Suomen hallinto se vaan kärvistelee liekaan sidottuna (MsOffice), kun muualla ymmärretään siirtyä ilmaiseen (LibreOffice):
http://www.mikrobitti.fi/2016/05/saastamme-29-miljoonaa-euroa-toteaa-italian-puolustusministerio-ja-siirtyy-libreofficeen/
Leikataan sitten vaikka omaishoidontukea lisenssien maksamiseksi.
Muutaman Gates'in talon arvoinen säästö
8
218
Vastaukset
- Libre_kaatuu
Ja välittömästi alkaisivat kaatumaan......†
Libreoffice - maailman eniten kaatunut ohjelma!Kari on itse tainnut kaatuilla pikku sinolissa ja luulee sitten Libreofficen kaatuneen, vaikka se on ollut koko ajan tukevasti pystyasennossa........†
- VoideltuMikkis
No on selvää että Suomen päättäjät valitsevat Microsoftin Windowsit, Officet, Outlookit, Drivet ym. sillä Romanian tapaan M$ käyttää takuulla Suomessa samoja myynninedistämiskeinoja, eli miljoonaluokan lahjuksia päättäjien voiteluun, jotka valitsevat ilmaisten ja vapaiden vapaan lähdekoodin Linux-jakelujen, LibreOfficen ym. open source softan sijaan Mikkisoftan tuotteita. Eiköhän päättäjät lisää suoraan open source -vaihtoehtojen hintaan nämä päättäjienvoitelumenot miljoonat eurot, ja voideltavia kun on monia, niin open sourcen hintalappuun saadaan vaikka 10 miljoonan lisäys, se kun on voitelurahakorvaus hinnassa.
Ministeri tunnusti: sai 3 miljoonaa lahjuksina Microsoft Officen valitsemisesta kouluihin
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/ministeri-tunnusti-sai-3-miljoonaa-lahjuksina-microsoft-officen-valitsemisesta-kouluihin-6535915- i_eYes
Usan hallinto maksaa M$:n voitelurahat, sillä on tärkeää saada Made in N$A -tuotteet kansallisen etuaseman TIA -ohjelman toteuttamiseen.
- SauliRipittää
i_eYes kirjoitti:
Usan hallinto maksaa M$:n voitelurahat, sillä on tärkeää saada Made in N$A -tuotteet kansallisen etuaseman TIA -ohjelman toteuttamiseen.
Mutta kun itse presidentti Sauli Niinistökin luottaa että USA:n johtama Nato parantaa Suomen kyperturvallisuutta=)) Pakko siis luottaa myös siihen että USA:laisen Microsoftin tuotteiden on oltava erityisen turvallisia, sanoisinko kyberturvallisia.
Sauli Niinistö: NATO torjuisi Suomeen kohdistuvia kyberuhkia =))
http://keskustelu.suomi24.fi/t/11596617/sauli-niinisto-nato-torjuisi-suomeen-kohdistuvia-kyberuhkia-))
Korkein auktoriteetti suosittaa. - VoideltuKilpailutus
Kelan Windows 10 -päivitys maksaa 4,7 miljoonaa - ”Hankalampiakin päivityksiä on nähty”
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/kelan-windows-10-paivitys-maksaa-4-7-miljoonaa-hankalampiakin-paivityksia-on-nahty-6555747
"Windowsin päivittäminen kymppiin on ajankohtainen urakka monessa yrityksessä ja organisaatiossa, kun Windows 7:n perustuki päättyi viime vuonna. Kelassa valmistaudutaan peräti 7000 Windows 7 -työaseman vaihtamiseen yli 300 toimipaikassa.
Työasemia ja käyttöjärjestelmien päivittämistä koskeva kilpailutus ratkesi toukokuussa ja toteuttajaksi valittiin Atea Finland, joka aikanaan oli kumppanina myös Windows 7 -päivityksessä. Sopimuksen hinnaksi arvioidaan tulevan noin 4,7 miljoonaa euroa.
Kymppiä on testattu Kelassa jo vuoden verran ja pitkin kevättä on selvitetty, kuinka se toimii yhteen Kelan järjestelmien kanssa, ict-johtaja Markku Suominen kertoo".
-
Kyllä olisi Linux Ubuntusta uudempaan Ubuntuun ja open source LibreOfficesta uudempaan LibreOfficeen siirrot tulleet halvemmiksi.
Tarina ei tosin kerro kuinka paljon lahjusrahaa siirtyy Windows 10:iin vaihdon yhteydessä, sehän lisätään tietenkin Linux/open source -puolella lisäkuluiksi sellaisenaan. - hyvä_olisi
SauliRipittää kirjoitti:
Mutta kun itse presidentti Sauli Niinistökin luottaa että USA:n johtama Nato parantaa Suomen kyperturvallisuutta=)) Pakko siis luottaa myös siihen että USA:laisen Microsoftin tuotteiden on oltava erityisen turvallisia, sanoisinko kyberturvallisia.
Sauli Niinistö: NATO torjuisi Suomeen kohdistuvia kyberuhkia =))
http://keskustelu.suomi24.fi/t/11596617/sauli-niinisto-nato-torjuisi-suomeen-kohdistuvia-kyberuhkia-))
Korkein auktoriteetti suosittaa."Sauli Niinistö: NATO torjuisi Suomeen kohdistuvia kyberuhkia"
Eli NATO poistaisi kaikki windowsit suomesta ja tilalle tulisi vain avointa lähdekoodia. - P.S.N
hyvä_olisi kirjoitti:
"Sauli Niinistö: NATO torjuisi Suomeen kohdistuvia kyberuhkia"
Eli NATO poistaisi kaikki windowsit suomesta ja tilalle tulisi vain avointa lähdekoodia.Joo Nato poistaisi kaikki jenkkien "Made in N$A" softwaren, firmwaren ja hardwaren korvaten ne open sourcella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743930Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1893195Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472986Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle702570Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3682310- 1721971
- 781595
- 331515
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231408Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391382