Oireet ehkäsyn lopettamisesta vai raskaudesta?

Masie

Elikkä siis lopetin Nuvaringin käytön vuosien käyttämisen jälkeen 10.4. Ja sen jälkeen heilutettu peittoo ahkerasti. Tyhjennysmenkat tuli normaalisti renkaan lopettamisen jälkeen, niiden loppumisesta viikon päästä alkoki taas uudet menkat, ja sit taas niiden loppumisen jälkeen alko taas kolmen päivän vuotaminen. Eli siis normi menkkojen jälkeen kahen viikon aikana oli kahet menkat. Tästä viikon kuluttua tuli ihan minimaalista tiputtelua n. 1 vrk ajan, ja sen jälkeen nännit on ollu nyt ihan super arat. Samalla tässä on nyt yhden päivän aikana parina vessassakäyntinä jääny paperiin limaa? Sellasta läpinäkyvää, venyvää ja ihan aavistuksen beigen väristä limaa?
Huono olo ollu tässä kokoajan ja alavatsassa nippailee jatkuvasti vihlasuja ollu.
Kaikki nää oireet voi mun käsittääkseni johtua ehkäsyn lopettamisesta. Mutta mietityttää kun siitä nyt on jo kuitenkin yli kuukausi aikaa.. Tein aamulla raskaustestin mutta negaa näytti.
Oisko jollain jotain käsitystä kummasta nää oireet johtuu? Tää tietämättömyydessä eläminen on niin kauheen tuskasta :(

2

176

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masie

      Ja toinen kysymys. Koskahan kannattaa tehä seuraava testi?

    • ICSi-mutsi

      Mulla oli hirvittävät oireet monta viikkoa ehkäisyn lopettamisen jälkeen. Juurikin tuo lima ja kipuilut ovat merkki ovulaatiosta, ei raskaudesta. Todennäköisesti ehkäisyn lopettamisen jälkeen saattaa irrota useampikin munasolu, joten oireetkin ovat kovemmat. Eli tee testi pari viikkoa tuon limapäivän jälkeen. Olettaen siis että limaa tuli vain yhtenä päivänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      105
      1085
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      75
      540
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      43
      428
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      406
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe