    Toisella mökillä on hyvä harrastaa kaikkea kun on tilaa, toinen rannalla jossa mukava kalastaa :)

    Äänestä

  • no sehän on kiva, että mökkejä riittää :) nii ei sinne järvelle uskalla kauheissa aallokoissa mennä. Alkaa pelottamaan.

    Äänestä

  • olishan.se kirjoitti:

    no sehän on kiva, että mökkejä riittää :) nii ei sinne järvelle uskalla kauheissa aallokoissa mennä. Alkaa pelottamaan.

    Ei sinänsä, voi mennä seuraavaan jonkin niemen taakse odottamaan myrskyn laantumista, kun tuolla sellaiset tulevat todella yllättäen, että pitää olla "Plan B", jos nousee myrsky niin nopeasti että ei ehdi enää takaisin.

    Minä teen jokaiselle kalareissulle suunnitelman maastokartan avulla :)

    Äänestä

Veneellä saaristomökille. Tuuli vie veneen. Me vain kahden.

Äänestä
  • Terveisiä Päijänteeltä!. Juuri saunaan menossa. Hyvää illanajatko vaan kaikille.

    Äänestä

  • Jaahas, hauskaa kuulla :) On varmasti hauskaa siellä :)

    Mutta varo sateita saattaa tulla kohta, lounaan suunnasta..

    Äänestä

  • apjustsetapaus kirjoitti:

    Terveisiä Päijänteeltä!. Juuri saunaan menossa. Hyvää illanajatko vaan kaikille.

    Kohta saunasta järveen. Toivottavasti tulee lämmin kesä:::)

    Äänestä

Onhan se ehkä hauska kadota möksälle kesällä. Voi sitten unohtaa kaikki tavalliset asiat.

Äänestä

En tiedä parempaa ajanviettotapaa kuin mökkeily. Ja sellainen kunnon "mökki" mielellään ettei liikaa ns.mukavuuksia olisi.
Kaasulla tai aurinkosähköllä toimiva jääkaappi toki on ok jos ei maakellaria löydy. Kaivo riittää ja juomavedet voi viedäkin jos ei ole juomakelpoista tarjolla kaivosta tai lähteestä. :)

Hyvässä mökissä on kunnon tulisija jotta pärjää kylmemmilläkin ilmoilla ja mielellään talvellakin vois käydä fiilistelemässä. Muttei pakollista toki.

Ötököitä saa olla. Pieni pihamaa kuopsuteltavaa hyötykasveineen pitää mielen virkeänä. Järvestä ruokakalat sitten, olis jälleen hienoa..
Tällä hetkellä ei ole omaa mökkiä, meni erossa heh. Mutta joku päivä vielä taas on haaveissa!

Äänestä
  • Muuten niin syksylläkin mökkeily voi olla öiden pimetessä hauskaa vaikka kirjaa lukiessakin, jokapäiväistä saunaa lämmitellessä, takkatulen ääressä grillatessa makkaroita ja vastaavaa.

    Meidän mökit ovat kyllä niin teknisiä että, ei aivan ensimmäisenä tuollaiset asiat tule mieleen.

    Kaikki mahdolliset laitteet on ja voimavirrat, jos meinaa sähkö loppua jne. Mutta mukavaa joo tuollainen retro-mökkeilykin ja silloin jää aikaa toiselle ihmiselle myös paljon keskustella asioista ja sellaista laatuaikaa.

    Äänestä

EN TYKKÄÄ!!! Pelkään karhuja ,yksinäisyyttä

Äänestä
  • Mitä pelkäämistä karhuissakin on sitten, eivät ne ihmisille mitään pahaa tee, joskus ne voivat kyllä seurata mielenkiinnosta ihmisiä pitkiäkin matkoja maastossa.

    Tuollainen on niiden mielenkiintoa, katsovat että mitä tuokin tekee, karhu seuraa ja ihmettelee aikansa :)

    On tullut jätettyä karhuille "aamupaloja", jätimme sellaisen kolon lähelle, jossa arvelimme, että varmaan joku karhu nukkuu tuolla kolossa, keväällä kaloja, särkiä karhulle aamupalaksi kun herää.

    Äänestä

mutta hänen kanssaan kyllä :)

Äänestä

Mökillä on mukavaa nauttia rauhasta, saunasta, luonnosta ja toisen/ toisien seurasta.
Mitä alkeellisempi, sen tunnelmallisempi !

Äänestä

kyllä tykkään,rakastan <3

Äänestä

Mökkeily on ihan parasta loman viettoa..

Äänestä

Eka otsikko on yhdelle naiselle tarkoitettu, mutta sitten tekstistä selviääkin, että kaikille naisille!

Äänestä
  • No niinpä niin, onhan tuollainen aika hauskaa, mökkeily ja piileskely.

    Kalastusjuttu tytöillä oli kyllä hyvä idea, voi olla jännittävää mitä saaliita saa sitten.

    Meillä kalastaminen on vähän sellaista, melko hyvin suunniteltua, että varmasti tulee saaliita, kun suunnitelmatkin maastokartasta ja veden syvyydestä suunniteltuja trollaamalla, eli uistelemalla.

