Kaksi muotoa Aspergerista?

Oletteko huomanneet, miten erilaisia assit ovat keskenään? Osa heistä on todella luovia ja idearikkaita, osa puolestaan jäykkiä ja kaavoihin kangistuneita, jotka tarvitsevat aina selkeät ohjeet. Voisiko oireyhtymän mielestänne jakaa "luovaan" ja "ei-luovaan" muotoon.
6236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Näin voi ilmetä ihan samassa perheessäkin. Isäni erittäin kaavoihin kangistunut ja itse olen luova. Tosin konkretiassa olen kaavamainen minäkin, mutta en ajattelussa.

Äänestä

Oletusarvoisesti ei voi olla vain kahta, vaan useampi erilainen kuten väestössä muutoinkin. Ko. oireyhtymä voi tuoda oman lisänsä persoonallisuuteen ja vaikuttaa eri tyyppisissä henkilöissä eri tavoin, mutta yhtä kaikki asperger ei käsitttääkseni määritä persoonallisuutta yksinomaan. Voihan se olla, että jos oireyhtymä on kovin hallitseva, se peittää alleen muun ja ulospäin näkyy vain ne luonteenpiirteet jotka tukee kehittyneitä osa-alueita, esimerkiksi juuri luovuus tai jokin muu erityislahjakkuus.

Äänestä
  • Joo, minä en osaa juuri mitään muuta kuin olla luova tai sitten tutkia jotakin tarkasti joko tietellisesti tai filosofisesti, eikä minua oikeastaan mikään muu kiinnostakaan.

    Äänestä

Kaksi muotoa ovat Asperger ja autisti

Äänestä

Eli?

Äänestä

Kohta on olemassa vain yksi muoto Autismista ja Aspergerista ja se on autismikirjo

Suomessa noin 54 000 ihmisellä on jokin autismin kirjon häiriöistä. Yleisin niistä on Aspergerin oireyhtymä. Sitä ollaan lähivuosina poistamassa eurooppalaisesta tautiluokituksesta, ja jäljelle jää vain kattodiagnoosi "autismikirjon häiriö". Ne eivät ole sairauksia, vaan aivotoiminnan kehityshäiriöitä.

– Asperger-diagnoosi tosiaan häviää, sitä ei enää ole. Huolta herättää se, että häviävätkö samalla tukijoukot ja mahdolliset kuntoutustoimet, sanoo toimialajohtaja Reija Alen Keski-Suomen sairaanhoitopiiristä.

Asperger häviää kuitenkin vain erillisenä, omana diagnoosinaan. Sen poistaminen tautiluokituksesta ja yhdistäminen autismiin johtuu siitä, että Aspergerin oireyhtymää ja autismia ei voi kliinisen kokemuksen ja tutkimusnäytön perusteella erottaa toisistaan..

– Diagnostiset rajat ovat epäselviä, diagnoosikriteerit Aspergerissa ja autismissa ovat pääosin samat. Erona on vain se, että Aspergeriin ei kuulu kehityksen merkittävää viivästymistä ensimmäisten elinvuosien aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfsdf kirjoitti:

Oletteko huomanneet, miten erilaisia assit ovat keskenään? Osa heistä on todella luovia ja idearikkaita, osa puolestaan jäykkiä ja kaavoihin kangistuneita, jotka tarvitsevat aina selkeät ohjeet. Voisiko oireyhtymän mielestänne jakaa "luovaan" ja "ei-luovaan" muotoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu