Aina vaan tasakattoja

VettäVaan

Uuteen uljaaseen Keskussairaalaan näyttää havainnekuvien mukaan olevan tulossa tasakatot. Ei pitäisi uskoa arkkitehtien vakuutteluja niiden kestävyydestä. Jyväskylä on jo maksanut Kyllön terveysaseman tasakaton vuoksi hirmuiset korjauskustannukset.

Ilmastonmuutoksen myötä rankkasateet yleistyvät. Silloin tasakatoille kertyy niin paljon vettä, että viemärit eivät sitä vedä. Näin kävi Kyllössäkin, kun poistoputket katkeilivat liitoksistaan kovan paineen vuoksi.

Haluavatko Keski-Suomen kunnat (tai sote-alue) todella maksaaa jatkuvasti vesivahinkojen aiheuttamia kustannuksia vain joiden puupääarkkitehtien vuoksi?

6

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmäätouhua

      Onkos havainnekuvasta nähtävissä onko räystäät olemattomat kuten esim. monessa terveyskeskuksessakin, vesi valuu pitkin seiniä aivan ylhäältä saakka ja sitten ihmetellään jossain vaiheessa kun vettä tulee sisälle rakennukseen jostain seinän välistä.

      Äly hoi älä jätä, ihmettelen että ylipäätään Suomen olosuhteissa suunnitellaan tasa-kattoisia rakennuksia ja vieläpä räystäättömiä kun ongelmia on jo harjakattoisissakin veden lumen ja jään takia.

      Toinen virhe on talonmiehien puute, nykyään huoltoyhtiöt tekevät vain mitä sopimukseen on rustattu ja tarkastuksia rakennukselle ei tehdä tarpeeksi usein, rakennukset tulisi tarkastaa vähintään kaksi kertaa vuodessa ja mielellään neljä kertaa ja eritoten sateella jolloin nähdään kuinka sadevedet ohjautuu, valuuko esim. ikkunoiden, ovien yms raoista rakenteiden sisään yms mutta ei, ei tällaisiin seikkoihin kiinnitetä huomiota. Pienillä korjauksilla rakennuksen ikää jatkettaisiin, esim, ikkunoita ei paikkamaalata vaan ne annetaan rapistua ja sitten kun kaikki paikat repsottaa, rakennetaan kalliilla uusi rakennus.

    • ROSkasakkia

      JA Lasiset kattoikkunat !!! Suomen arkkitehdit eilvat ole kuulleet tasakattojen ja kattoikkunoiden tuomasta homeongelmasta . Kukahan kerotisi heille ? Tilat ovat homeessa jo ennen käyttöönottoa , voisin lyödä vetoa moisesta.

    • köh_köh

      Se on katsos sitä Suomalaisten työllistämistä kun suunnitellaan , rakennetaan ja tehdään mahdollisimman halvalla. Näin varmistetaan rakentajille kosteus, home saneeraaminen vähintään 5-10 vuoden välein.

      Ai niin eihän home ongelmaa tunnusteta edes, kaikki jotka oireilevat huonosta sisäilmasta ovat henkisesti sairaita ja heille määrätään masennuslääkitys.

      Uuden sairaalan nimeksi voisi laittaa Homelo, Köhkölä, Ashtmadeus, Hapetus.

    • Turhajoukko

      Rakennus on homeongelmainen ennen valmistumistaan ! Tuosta voidaan lyödä veto , betoni ei ole juuri koskaan kerinnyt kuivua ihan oikeasti . Arkkitehdit ovat yhteiskunna heikoinlenkki .

    • niebcue

      Tuo on totta, yhdessäkään nykyrakennuksessa joissa valetaan jotain ei ehdi betoni kuivua kun päälle jo rakennetaan ja sitten ihmetellään miksi homehtuu rakennukset.

    • tilimies3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      144
      4847
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3522
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      29
      2537
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2213
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      59
      2049
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1448
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      98
      1256
    Aihe