    Mutta tytöille voisi olla hieno asia jos saavat saaliiksi jonkun ison kalan :) Sitten eivät pysty sitä tappamaankaan pikku-puukoilla edes :D

    Auton takakonttiin koko kala elävänä muovipussissa... isäntä voi sen tappaa sitten kun viedään se kotiin :)

    Äänestä

  • jännittävääulkoilua kirjoitti:

    No niinpä niin, onhan tuollainen aika hauskaa, mökkeily ja piileskely.

    Kalastusjuttu tytöillä oli kyllä hyvä idea, voi olla jännittävää mitä saaliita saa sitten.

    Meillä kalastaminen on vähän sellaista, melko hyvin suunniteltua, että varmasti tulee saaliita, kun suunnitelmatkin maastokartasta ja veden syvyydestä suunniteltuja trollaamalla, eli uistelemalla.

    Mutta tytöille voisi olla hieno asia jos saavat saaliiksi jonkun ison kalan :) Sitten eivät pysty sitä tappamaankaan pikku-puukoilla edes :D

    Auton takakonttiin koko kala elävänä muovipussissa... isäntä voi sen tappaa sitten kun viedään se kotiin :)

    Sun tekstit alkaa olemaan pelottavia. Kuka oletkin.

    Äänestä

  • Kaikille se oli tarkoitettu. Ei vain yhdelle.

    Äänestä

tottakai tykkään itsellä on ihan vanha mummonmökki,,savon kulmilla ,,,kuhan seura olisi mieluista niin mikä etten ...:)vaikka joka vkl jos vain mahdollista,,,

Äänestä
  • Joo niinkin voisi joskus jonkun kauniin naisen kanssa tehdä, mökkeilyä vastapuoliinkin.

    Äänestä

en ole maakrapu

Äänestä

viikonloppuna taas..hyviä kelejä lupaillu:)

Äänestä

Ei mökkeillyä vaan asumista mökissä ja kakkosasunto keskustas:D

Äänestä

Taas tää luolaefekti.
Mies haluaa raahata naisensa jonnekin syrjään, pois toisten katseilta.

Mikä siinä mökkielämässä viehättää? Riukupaskalla hyttyset syö kankkuun ja ainoa vesi tulee järvestä. Siinä on matoja, levää ja kalan pissaa.

Tuvassa on kylmä ja kahvinporot ovat viimevuotisia. Ja sitten seura:...kännissä koko sen ajan kun ollaan siellä. Äijä ottaa oikeuden kusta suoraan ulko-ovelta ulos, kun ei jaksa kävellä ulkohuussiin tai riu-ulle. Kauhea hajua heti oven suussa.

(tää on tositarina) Miehet: miksi mä lähtisin mökille? Onko kipu kivaa?

Äänestä

En edelleenkään käsitä näitä galluppeja tuntemattomille ja muka ollaan kysyvinään vain yhdeltä naiselta.

Äänestä
  • ei nää ole yhdelle vain naiselle (luulisin)

    näillä kokeillaan, millaisia erilaisia vastauksia tulee. Samalla osa porukasta voi kokeilla, miltä oma vastaus näyttää kirjoitettuna.

    tyypit harjoittelee kommunikointia.

    Äänestä

  • LetsHarjoitellaan kirjoitti:

    ei nää ole yhdelle vain naiselle (luulisin)

    näillä kokeillaan, millaisia erilaisia vastauksia tulee. Samalla osa porukasta voi kokeilla, miltä oma vastaus näyttää kirjoitettuna.

    tyypit harjoittelee kommunikointia.

    ooh mikä oivallus ;)

    Äänestä

  • LetsHarjoitellaan kirjoitti:

    ei nää ole yhdelle vain naiselle (luulisin)

    näillä kokeillaan, millaisia erilaisia vastauksia tulee. Samalla osa porukasta voi kokeilla, miltä oma vastaus näyttää kirjoitettuna.

    tyypit harjoittelee kommunikointia.

    Otsikossa lukee: "Nainen mun? Tykkäätkö mökkeillä? "
    Se tarkoittaa yhdelle naiselle, vaikka muuten kysytään galluppina.

    Äänestä

  • Envastaa kirjoitti:

    Otsikossa lukee: "Nainen mun? Tykkäätkö mökkeillä? "
    Se tarkoittaa yhdelle naiselle, vaikka muuten kysytään galluppina.

    onko sulla ajokortti?

    Äänestä

aika typerä kysymys mökkeilyn ystäville.

Äänestä

Harmi kun satelee, mutta viikonlopuksi lämpenee myös sauna:)

Äänestä

Tervetuloa mökille! Odotan viikonloppuna. Tavattiin täällä silloin keväällä..
En olisi kyllä ikinä uskonut.:)

Äänestä
  • Mökit näyttävät liittyvän hyvin olennaisesti sinun lähestymisiisi. :)
    Mitä vk-loppuna tiedossa? Nythän on vasta tiistai (muistaakseni?).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikkeaonjoo kirjoitti:

Otsikon mukainen kysymys kaikille mökkeilyn ystäville.:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu