mccullop partner 46cc onkin 38cc

yllätyin kuin purin oman kiinnileikanneen 46cc partner formula 60 sahan.siinä mäntä on 41 mm kokoinen joka on saman kokoinen kuin 38cc parnerissa eli 41mm. iskunpituus on sama molemmissa.
miten toinen saha voi olla 46 cc jos sylinterin mitat on samat kuin 38cc koneessa?
lievää huijausta että sillai,
vai onko 38cc kone oikesti sittenkin 46cc...epäilen.
no oishan sen voinut laskea mutta vitutuksissa jäi tekemättä.
7168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sama juttu Ladan moottoreissa 1200 -1500, samat männät ja pytyt, mutta kampiakselit on erilaiset.

Äänestä
  • lada 1500 on 3mm korkeampi lohko kuin 1200 koneessa, männät samat. eli iskunpituus eri.
    partnerissa on sama isku ja mäntä molemmissa mutta silti 10 cc ero.

    Äänestä

  • hoxhoxtox kirjoitti:

    lada 1500 on 3mm korkeampi lohko kuin 1200 koneessa, männät samat. eli iskunpituus eri.
    partnerissa on sama isku ja mäntä molemmissa mutta silti 10 cc ero.

    korjataan: lada 1200 ja 1500 lohkojen korkeusero on 8.8mm, piti ihan tarkistaa:=)

    Äänestä

älä hättäile, 38cc partnerin koneesta saat tehoja samanverran kuin sthilin n.50cc koneesta jos sulla on se oxypower malli jossa on 2 imureikää kaasuttajassa.
ja menee puolet vähemmällä polttoaineen kulutuksella koska parterissa on 1 männänrengas ja esim stiilissä on 2 ja siksi stil on kuluttavampi, 2 männänrenkaasta on vain haittaa yli 5000 kierroksen ja sathan yleensä ottaa sen 10 000 ja viritettynä 16 000 kevyesti.
nykyään kuutiot ei merkkaa juurikaan mitään kuten olet huomannut autojen kehityksessä. litraset koneet joista revitään 150 kaakkia kevyesti. sahoissa sama homma.
hanki partnerin oxypower alle 40cc ja voit olla varma että se on 100 kertaa parempi kuin 2 renkain stiili joka leikkaa kiinni " stiili joka leikkaa kiinni". onhan partner huskin serkku ;=)

Äänestä

Jos iskunpituus on 32mm ja halkaisija tuo ilmoittamasi 41 mm tulisi sylinterin tilavuudeksi 42cc. Voisko olla että palotilan tilvuus on lisätty tuohon, niin tilavuus voisi olla tuo 46cc.

Äänestä
  • Palotilan tilavuutta ei lasketa iskutilavuuteen. Iskutilavuus on männän kulkema matka. Jos mäntä on molemmissa saman kokoinen halkaisijaltaan ja iskunpituus sama sylinteritilavuudessa ei ole eroa. Sahamallien tilavuusero voidaan tehdä myös iskunpituutta muuttamalla. Esim. Millin parin eroa on vaikea huomata ilman mittaa.

    Äänestä

päivitystä:
otin työntömitan ja tarkasti katsottuna iskunpituus on partner formula 60 mallissa 33 milliä ja mäntä 42 milliä. se tekeekin juuri 46 cc kuutiotilavuuden. 38 cc moottorissa on mäntä 41 milliä ja isku jotakin 30 milliä. kyllä paperilla olevat tiedot ovat oikein eli 38 cc partneri on 38cc ja 46cc on oikeasti 46 cc.
pahoittelut!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuutiometri kirjoitti:

yllätyin kuin purin oman kiinnileikanneen 46cc partner formula 60 sahan.siinä mäntä on 41 mm kokoinen joka on saman kokoinen kuin 38cc parnerissa eli 41mm. iskunpituus on sama molemmissa.
miten toinen saha voi olla 46 cc jos sylinterin mitat on samat kuin 38cc koneessa?
lievää huijausta että sillai,
vai onko 38cc kone oikesti sittenkin 46cc...epäilen.
no oishan sen voinut laskea mutta vitutuksissa jäi tekemättä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu