Uuteen uljaaseen Keskussairaalaan näyttää havainnekuvien mukaan olevan tulossa tasakatot. Ei pitäisi uskoa arkkitehtien vakuutteluja niiden kestävyydestä. Jyväskylä on jo maksanut Kyllön terveysaseman tasakaton vuoksi hirmuiset korjauskustannukset.
Ilmastonmuutoksen myötä rankkasateet yleistyvät. Silloin tasakatoille kertyy niin paljon vettä, että viemärit eivät sitä vedä. Näin kävi Kyllössäkin, kun poistoputket katkeilivat liitoksistaan kovan paineen vuoksi.
Haluavatko Keski-Suomen kunnat (tai sote-alue) todella maksaaa jatkuvasti vesivahinkojen aiheuttamia kustannuksia vain joiden puupääarkkitehtien vuoksi?
Aina vaan tasakattoja
6
150
Vastaukset
- tyhmäätouhua
Onkos havainnekuvasta nähtävissä onko räystäät olemattomat kuten esim. monessa terveyskeskuksessakin, vesi valuu pitkin seiniä aivan ylhäältä saakka ja sitten ihmetellään jossain vaiheessa kun vettä tulee sisälle rakennukseen jostain seinän välistä.
Äly hoi älä jätä, ihmettelen että ylipäätään Suomen olosuhteissa suunnitellaan tasa-kattoisia rakennuksia ja vieläpä räystäättömiä kun ongelmia on jo harjakattoisissakin veden lumen ja jään takia.
Toinen virhe on talonmiehien puute, nykyään huoltoyhtiöt tekevät vain mitä sopimukseen on rustattu ja tarkastuksia rakennukselle ei tehdä tarpeeksi usein, rakennukset tulisi tarkastaa vähintään kaksi kertaa vuodessa ja mielellään neljä kertaa ja eritoten sateella jolloin nähdään kuinka sadevedet ohjautuu, valuuko esim. ikkunoiden, ovien yms raoista rakenteiden sisään yms mutta ei, ei tällaisiin seikkoihin kiinnitetä huomiota. Pienillä korjauksilla rakennuksen ikää jatkettaisiin, esim, ikkunoita ei paikkamaalata vaan ne annetaan rapistua ja sitten kun kaikki paikat repsottaa, rakennetaan kalliilla uusi rakennus. - ROSkasakkia
JA Lasiset kattoikkunat !!! Suomen arkkitehdit eilvat ole kuulleet tasakattojen ja kattoikkunoiden tuomasta homeongelmasta . Kukahan kerotisi heille ? Tilat ovat homeessa jo ennen käyttöönottoa , voisin lyödä vetoa moisesta.
- köh_köh
Se on katsos sitä Suomalaisten työllistämistä kun suunnitellaan , rakennetaan ja tehdään mahdollisimman halvalla. Näin varmistetaan rakentajille kosteus, home saneeraaminen vähintään 5-10 vuoden välein.
Ai niin eihän home ongelmaa tunnusteta edes, kaikki jotka oireilevat huonosta sisäilmasta ovat henkisesti sairaita ja heille määrätään masennuslääkitys.
Uuden sairaalan nimeksi voisi laittaa Homelo, Köhkölä, Ashtmadeus, Hapetus. - Turhajoukko
Rakennus on homeongelmainen ennen valmistumistaan ! Tuosta voidaan lyödä veto , betoni ei ole juuri koskaan kerinnyt kuivua ihan oikeasti . Arkkitehdit ovat yhteiskunna heikoinlenkki .
- niebcue
Tuo on totta, yhdessäkään nykyrakennuksessa joissa valetaan jotain ei ehdi betoni kuivua kun päälle jo rakennetaan ja sitten ihmetellään miksi homehtuu rakennukset.
- tilimies3
http://tinyurl.com/q3lfs4d budjetin pitävyyttä on hauska seurata näiden muiden rojektien varjossa. Maksajat kumartavat kaikille ylityksille, kun valvonta on mitä on...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856483
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905454Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 522900
- 272874
- 1202093
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472030Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151