miljardeittain kirvoja, ampiaisia, perhosia,ym.hyönteisiä muuttamassa Suomeen. Suomi tuntuu olevan suosittu siinäkin asiassa. Aina sitä uutta tietoa saa, kun on valppaana. Kirvat eivät ehkä kaikille mieleen, saattavatpa kuulemma ohittaakin Suomen, sitä nyt voi vaikkapa jännittää tässä, seurataan tilannetta.
Tärkeää asiaa tämäkin,
sus.morsian
9113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hyönteisten leviäminen tapahtuu juuri tuon jokavuotisen parveilun yhteydessä.
Minkä ilmavirran mukana kulkeutuvat, riippuu säätilasta mihin korkeuteen parvi nousee. Meiltä lähtee myöhemmin parveutuvat myös muualle.
Sellainen kiertokulku niillä, nyt on seurantalaitteetkin entistä kehittyneenpiä.
Muistan 80-luvulla leppäkerttujen parven paksuna mattona peittäneen kadut Bulewardilla, tutka havaitsi parven reitin silloinkin Virosta Suomeen.
Ja voi hurja, voi hurja yhtenä alkukesän aamuna, kun läksin siel entisessä asuinpaikassani Viialan kaupunginosassa käpöttelemään yhtä parin metrin leveetä polkua, niin aivan tiheenä mattona just ylittivät kotiloetanatkin samaa polkua. Enhän mie tietenkään voinu niitä tallaamaan ruveta, vaan käännyin takasin.
Vielä samaan syssyyn koivunmahlasta, Aamulehessä juttua siitä. Kaipa olette maistaneet sitä edes joskus. Meilläkin aikoinaan jokakeväinen rituaali pihakoivussa.
Porattiin pieni reikä koivun kylkeen, siihen letkunpätkä johdattelemaan mahlaa pulloon. Lopetettaessa valutus, helppo myös tukkia siististi reikä.
Mahlaa koostuu enimmäkseen vedestä, yks prosentti keskimäärin sokeria. Mahlassa on myös pieninä pitoisuuksina proteiineja, aminohappoja, vitamiineja ja mineraaleja, myös mm. kaliumia, kalsiumia, magnesiumia ja mangaania.
Unohtu vielä....tietysti mahlankeruun jälkeen koivun silitystä lempeästi kädellä, halauksella kiitetään sen antamasta lahjasta.
Yks tuttavani aikoinaan hoiti MS tautiaan koivun mahlalla.
Autojen katot kuulemma likaantuvat niistä kirvoista. Eilen tuolla ison pysäköintialueen keskellä oli Lada joka oli varmaan saanut useitakin kirvakylpyjä kun katon väri oli muuttunut aivan erityisen omituiseksi. Renkaat oli aivan tyhjät. Eikö romutuspalkkio kiinnosta?
loisensa ja tautisa tullessaa
Ylen uutissivulla oli tutkakuva noista hyönteisistä Suomen yllä. Ensihämmästyksen jälkeen tuumin mielessäni, että ei tuo varmasti uusi ilmiö ole, noin kai ne ötökät ovat ennenkin tänne etelätuulien myötä tulleet, ei vain ole usein noita tutkakuvia esille pantu. Onneksi eivät koloradokuoriaiset vielä tutkassa näy.
Monella tapaa elukat, ötökät ja ihmisetkin Telluksellamme leviävät, näin se menee ja näillä mennään.
Keskikesällä puiden alla olevat puiston penkit tulevat tahmaiseksi. Kuulemma kirvojen ulostetta.
Aika eksoottista kirvojen meininkiä, lehtiä pureskelet, hunajaa kakit.