SUOMEN KAATUNEET VAINAJAT.!

sä1

Iso kiitos suomen sotilaille ketkä ovat suomea puolustanut.!!

Tänä helluntaina liputetaan kaatuneiden muistolle

Tänään vietetään kaatuneiden muistopäivää.Liput nousevat salkoihin ympäri Suomen kaikkien Suomen sodissa ja rauhanturvatehtävissä kuolleiden kunniaksi.Päivän perinteisiin kuuluu esimerkiksi sankarihaudoilla vieraileminen.Kaatuneiden muistopäivä on joka vuosi toukokuun kolmantena sunnuntaina.Tänään on myös kristillinen juhlapäivä helluntai. Helluntaita vietetään Pyhän Hengen vuodattamisen muistoksi. Ensimmäistä helluntaita pidetään kristillisen kirkon syntymäpäivänä.

9

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sä1

      Ketä pakenee jos sota syttyy joskus venäjää vastaan eli venäjää hyökkää suomeen.???

      • sä1

        Ettei olis vaan maahanmuuttajat.
        Eihän ne kotimaassakaan taistellut.!!!!

        ISÄNMAAN PUOLESTA..!!


    • sä1

      Taisi olla turha kysymys kun ei vastauksia tule.!!!
      :)
      Kiitos vielä kaikesta suomalaiset miehet ja naiset kun ovat SUOMEN puolesta TAISTELLUT.!!

    • sä1

      Ja näin suomi kohtelee..!!

      Rahaa nyt menee muualle..!!!!!@


      152 veteraania jäi vaille kuntoutusta – ”Suomen valtion pitäisi huomioida veteraanit”

      Helsingissä Oulunkylän kuntoutussairaalassa järjestetään veteraaneille avokuntoutusta. Keski-iältään yli 90-vuotiaat veteraanit ovat entistä huonokuntoisempia ja tarvitsevat siksi kuntoutusta entistä enemmän.Etelä-Karjalassa 92 veteraania jäi vaille kuntoutusta viime vuonna. Helsingissä kuntoutusta ilman jäi 60 veteraania. Syynä on valtion määrärahojen niukkuus.

      • sä1

        Hallitus käyttää maahanmuuton menoihin 230 miljoonaa lisää

        KOTIMAA JULKAISTU 19.05.2016 14:59LehtikuvaHallitus esittää maahanmuutosta aiheutuviin kuluihin 230 miljoonan euron lisäystä. Hallitus päätti torstaina kokouksessaan vuoden toisesta lisätalousarvioesityksestä.Vastaanottokeskusten määrärahoihin ehdotetaan 130 miljoonan euron korotusta. Oleskeluluvan saaneiden kotouttamisen tehostamiseen lisätään 10 miljoonaa euroa.Lisärahaa aiotaan ohjata myös sosiaali- ja terveysministeriölle muun muassa asumistukeen ja työmarkkinatukeen. Tämäkin korotus tehdään oleskeluluvan saaneiden turvapaikanhakijoiden määrän arvion mukaisesti...!!

        Että näin.! Suomen valtion pitäisi huomioida veteraanit”

        Rahaa palaa.......

        Sori nyt veteraanit..!!

        :'(


    • sä1

      Yksikään suvakki ole kommentoinut suomen veteraanien puolesta..!!



      NYT VOIS MENNÄ MIETTIMÄÄN ASIOITA..!!!!



      Ja laitetaan rahaa tärkeimpään asiaan..!!!!!

      Eikä vanhuksiin....!!

      Ei varmaan olis kiva nyt tässä ajassa olla vanhus..!

    • sä1

      Nyt äkkiä korjaan..
      :)

      ELI VANHUKSET EKA..

    • Maalarimaalasi

      Ainakin tämä suvakki on ollut liian kiireinen maalatessaan sotaveeraani-isoisänsä taloa, ettei ole nettiin kerennyt kirjoittelemaan. Nytbon urakka valmis ja sauna lämpiämässä.
      Ja samaa mieltähän tässä ollaan, veteraaneista on pidettävä huoli, kuten muistakin vanhuksista . Omasta mielestäni se ei oo pelkästään yhteiskunnan vastuulla, vaan omaisten pitäis pitää ikääntyvistä läheisistään paremmin huoli.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1358
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      318
      612
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe