Sauli Niinistö: NATO torjuisi Suomeen kohdistuvia kyberuhkia =))

paha silmä

NATO:sta oli äskettäin puhetta kultarannassa käydyssä EU-keskustelutilaisuudessa, jota johti Suomen presidentti Sauli Niinistö. Siellä Niinistö yritti puolustella Suomen NATO-jäsenyyttä esittämällä, että NATO torjuisi Suomeen kohdistuneita kyberuhkia.

http://yle.fi/uutiset/niinisto_nato_voisi_suojella_kyberuhalta/6693285


Onko Sauli Niinistö täysin pihalla, jenkithän ovat se pahin kyberuhka joka vaarantaa Suomen ja EU:n talouden, tieteellistekniset innovaatiot ym. vakoilullaan. NATO:on meno olisi lopullinen niitti yksityisyydelle ja Suomen inovaatioille.
Tai onko Sauli "Jokeri" Niinistö NWO-myyrä?

13

129

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakoilukeskukset

      EU:ta vakoillaan Naton päämajasta
      http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/3018124/euta-vakoillaan-naton-paamajasta

      "Yhdysvallat käyttää Brysselissä sijaitsevaa Naton päämajaa vakoillakseen EU:n huippukokousten näyttämönä toimivaa hallintorakennusta".

      "Saksalaislehti Der Spiegelin lauantaina siteeraamien asiakirjojen mukaan Saksa on kuitenkin yksi Yhdysvaltain tärkeimpiä vakoilukohteita, jopa samalla tasolla kuin Kiina". (Mikä maa olisi Saksaa parempi kohde teollisuusvakoiluun, taloudelliseen- ja poliittiseen vakoiluun?)

      "Edustustoon on asennettu salakuuntelulaitteita sekä välineitä, jotka kopioivat toimiston tietokoneiden kovalevyt". (verkon kautta vai langattomasti?)

      "Der Spiegel kertoi, että Yhdysvallat vakoilee myös EU:n hallintorakennuksiin kuuluvaa Justus Lipsius -rakennusta Brysselissä. Siellä pidetään EU:n huippukokoukset sekä ministerikokoukset".

      "Pikantti lisä paljastuksiin oli se, että osa EU-rakennukseen kohdistuvasta vakoilusta tapahtuu lähellä sijaitsevasta Naton päämajasta käsin".

      Vakoiltaisiinko meitäkin Suomen maaperälle rakennettavista NATO:n tukikohdista, miten tämä parantaa Suomen kyberturvallisuutta arvon presidentti Sauli Niinistö???


      http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=933330

      • suuri sankari?

        Effi Niinistölle: Hylkäättekö Snowdenin?
        http://www.itviikko.fi/uutiset/2013/07/03/effi-niinistolle-hylkaatteko-snowdenin/20139297/7

        "– Ilmoititte kampanjassanne olevanne arvopresidentti. Effi haluaa kuulla, kuuluuko arvoihinne kansalaisten perusoikeuksien, kuten yksityisyyden, puolustaminen myös, kun oikeuksien loukkaaja on suurvalta. Haluamme myös tietää, kuuluuko arvoihinne rikollisen toiminnan ilmiantajien, kuten tässä tapauksessa Edward Snowdenin, hylkääminen hädän hetkellä ja luovuttaminen heidän vainoajiensa käsiin.

        Effi näyttää haastavan hallituksen virallisen kannan, jonka mukaan Suomesta voi hakea turvapaikkaa vain olemalla konkreettisesti Suomen maaperällä.

        – Jos Snowdenin kaltaisia väärinkäytösten paljastajia ei olla valmiita suojelemaan, paljastuksia ei jatkossa tule. Hautalan kommentit tuleekin nähdä tätä taustaa vasten – kyse on laajemmin suojan myöntämisestä, joka voidaan järjestää myös muuten kuin hallinnollisen turvapaikkaprosessin kautta. Tämä vaatisi tosin poliittista selkärankaa, Effin varapuheenjohtaja Ville Oksanen sanoo".

        http://www.effi.org/julkaisut/tiedotteet/lehdistotiedote-2013-07-03.html

        Sauli Niinistö on NATO-lobbaaja ja NWO-mies, joka osaa valita prioriteetit.

        EU tutkii USA:n valvontaohjelman – kaikki keinot käyttöön
        http://www.tekniikkatalous.fi/ict/eu tutkii usan valvontaohjelman ndash kaikki keinot kayttoon/a912973

        Euroopan parlamentti kehottaa kansalaisvapauksien valiokuntaa tekemään kattavan tutkimuksen Yhdysvaltojen valvontatoimista, mukaan lukien vakoiluepäilyistä EU:n tiloissa, ja raportoimaan siitä vuoden loppuun mennessä.

        Parlamentin puhemies ja poliittisten ryhmien johtajat vahvistivat tutkimuksen käynnistämisen. ***Lisäksi mepit korostavat, että ilmiantajien on saatava tarvittavaa suojelua***.

        Kovia keinoja käyttöön

        Päätöslauselmassa pyydetään kansalaisvapauksien valiokuntaa keräämään asiaa koskevat tiedot ja muun näytön sekä Yhdysvaltojen että EU:n lähteistä ja raportoimaan asiasta vuoden loppuun mennessä. Tutkimuksessa arvioidaan valvontaohjelmien vaikutusta EU:n kansalaisten yksityisyyden ja tietosuojan oikeuksiin, ilmaisunvapauteen, syyttömyysoletukseen ja ***oikeuteen tehokkaisiin oikeussuojakeinoihin***.

        Tutkimuksesta selvästikin odotetaan vaikeita, sillä ***parlamentti lupaa mahdollisille vakoilutapausten ilmiantajille jopa kansainvälisen tason suojelua. Tämä on tietysti viittaus siihen, että Yhdysvallat ei pääse kiinni ilmiantajiin, jos nämä paljastuvat***".

        Tämä tiedonanto kertoo että jos Edward Snowden paljasti massiivisen EU:n vastaisen vakoilusalaliiton, joka todetaan rikolliseksi(aivan selvästi on), niin hänellä on ehdottomasti oltava suojapaikka Euroopassa. Tätä suurempaa EU:n tieteellisteknis-taloudellis-poliittista vakoilemista paljastavaa sankaria Eurooppa tulee tuskin jatkossakaan saamaan.

        Jos EU:ta urkkivat järjestelmät todetaan tosiksi ja erilaista vakoilumateriaalia ja välineistöä löytyy, ehkä muitakin vuotajia, Snowdenin tulisi saada sankarin kohtelu ja suuri palkinto EU:n silmien aukaisusta. Kaikki salaisia sopimuksia

        USA:n ja NSA:n kanssa tehneet pitää tietenkin paljastaa ja laittaa vastuuseen maanosapetoksesta.

        Tällä hetkellä käy varmasti kova kuhina EU-hallinnon rakennuksissa kun NSA:n vakoiluvälineitöä poistetaan tutkimusten tieltä, USA:n vakoilijoiden ja myyrien toimesta. Siis ellei tutkinta ole pelkkää silmänlumetta, jolla ei ole tarkoituskaan löytää mitään, vaan rauhoittaa eu-kansalaisia.


    • Hölmön hommaa

      Sehän oli Niinistöltä lapsellinen ja idioottimainen veto ja erittäin typerästi vielä ajoitettukin.

      Niinistö nyt vain hakee motiiveja, millä saisi Suomen kansan Naton kannattajaksi. Niinistö on luvannut presidentintekijöilleen ja USA:lle sekä kokoomukselle, että hän liittää Suomen Natoon.

      Varmaan Niinistö vielä esittää, että naiskerhotoiminta on Natossa vilkasta tai jotain muuta hölmöä.

      Stubbihan jo yritti, että Nato on muuttunut kiltiksi.

    • uskomaton kumartelu

      SAP ja Apple joutuvat koville Venäjällä: "paljastakaa lähdekoodi"
      http://www.tivi.fi/kaikki_uutiset/sap ja apple joutuvat koville venajalla quotpaljastakaa lahdekoodiquot/a1000535

      "Venäjää pelottaa. Maa ei ole varma vakoilevatko yritysohjelmistoyhtiö SAP:n ja Applen tuotteet venäläisiä. Nyt Venäjä haluaa tästä varmuuden.

      Uutispalvelu Re/Coden mukana Venäjä on pyytänyt Applea ja SAP:ia luovuttamaan lähdekoodiaan valtiolle, jotta tarkastajat voivat varmistua siitä ettei yhtiöiden tuotteet nuuski maan kansalaisia, yrityksiä tai virastoja.

      Ehdotuksessaan Venäjä kertoo haluavansa varmistaa yksityisten ja organisaatioiden yksityisyyden suojan ja ettei yksityistä dataa päädy vieraiden valtioiden käsiin.

      Venäjä viittaa tiedonannossaan Edward Snowdenin viime vuonna tekemiin NSA-paljastuksiin. Paljastukset ovat Nikiforovin mukaan herättäneet epäilyksen siitä, voiko ulkomaalaisiin ohjelmistoihin ja laitteisiin enää luottaa.

      "Venäjä ei kuitenkaan ole ainoa maa, joka on huolestunut NSA-paljastusten jälkeen. Re/Coden mukaan ainakin Saksan, Brasilian, Kiinan, Intian ja lukuisan monen muun maan viranomaiset ovat vaatineet tietoja ja huolestuneet yksityisyyteen liittyvistä asioista NSA-paljastusten jälkeen. Toisaalta harva maa on vaatinut lähdekoodin paljastamista."

      Ja..
      Mutta mitä tekee Suomen kokoomuspresidentti Sauli Niinistö, hän pitää NSA:n suurempaa läsnäoloa maassamme jopa kyberturvaa parantavana asiana =))

      Sauli Niinistö: NATO torjuisi Suomeen kohdistuvia kyberuhkia
      http://yle.fi/uutiset/niinisto_nato_voisi_suojella_kyberuhalta/6693285

      Uskomatonta kumartelua.

      • myyräpuolue

        Sauli Niinistö: NATO torjuisi Suomeen kohdistuvia kyberuhkia =))
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/11596617

        ..joo ihan varmaan, onhan kokoomusnuorten virallinen vapaapäiväkin USA:n kansallispäivä.

        Kokoomusnuorten outo etu: vapaapäivä USA:n kunniaksi
        http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2013/07/04/kokoomusnuorten-outo-etu-vapaapaiva-usan-kunniaksi/20139352/139

        "Torstaina on vietetty paitsi Yhdysvaltojen itsenäisyyspäivää, myös kokoomusnuorten työehtosopimukseen neuvoteltua palkallista vapaapäivää. Kokoomusnuorten työntekijöiden rinnoissa liehui tänään vapautta uhkuva tähtilippu.

        Yhdysvaltojen itsenäisyyspäivä 4. heinäkuuta ei yleensä vaikuta suomalaisten arkirytmiin. Amerikkalaisten lisäksi vapaapäivää viettää Suomessa kuitenkin kokonainen työyhteisö, kokoomusnuoret."

        ..Ain laulain töitäs tee..


      • Petturin tie?
        myyräpuolue kirjoitti:

        Sauli Niinistö: NATO torjuisi Suomeen kohdistuvia kyberuhkia =))
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/11596617

        ..joo ihan varmaan, onhan kokoomusnuorten virallinen vapaapäiväkin USA:n kansallispäivä.

        Kokoomusnuorten outo etu: vapaapäivä USA:n kunniaksi
        http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2013/07/04/kokoomusnuorten-outo-etu-vapaapaiva-usan-kunniaksi/20139352/139

        "Torstaina on vietetty paitsi Yhdysvaltojen itsenäisyyspäivää, myös kokoomusnuorten työehtosopimukseen neuvoteltua palkallista vapaapäivää. Kokoomusnuorten työntekijöiden rinnoissa liehui tänään vapautta uhkuva tähtilippu.

        Yhdysvaltojen itsenäisyyspäivä 4. heinäkuuta ei yleensä vaikuta suomalaisten arkirytmiin. Amerikkalaisten lisäksi vapaapäivää viettää Suomessa kuitenkin kokonainen työyhteisö, kokoomusnuoret."

        ..Ain laulain töitäs tee..

        Onko se sen kummallisempaa kuin se, että itse juhlit jio kadonneen valtakunnan vallankumouksen vuosipäivää??!!

        Työn orjat sorron yöstä..


      • OmaMaaMansikka
        Petturin tie? kirjoitti:

        Onko se sen kummallisempaa kuin se, että itse juhlit jio kadonneen valtakunnan vallankumouksen vuosipäivää??!!

        Työn orjat sorron yöstä..

        Sorry, mutta en todellakaan juhli. Kommunismi ja Putinin Venäjä ovat samaa plutokratiasontaa kuin riistokapitalismikin, suosin Suomen pohjoismaista hyvinvointivaltiomallia, joka rehellisesti kilpaillen olisi ihmiskunnan tämän hetken paras yhteiskuntamalli. Tosin ilman SSS-riistäjäpolitiikkaa.


    • TiltujenTolkuntaSkeidaa

      Olen pyytänyt Tiltuja tuomaan edes YHDENKIN REFERAATIN PUHEESTA, jossa Niinistö puoltaa Natoa tai kannattaa liittymistä?

      Toistaiseksi yhtään sellaista puhetta ei ole löytynyt!

      • juuhohanse

        Seriffi sieltä toiselta puoleltako;)


    • Tiltun-valetta-taas

      Niinistö ei ole missään vaiheessa pitänyt minkäänlaista Nato-jäsenyyttä puoltavaa puheenvuoroa.

      Tiltujen valeiden lähtökohtana on Niinistön ulkopoliittisen linjan suuri suosio. Siksi pitää yrittää mustamaalata presidenttiä.

    • SauliSuosittelee

      Muutaman Gates'in talon arvoinen säästö

      Suomen hallinto se vaan kärvistelee liekaan sidottuna (MsOffice), kun muualla ymmärretään siirtyä ilmaiseen (LibreOffice):

      http://www.mikrobitti.fi/2016/05/saastamme-29-miljoonaa-euroa-toteaa-italian-puolustusministerio-ja-siirtyy-libreofficeen/

      Leikataan sitten vaikka omaishoidontukea lisenssien maksamiseksi.

      Mutta kun itse presidentti Sauli Niinistökin luottaa että USA:n johtama Nato parantaa Suomen kyperturvallisuutta=)) Pakko siis luottaa myös siihen että USA:laisen Microsoftin tuotteiden on oltava erityisen turvallisia, sanoisinko kyberturvallisia.

      Korkein auktoriteetti suosittaa.

      • VoideltuMikkis

        No on selvää että Suomen päättäjät valitsevat Microsoftin Windowsit, Officet, Outlookit, Drivet ym. sillä Romanian tapaan M$ käyttää takuulla Suomessa samoja myynninedistämiskeinoja, eli miljoonaluokan lahjuksia päättäjien voiteluun, jotka valitsevat ilmaisten ja vapaiden vapaan lähdekoodin Linux-jakelujen, LibreOfficen ym. open source softan sijaan Mikkisoftan tuotteita. Eiköhän päättäjät lisää suoraan open source -vaihtoehtojen hintaan nämä päättäjienvoitelumenot miljoonat eurot, ja voideltavia kun on monia, niin open sourcen hintalappuun saadaan vaikka 10 miljoonan lisäys, se kun on voitelurahakorvaus hinnassa.

        Ministeri tunnusti: sai 3 miljoonaa lahjuksina Microsoft Officen valitsemisesta kouluihin

        http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/ministeri-tunnusti-sai-3-miljoonaa-lahjuksina-microsoft-officen-valitsemisesta-kouluihin-6535915


      • eYeSSS
        VoideltuMikkis kirjoitti:

        No on selvää että Suomen päättäjät valitsevat Microsoftin Windowsit, Officet, Outlookit, Drivet ym. sillä Romanian tapaan M$ käyttää takuulla Suomessa samoja myynninedistämiskeinoja, eli miljoonaluokan lahjuksia päättäjien voiteluun, jotka valitsevat ilmaisten ja vapaiden vapaan lähdekoodin Linux-jakelujen, LibreOfficen ym. open source softan sijaan Mikkisoftan tuotteita. Eiköhän päättäjät lisää suoraan open source -vaihtoehtojen hintaan nämä päättäjienvoitelumenot miljoonat eurot, ja voideltavia kun on monia, niin open sourcen hintalappuun saadaan vaikka 10 miljoonan lisäys, se kun on voitelurahakorvaus hinnassa.

        Ministeri tunnusti: sai 3 miljoonaa lahjuksina Microsoft Officen valitsemisesta kouluihin

        http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/ministeri-tunnusti-sai-3-miljoonaa-lahjuksina-microsoft-officen-valitsemisesta-kouluihin-6535915

        Usan hallinto maksaa M$:n voitelurahat, sillä on tärkeää saada Made in N$A -tuotteet kansallisen etuaseman TIA -ohjelman toteuttamiseen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3930
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      189
      3195
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2986
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      70
      2570
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      368
      2310
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      172
      1971
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1515
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1382
    Aihe