Aina vaan tasakattoja

VettäVaan

Uuteen uljaaseen Keskussairaalaan näyttää havainnekuvien mukaan olevan tulossa tasakatot. Ei pitäisi uskoa arkkitehtien vakuutteluja niiden kestävyydestä. Jyväskylä on jo maksanut Kyllön terveysaseman tasakaton vuoksi hirmuiset korjauskustannukset.

Ilmastonmuutoksen myötä rankkasateet yleistyvät. Silloin tasakatoille kertyy niin paljon vettä, että viemärit eivät sitä vedä. Näin kävi Kyllössäkin, kun poistoputket katkeilivat liitoksistaan kovan paineen vuoksi.

Haluavatko Keski-Suomen kunnat (tai sote-alue) todella maksaaa jatkuvasti vesivahinkojen aiheuttamia kustannuksia vain joiden puupääarkkitehtien vuoksi?

6

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmäätouhua

      Onkos havainnekuvasta nähtävissä onko räystäät olemattomat kuten esim. monessa terveyskeskuksessakin, vesi valuu pitkin seiniä aivan ylhäältä saakka ja sitten ihmetellään jossain vaiheessa kun vettä tulee sisälle rakennukseen jostain seinän välistä.

      Äly hoi älä jätä, ihmettelen että ylipäätään Suomen olosuhteissa suunnitellaan tasa-kattoisia rakennuksia ja vieläpä räystäättömiä kun ongelmia on jo harjakattoisissakin veden lumen ja jään takia.

      Toinen virhe on talonmiehien puute, nykyään huoltoyhtiöt tekevät vain mitä sopimukseen on rustattu ja tarkastuksia rakennukselle ei tehdä tarpeeksi usein, rakennukset tulisi tarkastaa vähintään kaksi kertaa vuodessa ja mielellään neljä kertaa ja eritoten sateella jolloin nähdään kuinka sadevedet ohjautuu, valuuko esim. ikkunoiden, ovien yms raoista rakenteiden sisään yms mutta ei, ei tällaisiin seikkoihin kiinnitetä huomiota. Pienillä korjauksilla rakennuksen ikää jatkettaisiin, esim, ikkunoita ei paikkamaalata vaan ne annetaan rapistua ja sitten kun kaikki paikat repsottaa, rakennetaan kalliilla uusi rakennus.

    • ROSkasakkia

      JA Lasiset kattoikkunat !!! Suomen arkkitehdit eilvat ole kuulleet tasakattojen ja kattoikkunoiden tuomasta homeongelmasta . Kukahan kerotisi heille ? Tilat ovat homeessa jo ennen käyttöönottoa , voisin lyödä vetoa moisesta.

    • köh_köh

      Se on katsos sitä Suomalaisten työllistämistä kun suunnitellaan , rakennetaan ja tehdään mahdollisimman halvalla. Näin varmistetaan rakentajille kosteus, home saneeraaminen vähintään 5-10 vuoden välein.

      Ai niin eihän home ongelmaa tunnusteta edes, kaikki jotka oireilevat huonosta sisäilmasta ovat henkisesti sairaita ja heille määrätään masennuslääkitys.

      Uuden sairaalan nimeksi voisi laittaa Homelo, Köhkölä, Ashtmadeus, Hapetus.

    • Turhajoukko

      Rakennus on homeongelmainen ennen valmistumistaan ! Tuosta voidaan lyödä veto , betoni ei ole juuri koskaan kerinnyt kuivua ihan oikeasti . Arkkitehdit ovat yhteiskunna heikoinlenkki .

    • niebcue

      Tuo on totta, yhdessäkään nykyrakennuksessa joissa valetaan jotain ei ehdi betoni kuivua kun päälle jo rakennetaan ja sitten ihmetellään miksi homehtuu rakennukset.

    • tilimies3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3703
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3075
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      53
      2271
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      13
      1503
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1269
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1146
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      971
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      945
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      932
    Aihe